Zgromadzenie Ogólne ONZ opowiedziało się w czwartek 7 kwietnia za zawieszeniem Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka. To pierwszy raz, kiedy taki los spotkał stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Za przyjęciem rezolucji zawieszającej Rosję w związku z „rażącymi i systematycznymi pogwałceniami praw człowieka” głosowały 93 państwa, przeciwko było 24, a wstrzymało się 58.
DO TRZECH RAZY SZTUKA
Przeciw głosowały m.in. Chiny, Kazachstan, Korea Północna, Białoruś, Iran, Syria, Erytrea, Algieria, Etiopia i Kuba, a także wszystkie państwa Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB).
Czwartkowe głosowanie – rezultat międzynarodowego oburzenia po masakrze w podkijowskiej Buczy – było już trzecim ruchem Zgromadzenia Ogólnego ONZ przeciwko Rosji, choć tym razem różnica głosów była znacznie mniejsza; poprzednie dwie rezolucje potępiające rosyjską inwazję na Ukrainę zostały poparte przez 141 i 140 państw przy jedynie pięciu głosach przeciwko.
CO NA TO ROSJA? „REZYGNUJEMY”
Wiele państw, które wcześniej poparły rezolucje przeciwko Rosji, tym razem się wstrzymały, m.in. Meksyk i Singapur. Państwa te argumentowały, że zawieszenie Rosji w Radzie Praw Człowieka stwarza niebezpieczny precedens i nie sprzyja dyplomatycznemu zakończeniu wojny.
– Zawieszenie Rosji nie jest opcją, lecz obowiązkiem (…). Rosja nie tylko łamie prawa człowieka, ale wstrząsa fundamentami międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – mówił przed głosowaniem ukraiński ambasador przy ONZ Serhij Kysłycia. Porównał przy tym obecny moment do 1994 roku i ludobójstwa w Rwandzie, gdzie władze prowadziły rzeź Tutsich będąc członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.
W reakcji na głosowanie przedstawiciel Rosji Dmitrij Polanski ogłosił, że uważa decyzję za nieuprawnioną i „upolitycznioną” oraz oznajmił, że Rosja podjęła decyzję o rezygnacji z członkostwa w Radzie Praw Człowieka z dniem 7 kwietnia.
MORAWIECKI: „NIE BYŁO INNEJ OPCJI”
Do zawieszenia Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ odniósł się premier Mateusz Morawiecki.
– Wobec horroru na Ukrainie nie było innej opcji. Ale to nie wystarczy. Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za swe monstrualne i kolosalne zbrodnie przeciw cywilom. Żądamy powołania międzynarodowej Komisji Śledczej ds. Zbrodni Rosji na Ukrainie – – napisał w czwartek na Twitterze szef polskiego rządu.
In the face of the horror in 🇺🇦, there was no other option. But this is not enough. Russia must be held accountable for its monstrous and massive crimes against civilians. We demand the creation of an International Commission for the Investigation of Russian War Crimes in Ukraine https://t.co/2JP4fvwsXA
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) April 7, 2022
PAP/raf