Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował ubiegły rok w zakresie nieobecności ubezpieczonych pracowników. Jak wynika z danych ZUS, w 2021 roku wystawiono więcej zwolnień niż rok wcześniej, ale trwały one krócej.
Lekarze na Pomorzu wystawili w 2021 ponad 1,2 mln zwolnień na łączną liczbę dni przekraczającą 14,6 mln. Dla porównania, w 2020 r. liczba wystawionych zaświadczeń przekroczyła 1,18 mln na prawie 15,1 mln dni nieobecności. W skali całego kraju zwolnienia lekarskie były wystawiane przeciętnie na 11,7 dnia.
– Przynajmniej jedno zwolnienie otrzymało w ubiegłym roku 6,5 miliona osób, czyli ok. 45 proc. podlegających w danym momencie ubezpieczeniu chorobowemu. Przeciętna długość nieobecności w pracy z powodu choroby wyniosła 36,7 dnia. Częściej chorowały kobiety – zaznacza Krzysztof Cieszyński, rzecznik regionalny ZUS w Gdańsku.
NAJCZĘSTSZE NIEOBECNOŚCI ZWIĄZANE Z CIĄŻĄ
W całym kraju 17 proc. nieobecności w pracy powodowały choroby związane z ciążą, porodem i połogiem. 16,5 proc. dotyczyło choroby układu mięśniowo-szkieletowego, a także urazów, zatruć, chorób układu oddechowego oraz zaburzeń psychicznych.
W rejestrze zwolnień elektronicznych figuruje też część zwolnień lekarskich związanych z epidemią COVID-19 W 2021 r. na Pomorzu liczba ta nieznacznie przekroczyła 31 tys. zaświadczeń wystawionych na prawie 231 tys. dni. Lekarze wystawiają zaświadczenia także w związku z powikłaniami lub rehabilitacją po COVID-19.
oprac. Aleksandra Nietopiel/ua