Wielu młodych Polaków niedługo podejdzie do egzaminu dojrzałości. Jednak z różnych przyczyn zasady dotyczące tego ważnego życiowego wydarzenia bardzo często zmieniały się na przestrzeni lat – a nie można zapominać, że prawo nie działa wstecz, w związku z czym uczniów z różnych roczników będą obowiązywały różne reguły. Postanowiliśmy pomóc maturzystom opanować ten chaos. Zapraszamy na nową audycję „Na Maturze z Radiem Gdańsk”.
Maturalne zawiłości pomagają rozstrzygnąć osoby najlepiej zorientowane w temacie egzaminu dojrzałości – przedstawicielki kuratorium i komisji egzaminacyjnej.
W poniedziałek, 20 marca, porannym „Gościem Dnia Radia Gdańsk” była pomorska kurator oświaty Małgorzata Bielang.
– Egzaminy maturalne rozpoczynają się 4 maja. W tym roku będą odbywać się w tzw. dwóch formułach: w formule 2015 i formule 2023. Według tej pierwszej egzamin będą zdawać uczniowie technikum, którzy idą jeszcze tzw. starą podstawą programową. Do nowej matury, w formule 2023, podejdą uczniowie czteroletniego liceum – wyjaśniła. – Formuła matury określana jest na podstawie tego, kiedy po raz pierwszy dany sposób prowadzenia egzaminu został wprowadzony. Od 2015 roku zdawali uczniowie technikum czy szkoły branżowej drugiego stopnia. Natomiast formuła 2023 jest wprowadzana w tym roku po raz pierwszy, opiera się na nowej podstawie programowej – tłumaczyła Bielang.
Posłuchaj całej rozmowy:
Skoro matura ma mieć dwie formuły, to czy obie grupy uczniów dostaną inne arkusze egzaminacyjne? O tym i wielu innych nurtujących maturzystów kwestiach w poniedziałek, po godz. 17:30, na naszej antenie mówiła Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.

(fot. RG)
– Obie grupy dostaną inne arkusze egzaminacyjne, ponieważ podstawa programowa – gdzie zawarte są wiadomości, opisane umiejętności – jest troszeczkę inna. Liceum, poprzednie, po gimnazjum, trwało trzy lata, a teraz cztery. Musiała więc ta podstawa programowa zostać zmieniona. Pamiętajmy jednak, że egzamin maturalny w latach 2023/2024 budowany jest na podstawie wymagań egzaminacyjnych. Jest na nim sprawdzany węższy zakres wiedzy i umiejętności, niż to, co obowiązuje nas, nauczycieli, w trakcie całego cyklu kształcenia. Skoro różne są podstawy programowe, różny zakres wymagań, muszą się tym samym różnić zadania – ale nie jest powiedziane, że w jednym i w drugim arkuszu nie będą niemalże identyczne. Bardziej będzie różnił się egzamin z języka polskiego – wyjaśniła Łaguna.
Posłuchaj całej rozmowy:
Rady dla maturzystów „na ostatniej prostej” przygotowały również egzaminatorki. Opowiedzą o przedmiotach będących ich specjalnością – języku polskim, matematyce i języku obcym.
JĘZYK POLSKI
O tym, jak zdać maturę z języka polskiego opowiadają Iwona Łapińska i Alina Mizera, ekspertki z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.
– W tym roku do egzaminu przystępują zarówno absolwenci czteroletniego liceum ogólnokształcącego, którzy wcześniej ukończyli szkołę podstawową, ale także do matury przystępuje ostatni rocznik czteroletniego technikum, które jest na podbudowie gimnazjum – wyjaśniają ekspertki.
Posłuchaj całej rozmowy:
O kolejnych przedmiotach będzie można usłyszeć na antenie Radia Gdańsk w poniedziałek, 27 marca i w środę, 29 marca.
OMÓWIMY TEŻ LEKTURY
Druga audycja utworzona z myślą o maturzystach to „Lektury na Ucho”. Zgodnie z tytułem w jej ramach zaprezentujemy fragmenty utworów literackich, których możemy spodziewać się na maturze, wraz z omówieniami. Przypomnimy między innymi „Lalkę” Bolesława Prusa, „Pana Tadeusza” i „Dziady” Adama Mickiewicza, „Chłopów” Władysława Reymonta i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Dzieła literackie zaprezentują aktorzy z całej Polski, między innymi Piotr Srebrowski, Wojciech Stachura, Marta Markowicz, Ilona Chojnowska, Wojciech Dowgiałło, Małgorzata Gorzelańczyk, Adam Turczyk, Dawid Dziarkowski, Jakub Kordas, Robert Czebotar i Michał Bukowski.
Cykl słuchowisk został stworzony na zlecenie Polskiego Radia Rzeszów, ale emitowany będzie także w Radiu Katowice, Radiu Kielce i Radiu Gdańsk. Nad stroną merytoryczną całości czuwały: Ewa Niwińska-Lipińska, Joanna Lisiewicz, Maja Dziedzic, Iwona Łapińska, Dagmara Zawistowska-Toczek oraz Teresa Salamądry. Reżyserem „Lektur na ucho” jest Maciej Wiktor, a za dźwięk odpowiada Katarzyna Figat.
Juliusz Słowacki – „Kordian”:
Stefan Żeromski – „Przedwiośnie”:
Kolejne dawki lekturowego przypomnienia na antenie Radia Gdańsk 29 marca oraz 5 kwietnia, a także w weekend majowy – zawsze po godzinie 23:00. Zapraszamy do słuchania!
Strony, które mogą przydać się maturzystom:
Egzamin maturalny w formule 2023
Prezentacja programu PowerPoint zrobiona przez Centralną Komisję Egzaminacyjną
Informatory Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
Harmonogram, komunikaty i informacje od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
Lista zadań jawnych dla rocznika zdającego maturę w 2024 roku
Dodatkowe materiały dla uczniów i nauczycieli
Radio Gdańsk