W pierwszej połowie grudnia 58 proc. pracujących zarobkowo pozytywnie oceniło sytuację w swoich zakładach pracy, a 11 proc. określiło ją jako „złą” – wynika ze zrealizowanego przez CBOS badania nastrojów na rynku pracy w pierwszej dekadzie grudnia bieżącego roku. Najlepiej oceniono sektor prywatny poza rolnictwem.
CBOS podał w relacji z badania, że w pierwszej połowie grudnia blisko trzy piąte (58 proc.) pracujących zarobkowo oceniło pozytywnie obecną sytuację w swoich zakładach pracy, przy czym ponad połowa (51 proc.) z nich opisała ją jako „dobrą”, a tylko 7 proc. uznało ją za „bardzo dobrą”. Prawie trzech na dziesięciu pracujących (28 proc.) określiło sytuację w swoim miejscu pracy jako „ani dobrą, ani złą”. Natomiast 11 proc. respondentów oceniło ją negatywnie, przy czym 10 proc. uznało ją za „złą”, a co setny (1 proc.) jako „bardzo złą”. Dwóch na stu pytanych (2 proc.) nie potrafiło zająć jednoznacznego stanowiska.
Według CBOS oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy utrzymują się na zbliżonym poziomie od pierwszej połowy września. W porównaniu do poprzedniego badania w pierwszej dekadzie grudnia o 2 punkty proc. przybyło oceniających sytuację w miejscu pracy jako „ani dobrą, ani złą”, a o 1 punkt proc. ubyło ocen negatywnych. Mniej pracujących zarobkowo niż poprzednio nie potrafiło określić sytuacji w swoim zakładzie pracy (spadek o 2 punkty proc.).
NAJGORZEJ OCENIAJĄ ROLNICY INDYWIDUALNI
Jak wskazano, oceny obecnej sytuacji w zakładach pracy różnicuje sektor własności. Najmniej opinii pozytywnych, tak jak w poprzednich miesiącach, wyrażają w tym względzie osoby pracujące w indywidualnych gospodarstwach rolnych (21 proc.), w tym ich właściciele (20 proc.). Jednocześnie 29 proc. ogółu pracujących w prywatnych gospodarstwach rolnych i taka sama część ich właścicieli oraz pomagających im członków rodzin uważa, że aktualna sytuacja w ich miejscu pracy jest zła. Najczęściej jednak określają tę sytuację jako „ani dobrą, ani złą” (po 46 proc.).
W porównaniu do listopada – jak podał CBOS – przybyło takich opinii kosztem spadku odsetków ocen jednoznacznie pozytywnych i jednoznacznie negatywnych. Na tle innych osób pracujących poza prywatnym rolnictwem relatywnie wysokim odsetkiem ocen negatywnych (19 proc.) wyróżniają się pracownicy instytucji, urzędów lub zakładów całkowicie państwowych, samorządowych lub publicznych, w tym jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, a od poprzedniego miesiąca nastroje w tej grupie wyraźnie się pogorszyły.
Najlepiej sytuację w swoich zakładach pracy na początku grudnia oceniali pracujący w sektorze prywatnym poza rolnictwem – niemal dwie trzecie z nich (65 proc.) określiło ją jako dobrą, a 6 proc. jako złą. W tej grupie badanych w porównaniu z poprzednim miesiącem widać też wyraźną poprawę ocen.
W WIĘKSZOŚCI UWAŻAJĄ, ŻE SYTUACJA SIĘ NIE ZMIENI
Z sondażu wynika, że w pierwszej dekadzie grudnia, podobnie jak w poprzednich miesiącach, 59,9 proc. pracujących zarobkowo przewidywała, że w najbliższym roku sytuacja w ich zakładach pracy się nie zmieni. Wśród pozostałych więcej osób spodziewało się jej poprawy (17,5 proc.) niż pogorszenia (14,4 proc.).
CBOS przekazał, że w porównaniu z poprzednim badaniem o 4 punkty proc. spadł odsetek niepotrafiących przewidzieć, jak w ciągu najbliższego roku będzie wyglądała sytuacja w ich zakładach pracy, a przybyło przekonanych, że sytuacja się poprawi (wzrost o 3 punkty proc.) lub pozostanie bez zmian (wzrost o 2 punkty proc.). Mniej badanych niż poprzednio spodziewa się pogorszenia sytuacji (spadek o 1 punkt proc.).
A CO Z UTRATĄ PRACY?
Z sondażu wynika, że w pierwszej dekadzie grudnia możliwość utraty pracy brało pod uwagę 21 proc. pracujących zarobkowo, przy czym co dwudziesty (5 proc.) deklarował, że poważnie się z tym liczy. Ponad jedna trzecia (36 proc.) pytanych uznała to za mało prawdopodobne, a dwie piąte respondentów (40 proc.) raczej nie brało tego pod uwagę. Trzech na stu (3 proc.) badanych nie potrafiło jednoznacznie określić się w tej kwestii. W porównaniu z pierwszą połową listopada o 3 punkty proc. przybyło niebiorących pod uwagę możliwości utraty obecnej pracy, o 1 punkt proc. wzrósł odsetek wątpiących w stabilność obecnego źródła utrzymania, a o 4 punkty proc. ubyło niepotrafiących jednoznacznie określić się w tej kwestii.
Badanie CBOS pokazało, że w pierwszej dekadzie grudnia oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy wyraźnie się pogorszyły. W efekcie są najsłabsze z notowanych w okresie od maja bieżącego roku, ale nadal lepsze niż w pierwszym kwartale tego roku.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano od 29 listopada do 12 grudnia 2021 r. na próbie 1063 osób.
PAP/MarWer