Na początku czerwca zostaną wznowione prace refulacyjne na Jeziorze Karczemnym w Kartuzach. Urząd miejski zerwał umowę z dotychczasowym wykonawcą zarzucając rażące zaniedbania przy wyciąganiu osadów z dna akwenu. Udało się wybrać nowego wykonawcę, który do końca roku skończy zadanie za ponad 8,5 mln zł. „Jesteśmy pewni, że osady będą poprawnie wyciągnięte z jeziora do końca roku” – mówi burmistrz Kartuz, Mieczysław Gołuński.
– Byliśmy zmuszeni ogłosić kolejny przetarg w związku z tym, że wykonawca nie mógł nie spełniał naszych oczekiwań. Wisiała nad nami groźba przekroczenia terminów. Mam nadzieję, że nowy wykonawca, który teraz został wybrany i w tej chwili instaluje swój sprzęt na Jeziorze Karczemnym wykona prace sumiennie i w wyznaczonych terminach. Cieszy nas, że wszystkie roboty przygotowawcze są prowadzone z wielką intensywnością. To tylko nas utwierdza, że wyciąganie osadów z dna Jeziora Karczemnego zakończy się już w tym roku.
Prace na Jeziorze Karczemnym mają się rozpocząć 6 czerwca. Projekt czyszczenia czterech kartuskich jezior kosztuje 55 mln zł. Dofinansowanie unijne wynosi 45 mln. Cały proces czyszczenia czterech kartuskich jezior ma zakończyć się w 2023 roku.
Kolejny samorząd wsparł budowę kościerskiego hospicjum. Wójt Gminy Karsin Roman Brunke przekazał szpitalowi w Kościerzynie decyzję radnych o dofinansowaniu inwestycji w kwocie 45 tysięcy złotych.
Budowa Hospicjum Stacjonarnego w Kościerzynie kosztuje ponad 4,5 mln. Na ten cel zostają zagospodarowane pomieszczenia po byłej pralni i kuchni w szpitalu. Wszystkie kościerskie samorządy wsparły inwestycje. Ponadto Urząd Marszałkowski przekazał ponad milion złotych, a Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej – milion 300 tysięcy.
Będzie nowy plac rekreacyjno-integracyjny w Starej Hucie. Teren w centrum miejscowości, vis a vis straży pożarnej zostanie wyposażony w altanę, ławki i tablice edukacyjne. Inwestycja gminy Kartuzy otrzymała dofinansowanie programu Aktywne Sołectwo Pomorskie. Koszt inwestycji to prawie 40 tysięcy złotych. Prace zakończą się w październiku.
Lokalny samorząd planuje w przyszłości wyposażyć plac w zewnętrzną siłownię. W ramach programu Aktywne Sołectwo Pomorskie zmodernizowany zostanie także plac zabaw w Egiertowie.
Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie świętuje w tym roku 50-lecie funkcjonowania. Główne uroczystości zostały zaplanowane na 21 czerwca. Muzealnicy przygotowują monografię muzeum, która ma ukazać się do końca roku – mówi dyrektor muzeum Tomasz Siemiński.
– Postanowiliśmy świętować trochę skromniej zważywszy na sytuację na Ukrainie. Jednak chcemy zaznaczyć swoją 50-lecią bytność czy istnienie w tym pejzażu. Uroczystość będzie dostojna i skromna. Chcemy przede wszystkim docenić i podziękować ludziom oni tworzą to muzeum i przez 50 lat przewijali się przez te mury. Mogę tylko zdradzić, że chcemy nagrodzić za działalność duże grono ludzi, żeby konkretnie podziękować za możliwość rozwinięcia skrzydeł – dodaje.
W monografii bytowskiej instytucji pracownicy chcą podzielić się historią oraz zdradzić to czego nie ma w oficjalnych sprawozdaniach i jak wygląda od kuchni funkcjonowanie muzeum.
R. Groth/S. Kwiatkowski