Okres świąt wielkanocnych w polskich domach obfituje w majonez i słodkie desery. Chociaż brzmią i wyglądają one niezwykle apetycznie, to zdecydowanie nie są dla nas najzdrowsze. Dlatego w tym roku warto postawić na potrawy w wersji light.
Jak przygotować śniadanie wielkanocne w sposób smaczny, ale jednocześnie zdrowy? Przepisy na takie potrawy zebrali eksperci z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. Jest on dostępny >>>TUTAJ.
WYKORZYSTAJMY ŚWIEŻE JARZYNY
Na naszym świątecznym stole nie może zabraknąć warzyw, które stanowią podstawę zdrowej diety. W okresie wiosennym często są już dostępne świeże jarzyny, takie jak sałata, szczypiorek czy zielony groszek. Podczas robienia zakupów spożywczych na Wielkanoc warto wybierać lokalne i sezonowe warzywa. W domu powinniśmy je przechowywać w odpowiednich warunkach, a przed podaniem koniecznie należy je umyć. Najlepiej jest jeść je w postaci surowej. Przy obróbce termicznej mogą stracić niektóre cenne składniki odżywcze.
Nieodłącznym elementem świąt są także jajka. Obfitują one w wiele witamin i pełnowartościowe białko. Potrawy z nich można przygotowywać na różne sposoby. Niektórzy je gotują, inni smażą. Specjaliści podpowiadają, by tym razem postawić na jajka w wersji faszerowanej. W tym celu warto wykorzystać wspomniane wcześniej ulubione warzywa. Jeśli zaś coś nam zostanie, zawsze można wykorzystać to jako pastę kanapkową. Pamiętajmy jednak, by jajka były świeże, a wybierajmy te oznaczone jak najniższym numerem, najlepiej tzw. zerówki.
WYKORZYSTAJMY ZAMIENNIKI
Tegoroczna Wielkanoc to też dobra okazja, by odchudzić niezdrowe sosy i odstawić na bok majonez ze sklepów. Zamiast tego można zastąpić go jogurtem naturalnym albo przygotować majonez domowy. Nie musi on zresztą powstać z żółtek i oleju, bo można go przygotować także z aquafaby, nerkowców albo kaszy. Taka wersja z pewnością będzie zdrowsza. Jako alternatywę do sosów białych warto wykorzystać sos pesto, przygotowany na bazie liści zielonych warzyw.
Jeśli w święta chcemy zjeść też coś słodkiego, najlepiej przygotować desery samemu. Zamiast cukru możemy w tej sytuacji wybrać zdrowsze zamienniki, jak erytrol, ksylitol lub dojrzałe, słodkie owoce. Białą mąkę zamieńmy częściowo na pełnoziarnistą, a polewy przygotujmy z gorzkiej czekolady. Co ważne, na składniki powinniśmy zwracać uwagę jeszcze przed zakupami. W domu sprawdźmy, jakie produkty mamy już w domu, a następnie stwórzmy listę tych brakujących. Jeśli zaś zostanie nam dużo jedzenia, zapakujmy je na wynos i podarujmy innym albo przygotujmy z resztek inne potrawy.
ua