Każdy obywatel Ukrainy, który w obawie o swoje zdrowie i życie przybędzie do Polski może liczyć na szereg udogodnień – przekazali w czwartek przedstawiciele rządu. Poinformowano m.in. o dostępie do opieki medycznej, zwolnieniu z kwarantanny oraz możliwości łatwego przewiezienia zwierząt przez polsko-ukraińską granicę.
– Pomożemy rannym, którym nie będzie mogła pomoc strona ukraińska – zadeklarował minister Niedzielski. Zapewnił, że „w trudnych chwilach Polska będzie stała przy Ukrainie i jej obywatelach”.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, pytany wcześniej o działania resortu w związku z sytuacją na Ukrainie, ocenił, że jesteśmy przygotowani na najczarniejsze scenariusze.
„KAŻDEMU MUSIMY ZAPEWNIĆ DOSTĘP DO OPIEKI MEDYCZNEJ”
– Od wielu tygodni przygotowywaliśmy się do zapewnienia pomocy naszym sąsiadom z Ukrainy. Każdemu przybywającemu do naszego kraju musimy zapewnić bezproblemowy, bieżący dostęp do opieki medycznej, w tym również do hospitalizacji – zaznaczył rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Dodał, że analizy dotyczyły m.in. sytuacji na Ukrainie pod kątem epidemicznym, występujących tam chorób.
– Wszystko po to, by przygotować leki i procedury medyczne pod kątem leczenia pacjentów, często na te choroby, które w Polsce występują marginalnie – wyjaśnił.
Andrusiewicz podał, że opracowana została również „pełna logistyka odbioru i transportu rannych, łącznie z wyznaczeniem szpitali, do których trafią”.
ZWOLNIENIE Z NEGATYWNEGO TESTU I KWARANTANNY
W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek rozporządzenie, na mocy którego z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 zwolnione będą osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską w związku z konfliktem zbrojnym. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po ogłoszeniu, czyli od piątku.
– Osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa są zwolnione z obowiązku kwarantanny – przekazał w czwartek wieczorem na Twitterze szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, załączając grafikę z Dziennika Ustaw z opublikowanym rozporządzeniem Rady Ministrów w tej sprawie. Chodzi o znowelizowane rozporządzenie rządu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.Wprowadzone zmiany uzasadniono koniecznością zapewnienia płynnego przemieszczania się osób, które przekraczać będą granicę polsko-ukraińską w związku z opuszczeniem terytorium Ukrainy.
– W trudnych chwilach Polska będzie stała przy Ukrainie i jej obywatelach – zapewnił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa są zwolnione z obowiązku kwarantanny pic.twitter.com/hOB9tTKPGQ
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) February 24, 2022
DUŻE UŁATWIENIA DLA WŁAŚCICIELI ZWIERZĄT
Dodatkowe ułatwienia przygotowano także dla ukraińskich właścicieli psów, kotów i fretek. Będą mogli oni bez problem przewieść je przez polską granicę – wynika z informacji resortu rolnictwa. Inspektorat Weterynarii przygotował tymczasową procedurę dotyczącą przemieszczania zwierząt towarzyszących z terytorium Ukrainy do UE.
Wytyczne dotyczą przewożenia przez polską granicę zwierząt przez osoby, które nie dysponują kompletem dokumentów weterynaryjnych psów, kotów i fretek.
– Celem przyjętych rozwiązań jest ustanowienie systemu minimalizującego ryzyko wwozu zwierząt stanowiących potencjalne zagrożenie przeniesienia chorób zakaźnych – w szczególności wirusa wścieklizny – na ludzi i zwierzęta w sytuacji masowego napływu osób opuszczających tereny objęte działaniami militarnymi i posiadających zwierzęta towarzyszące, a także zminimalizowanie przestojów na przejściach granicznych i usprawnienie przemieszczania osób przez granicę zewnętrzną UE – podało ministerstwo.
KONIECZNIE SZCZEPIENIE PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE
Z wytycznych dostępnych na stronach Głównego Inspektoratu Weterynarii wynika że za minimalny wymóg, kiedy zwierzę może zostać wprowadzone na teren UE, należy uznać zwierzę oznakowane mikrochipem, któremu towarzyszy dokument potwierdzający wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem przemieszczania. – Musi być możliwość weryfikacji tożsamości zwierzęcia tj. powiązania szczepienia z oznakowaniem – dodano.
Na stronie czytamy, że „w celu ustalenia statusu zdrowotnego zwierzęcia towarzyszącego podróżnemu i objęcia stosownym nadzorem każdy podróżny, którego zwierzę nie spełnia jednego lub więcej wymagań przywozowych, zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia”. Są one dostępne do pobrania na stronie GIW w języku polskim i angielskim. Inspektorat informuje, że zwierzęta, które są przemieszczane w czasie trwania konfliktu militarnego, nie muszą być zaopatrzone w wynik badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie.
PAP/mm