Duży spadek liczby zarejestrowanych wykroczeń przez fotoradary na Pomorzu – wynika z danych Inspekcji Transportu Drogowego. Automatyczny system nadzoru nad ruchem CANARD w 2022 roku zrobił 35 tysięcy zdjęć aut, które jechały za szybko, lub przejechały na czerwonym świetle. — Przed rokiem było ich 46 tysięcy — mówi Monika Niżniak z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
— Tak jak w całym kraju, również na Pomorzu tego typu wykroczeń było zdecydowanie mniej niż rok wcześniej. Odnotowaliśmy spadek rzędu 24 procent. Oceniamy, że jednym z czynników, który miał wpływ na zmianę zachowania kierowców, było zaostrzenie przepisów: podwyższenie kar i wzrost liczby punktów karnych. Wyraźny bowiem spadek liczby wykroczeń widoczny jest powyżej progu przekroczenia o 30 km/h. Właśnie od pułapu, od którego wyraźnie wzrosła kara grzywny. Na Pomorzu odnotowaliśmy spadek o 43 procent. Prawie połowa wykroczeń dotyczy najniższego progu – między 11 a 20 km/h — mówi.
„ZAPRACOWANY” FOTORADAR W CISACH
Najwięcej zdjęć na sieci pomorskich tras wykonało urządzenie w Cisach, na krajowej 22 przy wjeździe do Malborka. To 4500 wykroczeń. Rok wcześniej bylo ich 5400.
Najbardziej zapracowanym rejestratorem przejazdu na czerwonym świetle było urządzenie na krajowej 6 w Mostach przed Lęborkiem z 2330 naruszeniami. Rok wcześniej było ich 3700.
Spektakularny spadek zaliczył jedyny w regionie odcinkowy pomiar prędkości na trasie 216 z Rekowa do Redy. Urządzenie wychwyciło 803 przypadki przekroczenia średniej prędkości. W 2021 było ich 2700. Rok wcześniej 1900.
REKORD PRZEKROCZENIA PRĘDKOŚCI
Największe wykroczenie, w styczniu ubiegłego roku zarejestrował fotoradar w Godętowie przy krajowej 6. Jeden z kierowców w obszarze zabudowanym przekroczył prędkość o 95 km/h.
Przypomnijmy, że na Pomorzu działa 30 fotoradarów, jeden odcinkowy pomiar prędkości (Reda – Rekowo Górne) i 3 rejestratory przejazdu na czerwonym świetle (W Miszewie na DK 20, Luzinie DK 6 i Mostach koło Lęborka na DK6). Według planów niebawem dołączyć mają co najmniej dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości. Na autostradzie A1 w Swarożynie i trasie 221 z Żukowa do Kartuz w Borowie.
Na liście rezerwowej projektu znalazła się Obwodnica Trójmiasta w Straszynie i krajowa 20 Borcz- Babi Dół.
Sebastian Kwiatkowski/mm