Dziś najważniejsza sprawa to pomóc ludziom, którzy uciekają przed wojną; wojna na Ukrainie staję się coraz bardziej intensywna, Rosjanie dokonują zbrodni wojennych, giną cywile, dzieci, kobiety – mówił premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu w środę spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem; dyskutowali o zaostrzeniu sankcji i o embargu na węgiel rosyjski.
– Powodem mojej obecności tu dzisiaj to okazanie pełnej europejskiej solidarności z Polską, z ludźmi, którzy tu pracują, by zagwarantować gościnność dla uchodźców – mówił po spotkaniu Michel. Przypomniał, że Komisja Europejska zmobilizowała 500 mln euro na pomoc humanitarną dla osób uciekających z Ukrainy. Charles Michel podczas konferencji prasowej zapewnił, że Europa jest zjednoczona wobec agresji rosyjskiej na Ukrainę. – Stoimy wobec bardzo trudnej sytuacji, dlatego bardzo ważne jest żebyśmy byli wyjątkowo zjednoczeni. Jesteśmy zjednoczeni wraz ze wszystkimi krajami członkowskimi UE i naszymi sojusznikami oraz partnerami. Chcemy prowadzić wspólne działania i stworzyć międzynarodową koalicję, żeby chronić prawo międzynarodowe i prządek – mówił Michel.
Oświadczył, że „wspólnie możemy działać bardzo szybko i decydować o trudnych ciężkich sankcjach i potężnych konsekwencjach wobec Rosji”. – Będzie to jednak miało konsekwencje dla nas, jest to jednak kwestia przekonań, zasad demokratycznych i prawa międzynarodowego – podkreślił szef Rady Europejskiej.
EMBARGO NA ROSYJSKI WĘGIEL
– Te sankcje muszą być jak najdalej idące, po to, żeby powstrzymać rosyjską machinę wojenną, to jest niezbędne, żebyśmy mogli z powrotem mówić o powrocie do pokoju – mówił Morawiecki. – Częścią pakietu sankcji ma być blokada na różnego rodzaju węglowodory z Rosji: ropę, gaz i węgiel. Raz jeszcze apeluję o to, żeby Komisja Europejska zdecydowała się na embargo na węgiel rosyjski – podkreślił. -Polska natychmiast chce przestać również importu węgla rosyjskiego i o tym rozmawiałem dzisiaj z premierem Australii, żeby także stamtąd transportować węgiel do Polski, ten który jest potrzebny jeszcze do różnych celów, przede wszystkim do ciepłownictwa – powiedział Morawiecki.
– Jesteśmy gotowi uczynić to w każdej chwil, w każdym dniu. Potrzebujemy tylko jednej rzeczy od Komisji Europejskiej, jednego słowa zapewnienia, że Polska nie będzie ukarana za ten krok – odpowiedział Morawiecki. Jak tłumaczył, wdrożenie embarga to decyzja dotycząca handlu międzynarodowego. – To kompetencja, która została przeniesiona na poziom Komisji Europejskiej – wskazał szef rządu.
Szef Rady Europejskiej Charles Michel przekonywał, że priorytetem jest obecnie wdrożenie dotychczasowych sankcji, uzgodnionych z partnerami i sojusznikami UE. Jego zdaniem reakcja była „bardzo stanowcza”, jako że sankcje obejmą oligarchów i rosyjskie elity, w tym także prezydenta Rosji. – Pracujemy także, by być gotowymi, jeśli rozważane będą inne opcje. Ale w tym momencie wprowadzamy to, o czym już zdecydowaliśmy – powiedział.
POLSKA BĘDZIE MIEĆ WSPARCIE UNII EUROPEJSKIEJ
Premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel byli pytani o to, czy nasz kraj może liczyć na wsparcie UE. – Odpowiedź brzmi: tak. Musimy zapewnić pełną solidarność europejską. Dlatego jestem tu, aby zobaczyć sytuację na miejscu, żeby też przekazać wsparcie Polakom, polskiemu narodowi i władzom, ponieważ to polskie władze i naród robią coś niezwykle ważnego – odpowiedział Michel.
– Dla nas wszystkich jest bardzo ważnym, aby wspierać, wzmacniać wschodnią flankę UE i to właśnie robimy, podejmując bardzo szybko decyzje. Jest ważnym, aby zapewnić, że dalej będziemy podejmować najlepsze możliwe decyzje w najbliższych dniach – dodał szef Rady Europejskiej.
Szef polskiego rządu zapewnił, że Polska pomaga wszystkim ludziom uciekającym przed wojną. – Wszystkim uchodźcom wojennym, niezależnie od kraju pochodzenia. Absolutnie państwa o tym zapewniam – podkreślił Morawiecki. I wzywał, by nie ulegać jakimkolwiek manipulacjom i propagandzie Rosji. – Mamy tysiące dowodów i świadectw o wszystkich takich sytuacjach – mówił.
Dodał, że Polska każdego uchodźcę traktuje z godnością i w sposób równy. – Ponieważ jest to jedyny sposób, jak można to robić. Traktowanie wszystkich ludzi w sposób humanitarny i pomaganie wszystkim uchodźcom wojennym niezależnie od tego czy są Ukraińcami, czy są z innych krajów – podkreślił ponownie premier Morawiecki. – My po stronie rządowej, samorządowej zaangażowaliśmy potężne środki po to, żeby w tym bardzo trudnym czasie, w tej katastrofie humanitarnej, z którą mamy do czynienia na Ukrainie, żeby pomóc – powiedział szef rządu.
PAP/mk