Piątek to drugi dzień inwazji Rosji na Ukrainę (relacja >>>TUTAJ). Polski rząd oraz służby dyplomatyczne dokładają starań, aby pomóc osobom przybywającym z Ukrainy do Polski. Uchodźcom zza wschodniej granicy umożliwiono między innymi szczepienie w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Powiększają się kolejki na granicy. O działaniach i sytuacji w naszym kraju informujemy poniżej na bieżąco.
GODZ. 20:50 MOŻLIWOŚĆ ZAJĘĆ ZDALNYCH W SZKOŁACH BLISKO GRANICY
W sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa uczniów, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z powiatów przy granicy z Ukrainą będą mogli zawiesić zajęcia stacjonarne – zakłada rozporządzenie szefa MEiN, które ma zostać podpisane w piątek.
Możliwość zawieszenia zajęć stacjonarnych w szkołach i placówkach oświatowych na terenie ośmiu powiatów przygranicznych z Ukrainą zakłada rozporządzenie ministra edukacji i nauki, które ma zostać podpisane w piątek – podało MEiN w piątek na Facebooku.
Sprecyzowano, że zajęcia stacjonarne dyrektorzy szkół i placówek oświatowych będą mogli zawiesić w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa uczniów.
– Jeszcze dziś minister Przemysław Czarnek podpisze rozporządzenie w tej sprawie – zapewnił resort w mediach społecznościowych.
W piątek szef MEiN przekazał dyrektorom szkół i organom prowadzącym informację na temat zasad przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie. W udostępnionym materiale znalazły się także dodatkowe informacje na temat wsparcia nauki uczniów przybywających z zagranicy i udzielania im pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
GODZ. 20:10 ZDANIA WS. SYSTEMU SWIFT MNIEJ PODZIELONE, NIŻ WYDAWAŁO SIĘ NA POCZĄTKU
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przekazał, że na piątkowym spotkaniu unijnych szefów MSZ w Brukseli dyskusja pokazała większą jedność w sprawie sankcji personalnych, ale także poszczególnych rozwiązań, takich jak odłączenie Rosji od sytemu SWIFT. „Tu zdania były dużo mniej podzielone, niż wydawało się na początku” – wskazał.
Ministrowie spraw zagranicznych UE dyskutowali o sytuacji wojskowej na Ukrainie, pomocy dla tego kraju i sankcjach wobec Rosji.
– Dyskusja była długa, wykazująca większą dozę jedności, niż każdy się spodziewał, szczególnie w poszczególnych sprawach, także sankcji personalnych (..), także poszczególnych rozwiązań, takich jak np. odłączenie Rosji od sytemu SWIFT. Tu zdania były dużo mniej podzielone, niż wydawało się na początku. Widać było, że zbliżamy się do pewnego konsensusu – wskazał Rau w rozmowie z dziennikarzami.
GODZ. 19:30 PKO BP ZNOSI OPŁATY ZA PRZELEWY NA UKRAINĘ.
PKO BP poinformował w piątek w mediach społecznościowych, że znosi opłaty za przelewy na Ukrainę.
– Znosimy opłaty za szybki przelew do Kredobanku oraz za zlecenie przelewu zagranicznego do każdego banku w Ukrainie. Mamy nadzieję, że tym gestem choć odrobinę pomożemy naszym sąsiadom z Ukrainy w tym trudnym dla nich czasie – poinformował w piątek na Twitterze bank PKO BP.
Kredobank jest uniwersalnym bankiem z centralą we Lwowie, jego właścicielem jest PKO Bank Polski. Sieć placówek Kredobanku obejmuje centralę we Lwowie oraz 82 oddziały na terenie całej Ukrainy; posiada ponad 588 tys. klientów detalicznych i 57 tys. firm i przedsiębiorstw.
Znosimy opłaty za szybki przelew do Kredobanku oraz za zlecenie przelewu zagranicznego do każdego banku w Ukrainie. Mamy nadzieję, że tym gestem choć odrobinę pomożemy naszym sąsiadom z Ukrainy w tym trudnym dla nich czasie. #PomocDlaUkrainy pic.twitter.com/pQ3DKIfM6T
— PKO Bank Polski (@PKOBP) February 25, 2022
GODZ. 19:10 MATEUSZ MORAWIECKI WZYWA DO NAŁOŻENIA KOLEJNYCH SANKCJI
Odcięcie Rosji od systemu SWIFT, zamknięcie europejskiej przestrzeni powietrznej dla Rosji, zamrożenie i konfiskata majątków rosyjskich elit, odcięcie firm od rynków kapitałowych oraz odejście od kupowania paliw od Rosji – to sankcje, do nałożenia których ponownie wezwał w piątek premier Mateusz Morawiecki liderów UE.
W liście do liderów UE – przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen- premier Mateusz Morawiecki przedstawił listę sankcji, które – jak pisze – muszą być wprowadzone w trybie natychmiastowym i „zahamują barbarzyński atak na Ukrainę”. Treść listu została opublikowana na facebookowym profilu premiera.
Na liście sankcji znalazły się: odcięcie Rosji od systemu SWIFT, zamknięcie europejskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów, zamrożenie i konfiskata majątków rosyjskich elit i oligarchów powiązanych z Putinem, usunięcie rosyjskich firm z indeksu MSCI i odcięcie ich od rynków kapitałowych, ostateczne zakończenie Nord Stream 2, odejście od kupowania węglowodorów od Rosji oraz dołączenie do sankcji osób Władimira Putina i szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa.
– To jedyna nadzieja dla Ukrainy, sankcje potrzebne są tu i teraz – napisał w liście premier.
GODZ. 19:00 PRACOWNICY PUNKTU RECEPCYJNEGO W DOROHUSKU PORUSZENI SYTUACJĄ UKRAIŃCÓW
W punkcie recepcyjnym w Dorohusku (Lubelskie) przybywa uchodźców z Ukrainy, są to głównie kobiety z dziećmi. „Płaczą, jak wchodzą. Żal patrzeć na tych ludzi, szczególnie na dzieci” – powiedziała PAP wolontariuszka Edyta Soborska.
Reporter PAP był w piątek w punkcie recepcyjnym w Dorohusku utworzonym dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną.
Wójt gminy Dorohusk Wojciech Sawa podał, że pierwsi uchodźcy trafili do punktu w czwartek około godz. 16. W piątek do południa przez punkt przewinęło się ok. 160 osób, głównie kobiet z dziećmi.
– Kiedy widzę tych ludzi, czuję strach i przygnębienie. Nigdy się nie spodziewałem, że coś takiego się może wydarzyć. Wydawało mi się to niemożliwe – przyznał wójt. Dodał, że punkt recepcyjny dysponuje około 80 łóżkami, żeby zmęczeni podróżą uchodźcy mogli się przespać.
– Płaczą jak wchodzą. Żal patrzeć na tych ludzi, szczególnie na dzieci – powiedziała wolontariuszka Edyta Soborska.
GODZ. 18:50 KRN POMOŻE UCHODŹCOM UFORMALNIĆ ICH POBYT W POLSCE
Krajowa Rada Notarialna zaapelowała w piątek do notariuszy o wszechstronne wsparcie obywateli Ukrainy przy dokonywaniu przez nich czynności notarialnych związanych z załatwieniem formalności pozwalających na wjazd, pobyt, pracę czy naukę.
– Wyraźmy w ten sposób nasze wsparcie i solidarność z narodem ukraińskim, który znalazł się w dramatycznej sytuacji – napisała KRN. Jednocześnie poinformowała, że wielu notariuszy rezygnuje z wynagrodzenia np. za poświadczenia podpisów w sprawach wyrażenia zgody na wydanie paszportu dla dziecka i na wyjazd z Ukrainy.
Pismo Krajowej Rady Notarialnej, w którym zwrócono się do wszystkich notariuszy w kraju, aby wspierali obywateli Ukrainy poprzez możliwie szybką i wszechstronną obsługę przy dokonywaniu przez nich czynności notarialnych, zamieszczono w piątek na stronie Rady.
Jak w nim podkreślono „zbrojna agresja na suwerenne i niepodległe państwo – Ukrainę wstrząsnęła całym cywilizowanym światem, z którego płyną liczne wyrazy współczucia i solidarności z narodem ukraińskim”. – Polacy, tak dotkliwie doświadczeni w przeszłości w konfliktach zbrojnych, walczący latami o odzyskanie niepodległości, jak nikt inny rozumieją obecną dramatyczną sytuację Ukrainy – przypomniano.
– Wielu obywateli Ukrainy od lat mieszka i pracuje w Polsce, a w związku z obecną sytuacją na Ukrainie należy założyć, że liczba ta znacząco się powiększy z uwagi na napływ uchodźców szukających schronienia w naszym kraju. Wszystkie te osoby będą musiały załatwiać szereg formalności związanych z pobytem w Polsce, co często wiąże się z dokonywaniem czynności notarialnych – wskazała KRN.
GODZ. 18:50 POCIĄG Z UKRAINY PO 22 GODZINACH W KOŃCU W POLSCE
W pełnym zaciemnieniu i pod ostrzałem podróżowała ponad setka pasażerów z Kijowa. Ich pociąg dotarł w piątek przed 16 na Dworzec Wschodni w Warszawie po 22 godzinach jazdy.
Ponad setka pasażerów – zmęczeni, poszarzali, ale szczęśliwi, że w końcu dotarli – wysiadła na Dworcu Wschodnim w Warszawie. Do pociągu w Kijowie wsiedli w czwartek po południu.
– Podróżowaliśmy 22 godziny. Gdy był ostrzał, pociąg stawał. Cały czas mieliśmy zaciągnięte rolety – opowiada Julia, ukraińska obywatelka, ale Polka z Kartą Polaka. Od kilku lat mieszka w Warszawie, ale wojna zastała ją na Ukrainie.
Do końca nie było wiadomo, kiedy i dokąd dojedzie pociąg. Ale gdy tylko lokomotywa i cztery wymęczone, aż buchające gorącem i zapachem rozgrzanej blachy wagony, wtoczyły się na trzeci peron, natychmiast po większość podróżnych przyjechali bliscy i znajomi.
GODZ. 18:40 RADA BEZPIECZEŃSTWA BĘDZIE GŁOSOWAŁA NAD REZOLUCJĄ NAKAZUJĄCĄ ROSJI WYCOFANIE SIĘ Z UKRAINY
Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ o godz. 15 czasu nowojorskiego będzie głosowana rezolucja nakazująca Rosji natychmiastowe i bezwarunkowe wycofanie się z Ukrainy – poinformował ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ o 15 czasu nowojorskiego będzie głosowana rezolucja nakazująca Rosji natychmiastowe i bezwarunkowe wycofanie się z Ukrainy, Polska jest jednym z jej wnioskodawców zapewne Rosja użyje swojego prawa weta; moment próby dla innych państw w Radzie
— Krzysztof Szczerski (@KSzczerski) February 25, 2022
Szczerski napisał na Twitterze, że na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ o godz. 15 czasu nowojorskiego (godz. 21 czasu polskiego) będzie głosowana rezolucja nakazująca Rosji natychmiastowe i bezwarunkowe wycofanie się z Ukrainy.
Jak podał, Polska jest jednym z jej wnioskodawców. – Zapewne Rosja użyje swojego prawa weta; moment próby dla innych państw w Radzie – napisał dyplomata.
GODZ. 17:50 POLACY UCIEKAJĄCY Z UKRAINY ODPRAWIANI POZA KOLEJKĄ
Obywatele polscy uciekający z Ukrainy i osoby pochodzenia polskiego, które mają Kartę Polaka, są odprawiani na przejściach granicznych poza kolejnością – podkreślił w piątek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Zapewnił też, że na wszystkich przejściach jest otwarty ruch pieszy.
Szefernaker na piątkowej konferencji prasowej w KPRM mówił o sytuacji na granicy Polski z Ukrainą po rosyjskiej inwazji. Jak zaznaczył, widać wzmożony ruch na tej granicy. – Podczas wczorajszej doby granicę polsko-ukraińską od strony Ukrainy przekroczyło 31 tysięcy osób, dzisiaj do godziny 15 ponad 25 tysięcy osób – powiedział wiceminister.
Wiceszef MSWiA zaznaczył, że w wielu miejscach czas oczekiwania na przejściach po stronie ukraińskiej to kilkanaście godzin. – Najwięcej w tej chwili trwa oczekiwanie na granicy w Dorohusku. Szacujemy, że może to trwać ponad dobę – zaznaczył.
GODZ. 17:40 KONWÓJ HUMANITARNY Z CHORZOWA
Samorząd Chorzowa, w porozumieniu z partnerskim Tarnopolem w Ukrainie, zorganizuje do tego miasta konwój humanitarny. W odpowiedzi na prośbę w tym zakresie ukraińskich partnerów trwa zbiórka, m.in. śpiworów i karimat, żywności dla małych dzieci i środków higieny osobistej.
– Władze Tarnopola zwróciły się o pomoc do miasta Chorzów. Proszą o zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Miasto Chorzów w porozumieniu z Tarnopolem zorganizuje konwój humanitarny – przekazała w piątek Katarzyna Hohuł z chorzowskiego magistratu.
Jak zaznaczyła, zgłoszone potrzeby to: śpiwory, karimaty, żywność dla dzieci (mleka modyfikowane, kaszki, jedzenie w słoiczkach), a także środki higieny osobistej (mydła, dezodoranty, pasty do zębów, podpaski itp.), również dla dzieci (pampersy, chusteczki).
Miejsce zbiórki to Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy chorzowskiej ul. Dąbrowskiego 7. Wszelka żywność musi mieć długi termin przydatności i nie wymagać przechowywania w warunkach chłodniczych.
Niezależnie, w najbliższy poniedziałek rozpocząć ma się zbiórka dla uchodźców z Ukrainy w: Ośrodku Pomocy Społecznej (ul. Racławicka 19), Centrum Inicjatyw Społecznych (ul. 3 Maja 18), Centrum Pracy Socjalnej (ul. Kasprowicza 2) oraz Centrum Aktywizacji Społecznej (ul. Powstańców 70).
Na rzecz uchodźców zbierane będą: środki czystości, środki higieny osobistej (również dla dzieci), środki opatrunkowe, ręczniki, czysta pościel, żywność (szczególnie dla dzieci), woda w plastikowych butelkach, herbata, kawa, cukier. Także przy tej zbiórce żywność musi mieć długi termin przydatności i nie wymagać przechowywania w chłodzie.
GODZ. 17:40 POMOC HUMANITARNA Z KAZIMIERZY WIELKIEJ
Władze Kazimierzy Wielkiej (Świętokrzyskie) wysłały transport z pomocą humanitarną do Buczacza, partnerskiego miasta na Ukrainie. Do naszego wschodniego sąsiada trafią agregaty prądotwórcze, żywność i środki czystości.
Transport z pomocą humanitarną od samorządu Kazimierzy Wielkiej jest w drodze na Ukrainę. Trafi tam pięć agregatów prądotwórczych, żywność, w tym 1 tys. konserw i środki czystości.
– Jednak ta nasza pomoc dzisiaj (w piątek – PAP) na Ukrainę nie dotrze. Z uwagi na bezpieczeństwo osoba, która ma odebrać transport, nie chciała jechać w nocy, bo to bardzo niebezpieczne. Dlatego przenocuje blisko granicy i w sobotę rano go odbierze – powiedział PAP burmistrz Kazimierzy Wielkiej Adam Bodzioch.
GODZ. 17:40 POLSKA ZAGROŻONA TYLKO WOJNĄ INFORMACYJNĄ
Wobec Polski prowadzona jest wojna informacyjna, polegająca na rozpowszechnianiu fałszywych informacji, ale generalnie Polska jest bezpieczna – powiedział PAP przewodniczący sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych Waldemar Andzel (PiS).
W czwartek w związku z agresją rosyjską na Ukrainę odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.
Przewodniczący komisji Waldemar Andzel (PiS) powiedział w piątek PAP, że komisja zapoznała się z informacjami pochodzącymi ze służb, z których wynika, iż „Polska jest bezpieczna”. Dodał, że polskie służby cały czas monitorują i nadzorują sytuację związaną z wojną prowadzoną na Ukrainie.
Omawiano też, jak dodał Andzel, prowadzoną m.in. przeciw Polsce wojnę informacyjną. – Mogę potwierdzić, że hybrydowa wojna informacyjna, polegająca na rozpowszechnianiu fałszywych informacji jest przeciw Polsce prowadzona – mówił przewodniczący speckomisji.
GODZ. 17:40 MAŁOPOLSKA Z CHĘCIĄ PRZYJMIE UCHODŹCÓW
Wiele organizacji, samorządów, przedsiębiorców i osób prywatnych z Małopolski zgłasza chęć przyjęcia uchodźców z Ukrainy – przekazał w piątek wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Uruchomiono specjalny adres e-mailowy, pod który należy zgłaszać chęć przyjęcia uchodźców.
Osoby czy instytucje chcące przyjąć uchodźców z Ukrainy powinny zgłosić swój akces mailowo na adres ukraina@muw.pl. Zgłoszenie powinno zawierać: dokładną lokalizację obiektu, liczbę miejsc w danym obiekcie wraz z liczbą osób, które mogą zostać przyjęte w tym miejscu, koszty, termin, od którego wskazana liczba miejsc będzie dostępna, czas, na jaki możliwe jest wykorzystanie danego obiektu na wskazane cele, informację o możliwości wyżywienia w danym obiekcie z uwzględnieniem ciepłych posiłków i dane osoby koordynującej.
– Przedstawiciele urzędu wojewódzkiego będą się kontaktować z osobami zgłaszającymi akces do użyczenia swoich miejsc noclegowych. Za każdą chęć niesienia pomocy już teraz składam podziękowania. Liczba zgłoszeń z Małopolski to niemal pospolite ruszenie i bardzo konkretny wyraz solidarności z Ukrainą. Będziemy koordynować te działania związane z bazą noclegową dla uchodźców z Ukrainy na terenie Małopolski. Baza miejsc została już przygotowana m.in. w oparciu o miejsca wskazane przez marszałka województwa oraz akademiki, będzie uruchamiana zgodnie z potrzebami. Zgłoszenia będziemy wykorzystywać do jej dalszego rozszerzania – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
GODZ. 17:20 ZRYWANIE UMÓW Z ROSJĄ PRZEZ SAMORZĄDY Z WOJ. ŚLĄSKIEGO
Kolejne samorządy z woj. śląskiego zerwały umowy partnerstwa z rosyjskimi miastami w związku z agresją na Ukrainę. Taką decyzję podjęli w piątek jednogłośnie radni z Będzina na nadzwyczajnej sesji, a wcześniej władze Mysłowic i Bytomia.
– Jednogłośnie przyjęto uchwałę o zerwaniu umowy partnerskiej z Iżewskiem. Dodatkowo radni wystosowali apel o solidarność z Ukraińcami – powiedziała PAP rzeczniczka będzińskiego magistratu Kinga Wesołowska-Bodzek po zakończonej późnym popołudniem sesji. Umowa o współpracy z liczącym ponad 600 tys. mieszkańców Iżewskiem została podpisana w 2004 roku.
Podobnie jak inne samorządy w regionie, także władze Będzina organizują pomoc dla Ukrainy. – Nasi Sąsiedzi ze wschodu znaleźli się w sytuacji, która od wczoraj szokuje cały świat. Każda, nawet najmniejsza pomoc jest bardzo potrzebna, dlatego podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu zbiórki na rzecz ofiar konfliktu” – wskazał prezydent Łukasz Komoniewski.
Dzień wcześniej w związku z atakiem Rosji na Ukrainę samorząd Mysłowic wypowiedział porozumienie partnerskie z moskiewskim okręgiem municypalnym Sokola Góra. – Pragnę przypomnieć, że współpraca partnerska samorządu Miasta Mysłowice z Sokolą Górą została podjęta w marcu 1998 roku (…) Liczę, że śladem Mysłowic pójdą inne Miasta Górnego Śląska oraz całej Polski – napisał prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz.
Podobną decyzję podjął Bytom, który zakończył, także jednogłośnie, zawartą w 2005 r. umowę o partnerstwie z rosyjskim miastem Dmitrow, położonym kilkadziesiąt kilometrów na północ od Moskwy. Miasto zarazem zadeklarowało wsparcie dla ukraińskich miast partnerskich: Żytomierza i Drohobycza; przygotowało też schronienie dla ew. 200 uchodźców.
Samorząd Zabrza ma podpisaną umowę partnerstwa z Kaliningradem, jednak – jak powiedział w piątek PAP rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zabrzu Dawid Wowra, miasto od lat de facto żadnych stosunków z tym miastem nie utrzymuje. Dlatego nie zdecydowało jak dotąd na formalne zerwanie umowy, która została zwarta w 1998 r.
GODZ. 17:20 PIĘĆ ZAGROŻEŃ DLA POLSKI
W związku z wojną w Ukrainie stajemy wobec pięciu zagrożeń: samotność Polski, spory wewnętrze, dezinformacja, chaos, bezczynność – oświadczył Donald Tusk. Podczas piątkowego zarządu PO zastanawiano się też, jak można zwiększyć presję na polityków zachodnich w sprawie sankcji na Rosję.
Zarząd PO zebrał się w piątek w nadzwyczajnym trybie w związku z agresją rosyjską na Ukrainę. Wzięli w nim udział także liderzy innych ugrupowań Koalicji Obywatelskiej – Adam Szłapka (Nowoczesna), Urszula Zielińska (Zieloni), Dariusz Joński (Inicjatywa Polska), a także nie związany z żadnym ugrupowaniem poseł KO Paweł Kowal.
Obrady zarządu w Domu Dziennikarza na Foksal trwały około półtorej godziny. Otwierające obrady wystąpienie lidera PO Donalda Tuska było otwarte dla mediów, dalsza część obrad już nie.
– Zarząd był roboczy i w całości poświęcony wojnie na Ukrainie” – powiedział dziennikarzom po zakończeniu obrad marszałek Senatu Tomasz Grodzki. „Rozmawialiśmy o zmieniającej się z godziny na godziny sytuacji, o zadaniach stojących przed samorządowcami i parlamentarzystami, a także organizacjami pozarządowymi – dodał.
Dominowały, jak mówił, sprawy praktyczne. – Spodziewamy się fali uchodźców, spodziewamy się też konieczności ewakuacji ważnych polityków ukraińskich – zaznaczył.
GODZ. 17:20 ZESPÓŁ KRYZYSOWY POCZTY POLSKIEJ
Poczta Polska powołała zespół kryzysowy w związku z sytuacją na Ukrainie. Jest gotowa zapewnić logistykę dostaw na potrzeby rządu oraz akcji humanitarnych we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych i Ministerstwem Zdrowia – poinformował w piątek urząd.
– W związku z sytuacją na Ukrainie, Poczta Polska (PP), pełniąca istotną rolę w infrastrukturze krytycznej państwa, powołała wczoraj specjalny Zespół Zarządzania Kryzysowego i uruchomiła lokalne zespoły kryzysowe dla województw wschodnich i północno-wschodnich. Dziś zespół zebrał się w celu określenia najważniejszych zadań związanych z bieżącą działalnością spółki – poinformował w piątek urząd.
Podkreślił równocześnie, że spółka pozostaje w stałym kontakcie zarówno ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo kraju, jak i z partnerami międzynarodowymi.
– Poczta Polska jest gotowa zapewnić logistykę dostaw na potrzeby Rządu RP oraz akcji humanitarnych m.in. w oparciu o wypracowane rozwiązania logistyczne ze współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych i Ministerstwem Zdrowia przy epidemii COVID-19 – stwierdził prezes zarządu Poczty Polskiej S.A Tomasz Zdzikot
GODZ. 17:20 TEATR POWSZECHNY W WARSZAWIE OFERUJE POMOC
We współpracy z Urzędem Miasta, innymi warszawskimi organizacjami kultury oraz organizacjami humanitarnymi planujemy pomoc w Polsce dla uciekinierów z Ukrainy – powiedział PAP rzecznik prasowy Teatru Powszechnego w Warszawie Mateusz Węgrzyn. Przekazujemy także gesty wsparcia i solidarności – dodał.
– Wszyscy jesteśmy zaskoczeni skalą działań wojennych i przerażeni z powodu tragedii, która dzieje się na naszych oczach. Teatr Powszechny w Warszawie stara się na bieżąco informować o sytuacji w Ukrainie oraz o rodzajach pomocy, jakiej wszyscy możemy udzielać. Przekazujemy także gesty wsparcia i solidarności, aktorzy po spektaklach wychodzą do ukłonów z ukraińskimi flagami – powiedział Węgrzyn.
Przekazał, że w etatowym zespole aktorskim Teatru Powszechnego jest Oksana Czerkaszyna, aktorka pochodząca z Charkowa. – Od lat współpracujemy także z Artemem Manuilovem, który gra w naszych dwóch spektaklach, a który zaledwie tydzień temu zdążył sprowadzić do Polski swoje dzieci i żonę. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie i udzielamy im wsparcia w miarę swoich możliwości – zaznaczył rzecznik prasowy teatru.
Poinformował, że Teatr Powszechny „we współpracy z Urzędem Miasta, innymi warszawskimi organizacjami kultury oraz organizacjami humanitarnymi planujemy także pomoc w Polsce dla uciekinierów z Ukrainy”.
GODZ. 17:10 DO POLSKI Z UKRAINY WJECHAŁO 25,5 TYS. OSÓB
– Do godz. 16 w piątek do Polski z Ukrainy wjechało 25,5 tysiąca osób; to o 10 tysięcy osób więcej niż o tej porze w czwartek – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Kolejki po stronie ukraińskiej są duże, czas oczekiwania na niektórych przejściach to nawet 24 godziny.
Por. Michalska do obecnej sytuacji na granicy z Ukrainą po rosyjskiej inwazji odniosła się w rozmowie z PAP. Według danych SG w piątek, do godz. 16 do Polski wjechało 25,5 tysiąca osób z Ukrainy. Rzeczniczka formacji zwróciła uwagę, że w czwartek o tej porze było to 15,5 tysiąca.
Por. Michalska zaznaczyła, że kolejki po stronie ukraińskiej są spore, a czas oczekiwania na niektórych przejściach granicznych wynosi nawet do 24 godzin. Zapewniła, że przybywający z Ukrainy są odprawiani przez polską SG na bieżąco.
W ocenie rzeczniczki SG ruch jest duży, ale – jak zapewniła – „nie jest to jeszcze nic, co by nas zaskakiwało”. – Do godz. 11 w piątek na kierunku wjazdowym odprawiliśmy 16,5 tysiąca osób. To są liczby, które zdarzały się w szczytowych okresach przed pandemią. Jesteśmy przygotowani na odprawienie 50 tysięcy osób w ciągu doby – zaznaczyła.
– Zestawiając dzisiejsze dane z wczorajszymi, widzimy, że ruch wzrósł nawet dwukrotnie – dodała por. Michalska. Jak wyjaśniła, przyjeżdżają przede wszystkim obywatele Ukrainy, Polaków jest niewiele.
GODZ. 17:10 WSPARCIE DLA STUDENTÓW I NAUKOWCÓW Z UKRAINY
Z prośbą o wsparcie studentów i naukowców z Ukrainy zwrócił się w liście do nich minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapewnił, że bierze pod rozwagę uruchomienie specjalnego programu stypendialnego dla obywateli Ukrainy i wsparcie finansowe uczelni, które ich przyjmą.
W piątek na stronie resortu edukacji i nauki opublikowano list szefa MEiN Przemysława Czarnka skierowany do rektorów uczelni, które on nadzoruje.
– Mając na względzie działania podejmowane przez Federację Rosyjską wobec Ukrainy, eskalację konfliktu i destabilizację sytuacji w regionie, należy poważnie liczyć się z sytuacją, w której polski system szkolnictwa wyższego i nauki stanie przed wyzwaniem polegającym na konieczności wsparcia osób kształcących się obecnie na terytorium Ukrainy, które w znacznie większym zakresie niż dotychczas będą poszukiwać na polskich uczelniach możliwości podejmowania lub kontynuowania nauki – czytamy w liście.
Jednocześnie zwrócił się do rektorów z prośbą o rozważenie możliwości udzielenia wsparcia studentom. Zaapelował o to, aby wziąć pod uwagę to, że wobec narastającego konfliktu osoby te będą zmuszone przerwać studia, a po przyjeździe do Polski będą ubiegać się o przyjęcie na polskie uczelnie, np. w trybie przeniesienia.
– Skala tego zjawiska jest na chwilę obecną bardzo trudna do oszacowania, ale może dotyczyć zarówno obywateli polskich kształcących się na Ukrainie, jak i obywateli ukraińskich – wskazał.
Czarnek napisał, że wsparcie społeczności akademickiej na Ukrainie powinno obejmować również naukowców prowadzących badania.
– Swobodny rozwój nauki może odbywać się bowiem tylko w przestrzeni związanej z klasycznym modelem uniwersytetu, którego nadrzędną wartością jest dążenie do poznania prawdy oraz przeświadczenie, że nauka odgrywa fundamentalną rolę w tworzeniu cywilizacji” – napisał.
Zachęcił do kierowania wsparcia w pierwszej kolejności do osób pochodzących z terenów objętych konfliktem, a więc najbardziej potrzebujących pomocy.
GODZ. 17:00 TYSIĄC SAMOCHODÓW NA POMOC WOLONATRIUSZOM
W związku z sytuacją na Ukrainie firma PANEK CarSharing, operator usługi samochodów na minuty zdecydował się wyłączyć 1000 samochodów z usługi i przeznaczyć je wolontariuszom i wszystkim osobom chcącym pomóc potrzebującym uchodźcom, jako wsparcie w transporcie osób z granicy Ukrainy. Już dziś pracownicy PANEK wyruszyli w pierwsze trasy. Akcja trwać będzie przez cały weekend z możliwością przedłużenia na kolejne dni.
– Przepraszamy wszystkich za niedogodności związane z dostępnością części samochodów w ciągu najbliższych dni, ale nie możemy spokojnie patrzeć na to, co dzieje się za naszą schodnią granicą. Czujemy się w obowiązku pomóc ludziom, którzy ze względu na działania wojenne zmuszeni zostali do opuszczenia swojego kraju lub po prostu uciekają z obawy o życie swoje i swoich bliskich – powiedział Konrad Panek, marketing manager w PANEK S.A.
Każdy, kto chce przyłączyć się do akcji powinien wysłać swoje zgłoszenie na adres e-mail Biura Obsługi Klienta PANEK CarSharing: bok@panekcs.pl. 1000 samochodów PANEK CarSharing czeka na kierowców wolontariuszy. Auta zostaną wyłączone z regularnej usługi i przekazane kierowcom wolontariuszom.
Zasady akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy przekazuje chętnym Biuro Obsługi Klienta PANEK CarSharing.
Czas trwania akcji przewidziany jest na cały nadchodzący weekend, jednak nie firma nie wyklucza jej przedłużenia w razie takiej konieczności.
GODZ. 16:20 KRAKÓW ZAMIERZA ZERWAĆ UMOWY Z SANKT PETERSBURGIEM I MOSKWĄ
Jak podkreślił Rafał Komarewicz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, jest to pierwszy taki wniosek dotyczący zerwania współpracy z zagranicznym miastem. – Jeśli formalnie wszystko będzie w porządku to myślę, że nie będzie osób, które nie będą popierały tego rozwiązania. To, co się dzieje wymaga stanowczych działań i stanowczych kroków, więc jestem przekonany, że będzie poparcie całej rady – ocenił przewodniczący.
Jak dodał, podczas tej samej sesji ma zostać przyjęta także rezolucja popierająca stronę ukraińską.
Projekt uchwały dotyczącej zerwania przez Kraków współpracy z Sankt Petersburgiem i Moskwą złożył klub radnych PO. Przewodniczący tego klubu Andrzej Hawranek powiedział, że zdecydowano się na ten krok „w związku z agresją Putina i Rosji na niepodległe państwo, agresją kompletnie nieuzasadnioną, bandycką i zbójecką”.
– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, z tego, co się dzieje i utrzymywanie w tej chwili współpracy z miastami rosyjskimi jest – bardzo dyplomatycznie mówiąc – nieskazane – ocenił Hawranek.
Sankt Petersburg jest miastem partnerskim Krakowa. Bezterminową umowę w tej sprawie zawarto w 2006 roku. Z kolei współpraca Krakowa z Moskwą odbywa się na tzw. innych zasadach – obecnie ma ona charakter okazjonalny i dotyczy konkretnych projektów.
GODZ. 16:10 WIELKOPOLSKA GOTOWA DO PRZYJĘCIA OBYWATELI UKRAINY
Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego podało, że wojewoda uczestniczył w piątek w wideokonferencji z samorządowcami z regionu, poświęconej kwestii przyjęcia uchodźców z Ukrainy.
– Jesteśmy przygotowani do przyjmowania obywateli Ukrainy, którzy coraz liczniej pojawiają się w Polsce. My tutaj, w Wielkopolsce, będziemy przyjmować uchodźców, którzy będą przekraczać granicę w województwie lubelskim – zapewnił Zieliński.
Wojewoda ocenił, że liczba przygotowanych miejsc dla uchodźców jest „wystarczająca w obliczu obecnej sytuacji, która jest monitorowana na bieżąco”.
– Przede wszystkim skupiliśmy się na tej infrastrukturze, która jest już gotowa, czyli dedykowana przyjmowaniu gości. Głównie są to hotele i motele, które należą do samorządu, ale są to też obiekty prywatne – wskazał Zieliński. Przyznał, że jednym z pierwszych miejsc wykorzystanych do tego celu będzie hotel Ikar w Poznaniu, który w przeszłości służył jako izolatorium dla zakażonych SARS-CoV-2, a w ubiegłym roku czasowo zakwaterowano w nim uchodźców z Afganistanu.
Zieliński zapewnił, że w regionie zostanie przyjęty każdy, kto będzie potrzebował pomocy. WUW nie podał szacunkowej liczby miejsc przeznaczonych dla uchodźców przygotowanych w Wielkopolsce.
GODZ. 16:00 PUNKT PRZYJĘĆ UCHODŹCÓW W ELBLĄGU
Przez weekend w hali sportowo-widowiskowej w Elblągu będzie działał całodobowy punt przyjęcia uchodźców z Ukrainy – podał w piątek elbląski magistrat. Samorząd przeznaczy też 200 tys. zł na pomoc mieszkańcom partnerskiego Tarnopola i organizuje zbiórkę darów.
Procedury przyjmowania, zakwaterowania i zaprowiantowania uchodźców, którzy mogą przybyć do Elbląga, ustalono podczas piątkowego posiedzenia miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego. Miasto już wcześniej deklarowało, że wygospodarowało miejsca dla 420 osób.
Ratusz poinformował, że od piątku do końca weekendu będzie działał całodobowy punt przyjęcia uchodźców, który mieści się hali sportowo-widowiskowej MOSIR przy al. Grunwaldzkiej. Uchodźcy z Ukrainy otrzymają tam pomoc tłumacza, zostaną zarejestrowani i skierowani do konkretnych miejsc pobytu tymczasowego, które przygotowało miasto.
Elbląska rada miejska zdecydowała w piątek o przeznaczeniu 200 tys. zł na pomoc humanitarną dla mieszkańców partnerskiego Tarnopola, w tym na zakup leków, środków opatrunkowych i żywności.
Prezydent Elbląga Witold Wróblewski mówił podczas sesji, że jest w stałym kontakcie z władzami Tarnopola. – Sytuacja jest tam bardzo trudna, sporo ludzi opuszcza miasto, oczekują wszelkiego możliwego wsparcia – relacjonował.
Wróblewski zapowiedział również, że samorząd będzie organizował zbiórkę rzeczową dla mieszkańców Ukrainy, w tym dla tarnopolan.
GODZ. 15:50 WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE GOTOWE NA PRZYJĘCIE UCHODŹCÓW
Na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami wojewoda nawiązał do trwających od kilku tygodni, koordynowanych przez resort spraw wewnętrznych i administracji, prac w zakresie przygotowania stosownej bazy zabezpieczenia obywateli Ukrainy, którzy potrzebowaliby wsparcia i pomocy z uwagi na ew. wybuch wojny.
– Teraz ta wojna wybuchła. Czyniliśmy starania i dziś jesteśmy przygotowani do tego, aby otoczyć stosowną opieką obywateli Ukrainy w każdym regionie w Polsce, we współpracy z samorządami – zapewnił Wieczorek.
Zaznaczył, że zapewniona obecnie liczba miejsc jest wystarczająca w odniesieniu do napływu uchodźców z Ukrainy do woj. podkarpackiego czy lubelskiego. – Jeżeli ten napływ będzie większy, będziemy automatycznie ten zasób zwiększać, aby każdy, kto pomocy będzie potrzebował, tę pomoc uzyskał – zadeklarował.
– Wymieniamy się informacjami i jeżeli jest potrzebne wsparcie do relokacji z któregoś województwa, my go udzielamy, we współpracy z samorządami, na terenie których zakwaterowanie takich osób miałoby mieć miejsce – uściślił dodając, że miejsca zakwaterowania wskazywane przez samorządy są bardzo różne.
– W zależności od tego, jaka liczba osób miałaby do nas przyjechać, na taką liczbę jesteśmy gotowi. Zależy nam na tym, aby te miejsca zapewniały komfortowy i humanitarny pobyt – stwierdził Wieczorek.
Rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska podkreśliła, że wszelkie instrukcje dla uchodźców, co powinni zrobić po wjeździe do Polski, znajdują się m.in. na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, a odnośniki i podstawowe informacje są też w mediach społecznościowych urzędu. Dla obywateli Ukrainy działa infolinia 32 606 32 32.
GODZ. 15:40 AMBASADA LITWY BĘDZIE DZIAŁAĆ NA POLSKIEJ GRANICY
W związku z nasileniem się rosyjskiej inwazji ambasada Litwy na Ukrainie będzie działać na granicy tego kraju z Polską – poinformowało w piątek MSZ w Wilnie. Według resortu obecnie jest na Ukrainie około 3 tys. obywateli Litwy.
MSZ wskazało, że w razie potrzeby, czy problemów związanych z podróżą należy zwracać się do konsulatu Litwy we Lwowie, bądź do czasowej ambasady na granicy z Polską.
Resort dyplomacji raz jeszcze zaapelował do Litwinów, by w związku z rosyjską agresją militarną natychmiast opuścili Ukrainę drogą lądową w kierunku Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii, a nie w kierunku Rosji czy Białorusi.
GODZ. 15:30 LEWICA ZA ODCIĘCIEM ROSJI OD SYSTEMU SWIFT
Biedroń podczas konferencji w Sejmie ocenił, że prezydent Rosji Władimir Putin powinien zostać „otoczony kordonem sanitarnym całego demokratycznego świata, żeby nie miał żadnego ruchu”. Jego zdaniem, sankcje wobec Rosji za agresję na Ukrainę powinny dotyczyć każdej sfery funkcjonowania m.in. ekonomii, kultury czy sportu. – Jeżeli tak się nie stanie, to tego typu działalność będzie, niestety, kontynuowana – dodał.
– Jako Lewica dzisiaj, z tego miejsca, chcielibyśmy zadeklarować naszą chęć współpracy ponad podziałami we wdrożeniu bardzo mocnych sankcji – mówił współprzewodniczący Nowej Lewicy. – Sankcji, które – po pierwsze – powinny dotyczyć sektora bankowego. Sektora bankowego także, jeśli chodzi o rozliczenia SWIFT – dodał.
Biedroń zapowiedział także, że we wtorek odbędzie się sesja specjalna Parlamentu Europejskiego, gdzie Lewica będzie domagała się przyjęcia w rezolucji całkowitego ograniczenia dostępu przez reżim Putina do systemu rozliczeń SWIFT.
Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska zdecydowały się nie odcinać Rosji od systemu SWIFT, ale zaznaczył, że mogą powrócić do tej kwestii. W ramach UE sprzeciwiać się temu miały Niemcy, Włochy, Węgry i Cypr.
GODZ. 15:20 260 UKRAIŃCÓW ZNALAZŁO SIĘ W PUNKTACH RECEPCYJNYCH NA LUBELSZCZYŹNIE
Jak przekazał wojewoda lubelski, do godz. 8.30 w piątek z punktów recepcyjnych znajdujących się przy granicy skorzystało około 260 uchodźców z Ukrainy. – Sądzę, że dzisiaj na pewno przekroczymy tysiąc – dodał Lech Sprawka.
Z informacji przekazanych przez wojewodę wynika, że połowa z grupy 260 uchodźców została skierowana do ośrodków zbiorowego zakwaterowania na Lubelszczyźnie i w innych regionach ze względu na to, że nie miała wcześniej zapewnionego miejsca pobytu w Polsce. 90 osób wymagało organizacji transportu do tych miejsc zakwaterowania.
Na terenie województwa lubelskiego działają cztery punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy. Mieszczą się one w pobliżu przejść granicznych w Dorohusku, Dołhobyczowie, Hrebennem, Zosinie. – Jeżeli okaże się, że przepustowość tych czterech punktów recepcyjnych będzie niewystarczająca, wtedy będziemy rozwijać możliwości na ich bazie bądź uruchamiać kolejne punkty – zaznaczył wojewoda.
Odniósł się również do braku możliwości przekroczenia granicy pieszo przez Ukraińców ze względu na to, że w woj. lubelskim nie funkcjonują piesze przejścia graniczne z Ukrainą. „Zobowiązuje się do szybkiego podjęcia działań w tej sprawie, bo musimy wejść tu we współpracę ze stroną ukraińską, aby umożliwili przekroczenie granicy w ten sposób” – wyjaśnił Sprawka.
GODZ. 15:00 PRACOWNICY AMBASADY W KIJOWIE WYJECHALI DO POLSKI
Delegowani pracownicy ambasady Niemiec w Kijowie wyjechali do Polski w związku z rozpoczętą w czwartek inwazją Rosji na Ukrainę. Ambasada w Kijowie nie jest jednak całkowicie zamknięta – poinformowano w piątek w Berlinie. Lokalni pracownicy nadal są na miejscu.
Obecnie rozważane są różne opcje dotyczące tego, jak i gdzie pracownicy mogą najlepiej kontynuować pracę, a przede wszystkim w możliwie najbezpieczniejszych warunkach.
Oprócz ambasady Niemiec w Kijowie z powodu wojny czasowo zamknięto także Konsulat Generalny RFN w Dnieprze – pisze agencja dpa.
GODZ. 14:50 BUKARESZTAŃSKA DZIEWIĄTKA ZAMIERZA DOSTARCZAĆ UKRAINIE UZBROJENIE
W piątek w Warszawie na nadzwyczajnym szczycie spotkali się przywódcy państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw Europy Środkowo-Wschodniej należących do NATO. Tematem spotkania jest rosyjska agresja na Ukrainę oraz sytuacja bezpieczeństwa w naszej części Europy. Uczestniczy w nim też szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
– Wczoraj nad Europę powróciły demony wielkiej wojny, niewidziane od 1945 roku. Za obrazy wojny, które docierają do nas z Ukrainy odpowiedzialny jest jeden i tylko jeden kraj: jest nim putinowska Rosja – powiedział prezydent inaugurując obrady Bukaresztańskiej Dziewiątki. Jak zaznaczył, w Europie zdążyliśmy już zapomnieć, czym jest wojna. – Niestety, spokojny sen bogatych Europejczyków i przyzwolenie na ciągłe dozbrajanie się Rosji, głównie ze środków pozyskanych ze sprzedaży ropy i gazu na europejskie rynki, doprowadziły do sytuacji, w której wczoraj obudziliśmy się w całkiem nowej rzeczywistości – podkreślił Duda.
– Spotykając się dzisiaj w gronie państw wschodniej flanki NATO nie możemy poprzestać na biernym potępianiu tego brutalnego ataku. Musimy przejść do konkretnych czynów – oświadczył prezydent.
Według niego w wojnie na Ukrainie stawką jest cały system bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Jak mówił, zgadza się z apelem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który powiedział: „jeśli dziś nam nie pomożecie, jutro do waszych drzwi zapuka wojna”. Duda zaznaczył, że kraje naszego regionu powinny rozumieć te słowa jak nikt inny, ponieważ duża część XX wieku w naszej części Europy przebiegła w cieniu rosyjskiej dominacji.
– Doskonale wiemy w jakich kategoriach rozumują rosyjskie elity polityczne. Rozumieją wyłącznie język siły, tak funkcjonowała Rosja carska, potem komunistyczna a dziś putinowska. Nastał czas, by solidarnie przemówić do Rosjan tym samym językiem – oświadczył. – Odpowiedź Zachodu musi być stanowcza, jednolita, i realizowana wspólnie przez całą wspólnotę północnoatlantycką. Musimy mocniej wspierać Ukrainę, szczególnie poprzez dostawy uzbrojenia – podkreślił Andrzej Duda.
GODZ. 14:40 ANDRZEJ DUDA: „MUSIMY PRZEJŚĆ DO KONKRETNYCH CZYNÓW”
Za wojnę na Ukrainie odpowiedzialna jest tylko putinowska Rosja; nie możemy poprzestać na biernym potępianiu tego brutalnego ataku, musimy mocniej wspierać Ukrainę, szczególnie poprzez dostawy uzbrojenia – powiedział na szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki prezydent Andrzej Duda.
– Spotykając się dzisiaj w gronie państw wschodniej flanki NATO nie możemy poprzestać na biernym potępianiu tego brutalnego ataku. Musimy przejść do konkretnych czynów – oświadczył prezydent.
GODZ. 14:20 DO DOROHUSKA PRZYJECHAŁ POCIĄG Z UCHODŹCAMI
W piątek o godzinie 10 do Dorohuska (Lubelskie) przyjechał pociąg relacji Kijów – Warszawa uchodźcami z Ukrainy. Pociąg był wypełniony głównie rodzinami z małymi dziećmi i młodymi ludźmi. Wiele osób płakało i podkreślało, że uciekają od wojny.
Pociąg do Dorohuska przyjechał z sześciogodzinnym opóźnieniem. Do Polski przyjechało nim 180 uchodźców z Ukrainy. W Dorohusku funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzili paszporty podróżnych oraz udzielali informacji o możliwościach wsparcia dla uchodźców. Wszystkie przedziały w wagonach były wypełnione bagażami, a konduktorzy rozdawali podróżnym butelki z wodą do picia.
GODZ. 14:15 ZAMKNIĘCIE PRZESTRZENI POWIETRZNEJ DLA ROSYJSKICH SAMOLOTÓW
Poleciłem przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych – poinformował w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
W czwartek Wielka Brytania w odpowiedzi na inwazję rosyjską na Ukrainę wprowadziła sankcje wobec firm rosyjskich, w tym natychmiastowy zakaz lądowania w Wielkiej Brytanii dla samolotów linii Aerofłot. W odpowiedzi na tę decyzję, rosyjski urząd państwowy Rosawiacja poinformował w piątek, że Rosja zakazuje wykorzystania jej przestrzeni powietrznej dla rejsów samolotów związanych z Wielką Brytanią. Chodzi także o przeloty tranzytowe. Również w czwartek ze względu na agresję rosyjską na Ukrainie przestrzeń powietrzną zamknęła Mołdawia. W piątek apele ws. zamknięcia polskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów pojawiały się w mediach społecznościowych.
Rzecznik rządu poinformował, że przepisy zostaną przygotowana niezwłocznie, a zakaz będzie obowiązywać od północy.
GODZ. 14:10 ROZPOCZĄŁ SIĘ SZCZYT B9
Od powitania prezydentów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen przez prezydenta Andrzeja Dudę w Pałacu Prezydenckim w Warszawie rozpoczął się w piątek nadzwyczajny szczyt B9, który zajmie się rosyjską agresją na Ukrainę.
W piątek w Warszawie odbywa się nadzwyczajny szczyt przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw Europy Środkowo-Wschodniej należących do NATO. Tematem spotkania jest rosyjska agresja na Ukrainę oraz sytuacją bezpieczeństwa w naszej części Europy. Gospodarzem szczytu jest prezydent Duda. W spotkaniu w Warszawie biorą udział prezydenci: Bułgarii Rumen Radew, Estonii Alar Karis, Litwy Gitanas Nauseda, Łotwy Egils Levits, Słowacji Zuzana Czaputova i Węgier Janos Ader oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zdalnie łączą się prezydenci: Czech Milosz Zeman i Rumunii Klaus Iohannis.
Jak przekazała Kancelaria Prezydenta, około godz. 15 zaplanowano wspólny udział prezydentów państw B9 oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej w szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Narada ta odbędzie się w trybie zdalnym – za pośrednictwem połączenia wideo. Następnie odbędą się obrady nadzwyczajnego szczytu Dziewiątki Bukaresztańskiej. Wieczorem zaplanowano oświadczenie dla mediów.
GODZ. 13:35 POCIĄG RATUNKOWY PRAWIE GOTOWY
Pociąg ratunkowy, który może być wykorzystywany do transportu poszkodowanych z Ukrainy jest już prawie gotowy – przekazał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Pociąg ratunkowy dla blisko 150 rannych już prawie gotowy. Razem z @WaldekKraska rozmawialiśmy z ekipą medyczną oraz służbami mundurowymi które współpracują z @MZ_GOV_PL przy organizacji transportu poszkodowanych z Ukrainy. 🇺🇦 pic.twitter.com/ijRKhg3As6
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) February 25, 2022
W czwartkowej rozmowie z Wirtualną Polską Niedzielski informował, że pociąg sanitarny z pełną obsługą ratowniczą i wyposażeniem medycznym, który może transportować rannych jest przygotowywany.
GODZ. 13:30 URZĄD DO SPRAW CUDZOZIEMCÓW PRZEKAZUJE NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zostaniesz wpuszczony do Polski – to pierwsza wiadomość, którą Urząd do Spraw Cudzoziemców kieruje do obywateli Ukrainy. Na stronie Urzędu znajdują się najważniejsze informacje o pomocy dla uchodźców napisane w czterech językach.
Urząd wyjaśnia, że jeżeli po przekroczeniu granicy nie ma się zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, należy udać się do najbliższego punktu recepcyjnego. Ich adresy są również na stronie – razem z linkiem, dzięki któremu ich lokalizacja wyświetla się w Google Maps. Więcej informacji dostępnych jest >>>TUTAJ.
GODZ. 13:15 RZĄD URUCHOMI SPECJALNĄ PLATFORMĘ
Uruchomiona zostanie platforma pomagamukrainie.gov.pl, na której będzie można zgłaszać z jednej strony gotowość pomocy, z drugiej zapotrzebowanie na pomoc – powiedział w piątek w Sejmie szef KPRM Michał Dworczyk.
Według szefa KPRM są trzy główne strumienie pomocy dla Ukrainy. Pierwszy to pomoc dla uchodźców, koordynowana przez MSWiA, które organizuje punkty recepcyjne dla uchodźców. W pomoc tą zaangażowane są samorządy i organizacje pozarządowe. Drugi strumień pomocy to pomoc humanitarna na terenie Ukrainy. Zgodnie z informacją Dworczyka Polska do dziś przekazała 38 TIR-ów z pomocą humanitarną, które trafiły do Kijowa. Zapowiedział, że w sobotę wyrusza kolejny transport, który dotrze tylko do jednej z miejscowości przygranicznych. Trzeci strumień to pomoc dla posiadaczy Karty Polaka.
Według ministra najważniejsze jest skoordynowanie działań, choć w takiej sytuacji pewnego chaosu się nie uniknie. Dworczyk zapowiedział, że w sobotę zostanie utworzona platforma pomagamukrainie.gov.pl, poprzez którą będzie można zgłaszać chęć pomocy, a także ewentualne potrzeby. Poinformował, że na kwestie pomocowe z rezerwy ogólnej zabezpieczono 37 milionów zł. Po 10 milionów trafi do województw podkarpackiego i lubelskiego, 28 mln dla reszty, po 2 mln na województwo. Ma być też uruchomiony system opieki nad tymi, którzy przyjeżdżają do Polski.
GODZ. 13:00 POLSKIE MIASTA PRZYGOTOWUJĄ SIĘ NA UCHODŹCÓW
Płock przygotowuje się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Urząd Miasta koordynuje przygotowanie miejsc ich zakwaterowania. Ogłoszono zbiórkę m.in. pościeli, koców i łóżek. Trwa zbiórka artykułów żywnościowych, środków higieny i materiałów opatrunkowych dla partnerskiego miasta Żytomierz z Ukrainy. Pomoc dla uchodźców z Ukrainy zapewnia także między innymi Warszawa, która stworzyła punkty informacyjne i uruchomiła specjalną infolinię.
GODZ. 12:10 SZEF MSZ WYBIERA SIĘ DO BRUKSELI
Agresja Rosji wobec Ukrainy oraz przyjęcie szerokiego pakietu sankcji przez Radę Europejską, będą głównymi tematami piątkowych rozmów szefów dyplomacji państw członkowskich UE na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych. Do Brukseli wybiera się szef MSZ Zbigniew Rau.
– W piątek 25 lutego szef polskiej dyplomacji udaje się do Brukseli, gdzie weźmie udział w nadzwyczajnym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych (FAC). Głównymi tematami dyskusji szefów dyplomacji państw członkowskich UE będzie agresja Rosji wobec Ukrainy oraz przyjęcie szerokiego pakietu sankcji przez Radę Europejską – przekazało w piątek polskie MSZ.
GODZ. 12:00 TELEWIZJE W POLSCE WYCOFUJĄ ROSYJSKIE PROGRAMY
Telewizja kablowe nadające w Polsce wycofują się ze swojej oferty rosyjskie programy. Jest to wynik uchwały KRRiT ws. wykreślenia z rejestru programów rozprowadzanych programów: Russia Today, RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV, Russija 24.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę dot. wykreślenia z rejestru programów rozprowadzanych rosyjskich kanałów, w tym Russia Today.
— Janusz Cieszyński (@jciesz) February 24, 2022
W czwartek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRiT) podała, że z uwagi na kwestie bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej, KRRiT podjęła uchwałę ws. wykreślenia z rejestru programów rozprowadzanych programów: RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV, Russija 24. Decyzję o wyłączeniu rosyjskich programów podjęła m.in. firma UPC Polska.
GODZ. 11:56 „GDAŃSK POMAGA UKRAINIE”
W piątek, przed budynkiem Urzędu Miasta Gdańska zorganizowana została konferencja prasowa z udziałem m.in. prezydent miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.
Miasto wspólnie z Fundacją Gdańską opracowało sposób „łączenia tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy pomoc chcą oferować”. – Nasz program „Gdańsk Pomaga”, który przygotowaliśmy na czas pandemii, dziś staje się programem „Gdańsk Pomaga Ukrainie” – zapowiedziała prezydent Gdańska.
W Gdańsku przygotowywane jest miejsce, które ma być punktem koordynacyjnym. Władze miasta zamierzają w tej sprawie rozmawiać z wojewodą pomorskim i namawiać go, by w tym punkcie zasiadali również urzędnicy Urzędu Województwa Pomorskiego do spraw cudzoziemców. Punkt konsultacyjny ma zostać uruchomiony w sobotę o godz. 10. Będzie się znajdował przy ulicy Dolna Brama 8 w Gdańsku.
GODZ. 11:40 ROZPOCZĘŁA SIĘ NARADA W BIURZE BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO
W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęła się kolejna narada z udziałem prezydenta, premiera, przedstawicieli rządu i dowódców wojskowych. Tematem rozmów jest sytuacja związana z rosyjską agresją na Ukrainę.
W BBN rozpoczęła się kolejna narada Prezydenta @AndrzejDuda z rządem, dowódcami wojskowymi oraz szefami służb związana z rosyjską agresją na Ukrainę. Zostanie też omówione polskie stanowisko na dzisiejsze szczyty #BukaresztańskaDziewiątka oraz NATO. pic.twitter.com/lEzMTfGnuS
— BBN (@BBN_PL) February 25, 2022
Oprócz prezydenta w naradzie biorą udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, szef KPRM Michał Dworczyk, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef MWiA Mariusz Kamiński i szef BBN Paweł Soloch.
GODZ. 11:30 KWESTIE ZWIĄZANE Z LEGALIZACJĄ ZATRUDNIENIA UKRAIŃCÓW PRIORYTETOWE
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zwróciła się do wojewódzkich i powiatowych Urzędów Pracy, aby wszelkie kwestie administracyjne związane z legalizacją zatrudnienia obywateli Ukrainy załatwiane w urzędach pracy rozpatrywać priorytetowo, poza kolejnością i bez zbędnej zwłoki.
GODZ. 11:20 MOŻLIWOŚĆ SZCZEPIENIA DLA UKRAIŃCÓW
W związku z konfliktem zbrojnym trwającym na terytorium Ukrainy i wzmożonym przekraczaniem granicy, minister zdrowia Adam Niedzielski wprowadził od piątku możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Szef MZ podał w piątek na Twitterze, że „możliwość dostępu będzie również zagwarantowana w przypadku testowania w kierunku COVID-19”.
– Obejmujemy obywateli Ukrainy, którzy z powodu wojny przybywają do naszego kraju, możliwie najszerszą opieką. Szczepienie przeciw COVID-19 jest tego dobitnym przykładem. Każdy chętny, kto dotychczas nie skorzystał ze szczepienia, a wiemy, że takich osób jest sporo, może bez przeszkód przyjąć cały cykl szczepień w Polsce. To jest wyraz naszej troski o najbliższych nam sąsiadów – powiedział szef resortu zdrowia.
Od dziś Minister @a_niedzielski wprowadził możliwość szczepienia przeciw #Covid19 osób narodowości ukraińskiej, które przekraczają granice Polski🇺🇦.https://t.co/eSielAPcNe.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 25, 2022
Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość, może to być dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca. Resort w materiałach przekazanych m.in. do punktów szczepień i podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej wskazał, że lekarz ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl.
W czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, na którego mocy z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 zwolnione będą osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską w związku z konfliktem zbrojnym. Więcej na ten temat >>>TUTAJ.
GODZ. 11:00 SPÓŁKI SKARBU PAŃSTWA POMOGĄ UKRAINIE
Poprosiłem spółki Skarbu Państwa o włączenie się w pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy w obawie przed wojną przyjechali do Polski – poinformował w piątek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił, że nasi ukraińscy sąsiedzi potrzebują dzisiaj realnego wsparcia.
Brutalny reżim Putina sprawił, że ludzie tracą dach nad głową i poczucie bezpieczeństwa.Nasi ukraińscy sąsiedzi potrzebują dzisiaj realnego wsparcia. Poprosiłem spółki Skarbu Państwa o włączenie się w pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy w obawie przed wojną przyjechali do Polski.
— Jacek Sasin (@SasinJacek) February 25, 2022
GODZ. 10:50 „KAŻDY, KTO UCIEKA PRZED WOJNĄ, ZOSTANIE PRZYJĘTY”
Każdy kto ucieka przed wojną zostanie w Polsce przyjęty, każda osoba, która chce uzyskać pomoc na terenie Polski będzie mogła uzyskać taką pomoc, nawet osoby bez paszportu – mówił w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Szef KPRM spotkał się w piątek z Parlamentarnym Zespołem ds. Pomocy Humanitarnej i Międzynarodowego Prawa Humanitarnego w związku z sytuacją na Ukrainie, która zmaga się z rosyjską agresją.
Przed posiedzeniem zespołu był Dworczyk został zapytany przez dziennikarzy o sytuację na granicy polsko-ukraińskiej. – Na wszystkich przejściach jest obserwowany zwiększający się napór ze strony ukraińskiej. To są kolejki powyżej 5-6 kilometrów – poinformował.
Dodał, że „największym problemem diagnozowanym jest problem z systemami granicznymi ukraińskiej Straży Granicznej, przez co procedura odprawy jest wydłużona”. Zaznaczył, że dziś nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaki będzie rozwój sytuacji w kolejnych dniach i jaki będzie przebieg działań wojennych.
– Każda osoba, która chce uzyskać pomoc na terenie Polski będzie mogła uzyskać taką pomoc. Nawet jak ktoś nie ma nie tylko biometrycznego paszportu, ale żadnego paszportu, może decyzją Komendanta Głównego Straży Granicznej być wpuszczony do Polski na okres 15 dni – zapewniał.
W tym okresie, dodał, prowadzone będą czynności, które legalizują pobyt. – Każdy kto ucieka przed wojną zostanie w Polsce przyjęty – zapewnił szef KPRM.
GODZ. 10:40 DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA W JĘZYKU UKRAIŃSKIM
Od środy, 2 marca, przy darmowym Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, działającym pod numerem 800 12 12 12 dyżurować będzie psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim – podało w piątek biuro RPD.
Od środy 2 marca przy Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 dyżurować będzie psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim. Będzie też można uzyskać wsparcie w języku rosyjskim. @UKRinPL @PLinUkraine
Godziny dyżurów:https://t.co/1NtRVblRYt— Rzecznik Praw Dziecka (@RPDPawlak) February 25, 2022
Wsparcie, jak przekazano, będzie też można uzyskać w języku rosyjskim. Dyżury psychologa w języku ukraińskim i rosyjskim w godzinach 15.00-22.00 zaplanowano w następujących dniach: 2, 3, 7, 10, 14, 15, 16, 21, 22, 23, 24 i 30 marca, zaś w godzinach od 22.00 do 6.00 – 11 i 26 marca.
GODZ. 10:20 KOLEJKI NA GRANICY UKRAINY Z POLSKĄ
Na granicy Ukrainy z Polską zaczynają tworzyć się kolejki, jednak Straż Graniczna robi wszystko, by przeprawy trwały jak najkrócej – przekazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Większość osób jedzie do swoich rodzin lub znajomych, albo w Polsce, albo w innym kraju Unii – wskazał.
W piątkowej rozmowie na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia Szefernaker podkreślił, że sytuacja rozwija się dynamicznie. – Pierwsze godziny wyglądały w taki sposób, że widzieliśmy tłumy w telewizji, które wyjeżdżają z Kijowa, ale nie było takiej sytuacji, żeby były duże kolejki na granicach. Niestety, ostatnie godziny pokazują, że te kolejki już się tworzą, przede wszystkim ze względu na sytuację, która ma miejsce po stronie ukraińskiej – powiedział wiceminister.
Jak wskazał, wiele niedogodności sprawia fakt, że mężczyźni w wieku poborowym nie mogą wyjechać z Ukrainy. Oznacza to, że granicy nie mogą przekroczyć np. kierowcy busów. Wiceminister zapewnił jednak, że Straż Graniczna robi wszystko, by przeprawy trwały jak najkrócej i jednocześnie „było zapewnione bezpieczeństwo Polski”. Szefernaker podkreślił, że do punktów recepcyjnych trafia jedynie niewielki procent Ukraińców.
W Medyce tłum osób z całej Polski czeka na swoich bliskich, którzy uciekają z Ukrainy przed wojną. W Medyce zorganizowany jest też punkt recepcyjny, co jakiś czas przyjeżdża do niego autobus, który wiezie Ukraińców, którzy przekroczyli piesze przejście graniczne. W punkcie mogą liczyć m.in. na ciepły posiłek, na razie w zdecydowanej większości korzystają z niego osoby, które następnie same udają się w dalszą podróż w głąb Polski.
‼ Medyka: Ukraińcy, uciekający przed rozpętaną przez Putina wojną, przekraczają pieszo granicę z #Polską ⬇
📷Bryan Woolston/Reuters/Forum pic.twitter.com/uGSFZpXpbl
— Biełsat (@Bielsat_pl) February 24, 2022
Punkt recepcyjny, który zlokalizowany jest przy miejscowej szkole podstawowej stał się też miejscem spotkań. Przed punktem czeka spora grupa Polaków i Ukraińców, którzy zabierają osoby, które przekroczyły granicę w dalszą podróż. W Medyce działa jedyne w kraju piesze przejście graniczne w kraju. Jak przyznają służby graniczne, obecnie większość osób, które dostają się do Polski, ma rodzinę lub znajomych w naszym kraju, ma się gdzie zatrzymać.
GODZ. 10:05 PKN ORLEN ZAPEWNIA O ZAPASACH PALIWA
Mamy wystarczające zapasy; paliwa nie zabraknie – przekazał PKN Orlen. Koncern poinformował w piątek, że w czwartek sprzedaż paliw na stacjach jego sieci wzrosła o 300-400 proc. Aby usprawnić pracę stacji, czasowo obowiązuje sprzedaż paliwa wyłącznie do baków.
– Wczoraj sprzedaż paliw na stacjach Orlen wzrosła o 300-400 proc. Nie dajmy się panice! Mamy wystarczające zapasy. Paliwa nie zabraknie! – oznajmił w piątek PKN Orlen. Koncern podkreślił jednocześnie, że organizuje tak sprzedaż na stacjach, aby każdy kierowca mógł zatankować samochód. Więcej >>>TUTAJ.
GODZ. 10:00 URUCHOMIONO SPECJALNE INFOLINIE
Informacje o pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej dostępne są pod numerem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców: +48 47 721 75 75 – poinformowało w piątek MSZ. Resort przypomina też, że działa specjalna infolinia dla polskich obywateli oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80. Więcej informacji na ten temat >>>TUTAJ.
GODZ. 9:47 ZAUWAŻALNY JEST ZWIĘKSZONY RUCH NA GRANICY
Zwiększony ruch na granicy z Ukrainą jest zauważalny – powiedział w piątek rano rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. W ciągu ostatniej doby 29 tys. osób przeszło przez przejścia graniczne z Ukrainy – podał.
W Radiu Plus Żaryn podał, że w ciągu ostatniej doby 29 tys. osób przeszło przez polskie przejścia graniczne – zostało odprawionych na granicy ukraińsko-polskiej. Jak poinformował, mniej połowa z tych osób złożyła ustnie oświadczenia o tym, że uciekają przed wojną. Te osoby są rozpatrywane jako uchodźcy wojenni i zostaną przyjęte w Polsce zgodnie ze wszystkimi procedurami. Podkreślił, że Polska przygotowuje się na większą falę uchodźców, którzy wprost uciekają przed działaniami wojennymi.
Minionej doby tj.24.02 na odcinku granicy z Ukrainą🇺🇦 #funkcjonariuszeSG odprawili 38,2 tys. podróżnych, w tym na kierunku wjazdowym do Polski🇵🇱 29 tys. a na wyjazdowym – 9,2 tys. #SGPomagamy pic.twitter.com/U9gegmAmWO
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) February 25, 2022
Zaznaczył, że należy się spodziewać, że ten napływ uchodźców będzie narastał wraz z dalszymi etapami agresji Rosji na Ukrainę i przypomniał, że dane o tym jakie miejsca zostaną przeznaczone dla uchodźców i jakie są procedury związane z ich przyjęciem przedstawiło w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji, które od kilku tygodni pracuje nad planem przyjęcia uchodźców z Ukrainy.
Żaryn powiedział, że są wyznaczone ośrodki recepcyjne, są wyznaczone procedury, które będą służyły do tego, żeby tych ludzi przyjmować w Polsce. Z danych straży granicznej wynika, że ostatniej doby na odcinku granicy z Ukrainą funkcjonariusze odprawili 38,2 tys. podróżnych, w tym na kierunku wjazdowym do Polski 29 tys. osób.
Przy granicy z Ukrainą w województwach lubelskim i podkarpackim powstało łącznie dziewięć punktów recepcyjnych. Są to punkty w miejscowościach: Dorohusk, Dołhobyczów, Zosin, Hrebenne na Lubelszczyźnie, w Korczowej, Medyce, Budomierzu i Krościenku na Podkarpaciu oraz jeden dodatkowy na dworcu kolejowym w Przemyślu. Działają tam punkty informacyjne przygotowane przez Straż Graniczną, urzędy wojewódzkie i Urząd do Spraw Cudzoziemców. Jest też możliwość otrzymania posiłku, pomocy medycznej, a także odpoczynku. Z punktów recepcyjnych uchodźcy mają być przewożeni transportem zorganizowanym przez Państwową Straż Pożarną do innych województw.
GODZ. 9:17 PROF. JAN KREFT ZWRACA UWAGĘ NA ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z NOWYMI MEDIAMI
Prof. Jan Kreft, autor książki „Władza algorytmów. U źródeł potęgi Google i Facebook” oraz wykładowca Politechniki Gdańskiej, mówił w dwóch wywiadach o wpływie nowych technologii na konflikty zbrojne.
W czwartek profesor rozmawiał z „Dziennikiem Bałtyckim”. – Nowe technologie decydują w dużym stopniu o tym, co widzimy, a czego nie widzimy, co czytamy, a czego nie czytamy i wynika to po prostu z wielu rozwiązań technologicznych – mówił w wywiadzie.
Z kolei w wywiadzie dla SpirderSweb prof. Kreft mówił o przyzwyczajeniu Ukraińców do fake newsów, z którymi mają do czynienia dosłownie wszędzie. – Są przyzwyczajeni do dezinformacji. Nie traktują jej jako coś wyjątkowego. Młodzież przyznawała: „Podawaliśmy fake newsy. Nie byliśmy w stanie tego zweryfikować, zwłaszcza gdy sytuacja była zła, bo słyszeliśmy, że np. trwa bombardowanie”. Nauczyciele twierdzili, że są ostrożniejsi – mówił wykładowca Politechniki Gdańskiej.
GODZ. 9:00 SZEF MSZ ROZMAWIAŁ O SKUTKACH AGRESJI ROSJI
Skutki agresji Rosji na Ukrainę oraz rola NATO i OBWE w zapewnieniu bezpieczeństwa w Europie były wśród tematów czwartkowych rozmów szefa MSZ Zbigniewa Raua z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem oraz minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.
Bilateralna współpraca obronna oraz rola #OBWE i #NATO w zapewnieniu europejskiego bezpieczeństwa były tematami wczorajszej rozmowy telefonicznej min. @RauZbigniew z Sekretarzem Stanu 🇺🇸 @SecBlinken. pic.twitter.com/KmMOcgCLem
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) February 25, 2022
MSZ poinformowało też, że w czwartek wieczorem Zbigniew Rau rozmawiał z minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly, z którą omówiono skutki agresji Rosji na Ukrainę i rolę NATO w zapewnieniu bezpieczeństwa w Europie.
GODZ. 8:50 NIE MA MOWY O WYSYŁANIU WOJSK NA UKRAINĘ
Podczas rozmowy na antenie Radia Zet szef BBN, Paweł Soloch, został zapytany, czy nie będzie interwencji NATO na Ukrainie. – Z naszej strony nie ma mowy o wysyłaniu wojsk Sojuszu, czyli również wojsk polskich, na Ukrainę. Nie ma o tym mowy, i na dzień dzisiejszy nie jest to rozpatrywane. To mogę potwierdzić – mówił Soloch. Więcej >>>TUTAJ.
GODZ. 8:47 PIERWSZE AUTOKARY STRAŻY POŻARNEJ Z UCHODŹCAMI DOJECHAŁY DO PUNKTÓW TYMCZASOWEGO PRZEBYWANIA
Pierwsze autokary Państwowej Straży Pożarnej przewiozły uchodźców z punktów recepcyjnych w województwie podkarpackim do miejsc tymczasowego przebywania – poinformował rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że do Rzeszowa zostało wysłanych 40 kadetów.
Rzecznik PSP poinformował, że w województwie podkarpackim zostały użyte pierwsze autokary do przewozu uchodźców uciekających z Ukrainy przed wojną. Dodał, że w gotowości są autokary PSP w całej Polsce, także w województwie lubelskim.
Jak powiedział, z punktów recepcyjnych uchodźcy – jeśli tego potrzebują – wożeni są do wyznaczonych miejsc tymczasowego przebywania. Większość uchodźców kieruje się jednak do mieszkających w Polsce rodzin.
🇵🇱🇺🇦👩🚒Strażacy pomagają w transporcie #ukraińskich uchodźców z przejść granicznych do punktów recepcyjnych utworzonych na terenie przygranicznych powiatów województwa Podkarpackiego. pic.twitter.com/rKg9CCooVO
— KW PSP Rzeszów (@kwpsprzeszow) February 25, 2022
GODZ. 8:34 PIERWSZE PROŚBY O OCHRONĘ MIĘDZYNARODOWĄ NA GRANICY
Na Podkarpaciu wszystkie przejścia graniczne z Ukrainą działają. Ruch na nich jest wzmożony. Zgłosiły się pierwsze osoby, które ubiegają się o ochronę międzynarodową – powiedział w piątek rano rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu Piotr Zakielarz.
Dodał, że na każdym przejściu pracują dodatkowi funkcjonariusze. – Chcemy, żeby te odprawy, których jest sporo, odbywały się w miarę na bieżąco – powiedział. Zakielarz podkreślił, że do Straży Granicznej zgłosiły się pierwsze osoby, które chcą ubiegać się o ochronę międzynarodową, zajęto się nimi zgodnie z procedurami.
Mimo dużego ruchu na przejściach granicznych, strażnicy wciąż kontrolują, czy nie jest nielegalnie przekraczana tzw. zielona granica.
Jak dodał Zakielarz, wprowadzone przez rząd ułatwienia – m.in. brak kwarantanny czy zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19 – znacznie usprawniły odprawy. Rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk powiedział, że do wszystkich punktów recepcyjnych, które działają w regionie, zgłosiły się osoby, które otrzymają niezbędną pomoc.
– Zdecydowana większość tych osób po otrzymaniu takiej pomocy, np. jak ciepły posiłek, sama ruszy w dalszą, zaplanowaną podróż m.in. do znajomych w Polsce. Są też osoby, które zostały przewiezione przez autobusy do miejsc tymczasowych, które zostały zorganizowane w innych województwach – zaznaczył Mielniczuk.
GODZ. 8:17 PRÓBOWANO ZAATAKOWAĆ POLSKIE SERWERY RZĄDOWE
Próbowano zaatakować stronę Izby Rozliczeniowej, próbowano zaatakować polskie serwery rządowe, jeśli chodzi o pocztę elektroniczną – powiedział w piątek pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.
Pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o to, co oznacza wprowadzenie w Polsce trzeciego stopnia zagrożenia cyberprzestrzeni, Cieszyński wyjaśnił, że od poniedziałku wszyscy odpowiedzialni za kluczowe systemy są w stanie podwyższonej gotowości, by móc lepiej i szybciej reagować w razie wystąpienia cyberataku.
– Mogę potwierdzić, że m.in próbowano zaatakować stronę Izby Rozliczeniowej, próbowano zaatakować polskie serwery rządowe, jeśli chodzi o pocztę elektroniczną – powiedział. – Dwadzieścia siedem tysięcy takich złośliwych wiadomości w ciągu jednego dnia trafiło do operatorów infrastruktury krytycznej i do odbiorców rządowych – wyjaśnił Cieszyński.
Poinformował, że „te ataki są stale monitorowane”, dzięki czemu są odpierane. Pytany o to, w jakich okolicznościach może zostać ogłoszony czwarty, najwyższy stopień zagrożenia cyberbezpieczeństwa DELTA-CRP, Cieszyński powiedział: „musiałby to być potwierdzony i skuteczny atak na konkretny element infrastruktury”.
GODZ. 8:04 TYSIĄCE POLAKÓW CZEKA NA PRZEJŚCIU GRANICZNYM, BY ODEBRAĆ SWOICH BLISKICH
Tysiące osób z całej Polski przyjechało w piątek na przejście graniczne z Ukrainą w Medyce na Podkarpaciu, żeby odebrać swoich bliskich i znajomych, którzy uciekają przed wojną. Czekają na nich całe rodziny, przede wszystkim kobiety z małymi dziećmi. Wokół przejścia granicznego oraz w całej miejscowości zaparkowane są tysiące samochodów z rejestracjami z całej Polski. Przyjechali po znajomych, którzy uciekają przed wojną.
Na samym przejściu widać dużo ludzi, to przede wszystkim kobiety z małymi dziećmi. Rozdawana jest im ciepła kawa, niektórzy wsiadają do autobusu podstawionego przez straż pożarną, który zawiezie ich do punktu recepcyjnego, który działa w pobliskiej hali sportowej.
PAP/ua