W środę 4 maja rozpoczną się matury. Prawie 290 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych drugiego stopnia przystąpi o godzinie 9:00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Maturzysta – tak jak w latach ubiegłych – musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym. Wszyscy maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tak zwanego przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Chęć przystąpienia do polskich egzaminów maturalnych zadeklarowało także 41 abiturientów, obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po ataku Rosji na ich kraj 24 lutego. Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadziła dla nich pewne ułatwienia na egzaminach, między innymi mogą mieć wydłużony ich czas.
W TYM ROKU BEZ OBOWIĄZKOWYCH USTNYCH
Wśród przedmiotów do wyboru są biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.
Egzaminy ustne w roku szkolnym 2021/2022 nie są obowiązkowe. Zorganizowane zostaną tylko dla tych abiturientów, którym wynik z takiego egzaminu będzie potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej za granicą.
Dla maturzystów, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie będą mogli zdawać egzaminów pisemnych w terminie głównym, wyznaczono termin sesji dodatkowej – 1-15 czerwca. Egzaminy ustne w terminie dodatkowym przeprowadzone mają być w dniach 14–15 czerwca.
ZACZYNA SIĘ POLSKIM
Egzaminy pisemne będą rozpoczynały się o godzinach 9:00 i 14:00. Zgodnie z harmonogramem Centralnej Sesji Egzaminacyjnej w pierwszym dniu matur rano przeprowadzony będzie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a po południu – z języka łacińskiego i kultury antycznej.
Najczęściej wybieranym przez tegorocznych absolwentów przedmiotem maturalnym na poziomie rozszerzonym jest w tym roku język angielski, którego zdawanie zadeklarowało 192,7 tys. tegorocznych absolwentów, czyli 66,6 proc. Na drugim miejscu znalazła się matematyka, którą chce zdawać 77,5 tys. absolwentów, czyli 26,8 proc. Na trzecim miejscu w wyborach tegorocznych absolwentów znalazła się geografia – chce ją zdawać 65,3 tys. osób, czyli 22,6 proc., a na czwartym – język polski (63,8 tys. osób, czyli 22,1 proc.). Na kolejnych miejscach są: biologia (46,8 tys. tegorocznych absolwentów, czyli 16,2 proc.), chemia (25,4 tys., czyli 8,8 proc.), historia (20,4 tys., czyli 7,1 proc.), fizyka (19,7 tys., czyli 6,8 proc.), wiedza o społeczeństwie (18,2 tys., czyli 6,4 proc.), informatyka (9,8 tys., czyli 3,4 proc.), język niemiecki (5,5 tys., czyli 1,9 proc.) i historia sztuki (3,7 tys., czyli 1,3 proc.).
Na tegorocznej maturze nie będą obowiązywały szczególne wytyczne sanitarne. W placówkach obowiązują ogólne zasady higieny: mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, a także niedzielenie się zaczętym jedzeniem. Zaleca się regularne czyszczenie – z użyciem wody z detergentem lub środków dezynfekujących – infrastruktury szkoły, sprzętu, przyborów i materiałów wykorzystywanych podczas zajęć, a także wietrzenie sal i części wspólnych, co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy. W wytycznych wskazano też, że jeśli u ucznia zaobserwowane zostaną objawy mogące wskazać na infekcję lub chorobę zakaźną, należy odizolować go w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu i niezwłocznie powiadomić rodziców/ opiekunów o konieczności pilnego odebrania podopiecznego ze szkoły. W przypadku wystąpienia u pracownika, będącego na stanowisku pracy, objawów choroby zakaźnej, dyrektor szkoły ma odsunąć go od wykonywanych czynności, a jeżeli zajdzie taka konieczność – wezwać pomoc medyczną.
PAP/MarWer