Wśród osób ewakuowanych z terenu Ukrainy, gdzie po ataku Rosji trwa wojna, znajdują się dzieci terminalnie chore, które przebywały w hospicjach. Ogarnięty działaniami militarnymi kraj opuszczają także osoby stanowiące personel medyczny (w tym lekarze, rehabilitanci, pielęgniarki i opiekunowie).
Polska Fundacja Narodowa wsparła finansowo Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci, które opiekuje się dziećmi przybyłymi do Polski z hospicjów na Ukrainie.
– W ramach swojej działalności statutowej Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci prowadzi hospicjum domowe, hospicjum stacjonarne, hospicjum perinatalne oraz Regionalną Placówkę opiekuńczo-terapeutyczną. Fundacja prowadzi również centrum wolontariatu hospicyjnego, grupę wsparcia dla rodzin po stracie dziecka – wyjaśniają przedstawiciele Polskiej Fundacji Narodowej.
POTRZEBNE ŁÓŻKA, MATERACE I KONCENTRATORY TLENU
PFN planuje zakup wyposażenia pomieszczeń oraz najpotrzebniejszych urządzeń do objęcia profesjonalną opieką nieuleczalnie chorych dzieci z Ukrainy, które z uwagi na toczącą się wojnę zostały relokowane do Polski. W ramach realizacji programu zakupione zostaną łóżka szpitalne, materace na łóżka oraz koncentratory tlenu.
– Polska Fundacja Narodowa, odpowiadając na aktualną sytuację polityczną, włączyła się w pomoc humanitarną dla Ukrainy, konkretnie i bezpośrednio odpowiadając na potrzeby ludzi, którzy uciekają przed rosyjską inwazją na ich niepodległe państwo. Nasze kluczowe działania dotyczą dostarczanie zachodnioeuropejskiej opinii publicznej autentycznego materiału informacyjnego dotyczącego skali pomocy udzielanej Ukrainie przez Polskę. Niemniej naszym obowiązkiem jest udzielenie pomocy najbardziej potrzebującym. Trudno sobie wyobrazić bardziej potrzebujących wsparcia niż terminalnie chore dzieci z hospicjów na Ukrainie, które zostały ewakuowane, chroniąc się przed okrucieństwem wojny – mówi dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.
POMOC TO NATURALNA REAKCJA I KONIECZNOŚĆ
– Człowieczeństwo – jako postawa wobec najsłabszych – jest poddawane surowemu testowi w czasie wojny. Podejmujemy bardzo wiele działań związanych z pomocą dla uchodźców z Ukrainy oraz działań kampanijnych kierowanych do zachodnioeuropejskiej opinii publicznej. Pomoc dla dzieci z hospicjów na Ukrainie traktujemy jako naturalną reakcję, jako konieczność. Cele projektu są zbieżne z celami statutowymi Polskiej Fundacji Narodowej w zakresie pomocy dla osób potrzebujących, wsparcia organizacji ochrony zdrowia – tłumaczy Michał Góras, członek zarządu PFN.
RÓŻNE FORMY WSPARCIA
PFN realizuje działania pomocowe i informacyjne związane z wojną na Ukrainie. Jest to pomoc materialna, medyczna i żywnościowa, a także walka z dezinformacją w cyberprzestrzeni i mediach globalnych oraz dokumentowanie aktów działań pomocowych jako materiału kształtującego wizerunek Polski za granicą.
Fundacja finansuje także zakup i dostarczenie na Ukrainę artykułów szybko zużywalnych, czyli żywności z długim terminem ważności, artykułów higienicznych, chemii gospodarczej, artykułów dla dzieci, opatrunków i leków. PFN pomaga też przy organizowaniu przewozu osób z terenów objętych działaniami wojennymi, wspiera akcję zakupu apteczek i leków niezbędnych do ratowania życia na Ukrainie.
Rafał Korbut