Trójmiejskie lasy będą pod szczególną ochroną. Leśnicy deklarują, że nie będzie już wycinek tak intensywnych jak dotąd. Zmiany zawarte będą w Planie Urządzenia Lasu na najbliższych 10 lat – wyjaśnia Marcin Naderza z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.
– Chodzi nam o to, by zrezygnować ze zrębów zupełnych. Dla przeciętnego oka las krajobrazowo nie będzie się zmieniał – dodaje Marcin Naderza z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. – On będzie zmieniał się wewnątrz, wymieniał pokolenia, nabierał cech wielowiekowości, wielogatunkowości, wielopiętrowości. To ma być plan nastawiony na obecność społeczeństwa w tym lesie – dodaje Naderza.
Według założeń funkcje społeczne pełnić ma 3/4 z 20 tysięcy hektarów trójmiejskich lasów. Na razie nie wiadomo czy zmiany przełożą się na ograniczenie pozyskanego drewna. Dotąd to ponad 100 tysięcy metrów sześciennych rocznie. Konsultacje Planu Urządzenia Lasu potrwają przez dwa miesiące. Będą odbywały się w kilkudziesięciu miejscach. Dokument będzie do pobrania ze strony internetowej lasów.
POWSTANĄ NADLEŚNICTWA PUSZCZAŃSKIE – WSRÓD NICH LASY OLIWSKIE
Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zapowiedziała powołanie Nadleśnictw Puszczańskich z najcenniejszymi przyrodniczo obszarami. Leśnicy dokładnie przeanalizowali obszary, na których powstaną Nadleśnictwa Puszczańskie. Wzięli pod uwagę aspekty przyrodnicze, gospodarcze i oczekiwania społeczne. Na terenach bez negatywnych skutków dla szeroko pojętej gospodarki leśnej będą prowadzić wyłącznie aktywne działania ochronne służące przyrodzie i bezpieczeństwu ludzi. Wśród sześciu takich w kraju znalazły się Lasy Oliwskie.
Nadleśnictwa puszczańskie powstaną na najbardziej znanych i cennych przyrodniczo, krajobrazowo oraz kulturowo terenach, które w społecznej świadomości jako puszcze funkcjonują już od dawna. Będą to nadleśnictwa: Puszcza Karpacka, Puszcza Świętokrzyska, Puszcza Bukowa, Puszcza Augustowska, Puszcza Knyszyńska, Lasy Oliwskie i Łęgi Odrzańskie.
Sebastian Kwiatkowski/mp