„Przewodnik po historii Polski” opowiada o duchu polskiego narodu. Jest przygotowany w języku ukraińskim. Dzięki niemu uchodźcy z Ukrainy będą mogli poznać dzieje Polski – powiedział Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Poinformował też, że dzięki współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki osiem tysięcy egzemplarzy przewodnika trafi do kuratoriów oświaty.
W środę prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformowali, że z myślą o uczniach z Ukrainy IPN przygotował w języku ukraińskim „Przewodnik po historii Polski”. Wydrukowano osiem tysięcy egzemplarzy.
– Jesteśmy narodem, który dał światu Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, wielki ruch społeczny, który, jak mieliśmy wszyscy nadzieję, zlikwidował komunizm w Europie i na całym świecie. Serca i umysły rosyjskich żołnierzy wypełnione są ideologią, której szczęśliwie nie ma już w tej części Europy – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
POLSKA STAŁA SIĘ DLA UKRAIŃCÓW NOWYM DOMEM
Karol Nawrocki przypomniał, że Polska przyjęła trzy miliony uchodźców z Ukrainy. – Wszystkie agendy rządowe państwa polskiego były gotowe, aby dla Ukraińców Polska stała się nowym domem, a także bezpiecznym schronieniem – wskazał, dodając, że wymaga to także „zabiegów edukacyjnych i adaptacyjnych wokół oświaty”.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej podziękował Przemysławowi Czarnkowi, ministrowi edukacji i nauki, za to, że „w zakresie edukacji i oświaty uchodźcy z Ukrainy mogą zapoznać się z polskim dziedzictwem kulturowym i historycznym”. Przekazał też, że przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej „Przewodnik po historii Polski” opisuje ją od roku 966, przez I i II Rzeczpospolitą aż do II wojny światowej.
– Kończy się na wydarzeniach współczesnych, na wejściu Polski do NATO, do Unii Europejskiej, największej współczesnej tragedii w polskiej historii, czyli na tym, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku: śmierci prof. Lecha Kaczyńskiego, małżonki pana prezydenta i elity polskiej klasy społecznej i politycznej. W sposób bardzo syntetyczny „Przewodnik po historii Polski” opowiada o duchu polskiego narodu. Jest przygotowany w języku ukraińskim. Dzięki niemu uchodźcy z Ukrainy będą mogli poznać historię Polski – podkreślił.
Szef MEiN podziękował prezesowi Karolowi Nawrockiemu i całemu zespołowi IPN, który przyczynił się do przygotowania i rozesłania do wszystkich kuratoriów „Przewodnika po historii Polski” w języku ukraińskim, „żeby młodzież, dzieci, które są dzisiaj w Polsce w liczbie około 600-700 tys., mogli się z tą historią zapoznawać”. Podał, że w polskich szkołach jest blisko 200 tys. dzieci i młodzieży ukraińskiej, z czego 140 tys. to dzieci w szkołach podstawowych, 20 tys. w szkołach ponadpodstawowych i 40 tys. w przedszkolach. Przypomniał też, że blisko 7 tys. dzieci z Ukrainy zadeklarowało, że pod koniec maja przystąpi do egzaminu ósmoklasisty.
PAP/MarWer