Kim są młodzi ludzie z generacji Z? Jak myślą, co czują i czym się różnią od pokolenia rodziców, nauczycieli, pracodawców – o tym w audycji mówiła Justyna Suchecka, dziennikarka specjalizująca się w tematyce dotyczącej edukacji. Jest autorką książek o współczesnej młodzieży i wyzwaniach z jakimi się mierzy, w tym najnowszej zatytułowanej „Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie”.
W rozmowie z Joanną Matuszewską mówiła, że grypa osób z pokolenia Z nie jest jednorodne. To osoby urodzone między 1995 a 2012 rokiem, maja między 12 a 28 lat.
– Nie chcą żyć jak ich rodzice, którzy poświęcali się pracy, zdobywaniu stanowisk, pieniędzy, robieniu karierę. Nie chcą stresu, presji. Uważają, że wolontariat daje więcej niż szkoła. To w konfrontacji z doświadczeniami ich rodziców pole do konfliktów – tłumaczyła autorka.
Książka Justyny Sucheckiej „Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie” ukazała się nakładem Grupy Wydawniczej Foksal. Cała rozmowa z autorką poniżej.