Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem, który w piątek może występować w północnej części Pomorza. Synoptycy przewidują, że wiać może z prędkością powyżej 90 km/h.
Dyżurny synoptyk IMGW prognozuje wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu. Wskazuje, że możliwe są również burze.
WIATR MOŻE WYRYWAĆ DRZEWA
– Lokalnie porywy wiatru przekraczają już prędkość 70 km/h. W kolejnych godzinach prędkość porywów wiatru będzie dość szybko wzrastać, a obszar gdzie będą obserwowane będzie się zwiększać. W godzinach popołudniowych prędkość porywów wiatru osiągać będzie nawet powyżej 90 km/h – przekazał synoptyk IMGW.
❗❗Alert RCB – silny wiatr, miejscami burze❗❗
SMS z ostrzeżeniem został wysłany do odbiorców w części woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego.
„Uwaga! Dziś (27.05) silny wiatr, miejscami burze. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr.” pic.twitter.com/r4ZYGpNzMw
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) May 27, 2022
Wichury w piątkowe popołudnie pojawić się mogą w całym pasie nadmorskim. Meteorolog z IMGW Grzegorz Walijewski ostrzega, że prędkość wiatru będzie sięgać 95 km/h. Efektem wichury mogą być połamane gałęzie, a nawet wyrwane drzewa. Z tego powodu mieszkańcy części województwa pomorskiego oraz województwa zachodniopomorskiego otrzymali alerty RCB. Na Bałtyku pojawi się sztorm o sile 8 w skali Beauforta. Przy tej sile wiatru fale sięgają do 5,5 m.
WIAĆ BĘDZIE W CAŁYM WOJEWÓDZTWIE
Dyżurny synoptyk podkreślił, że na północy kraju, szczególnie w powiatach nadmorskich silny wiatr będzie wiał przez cały dzień. W sobotę silne wiatry przesuną się na południe. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje w piątek do godz. 21 na terenach powiatów: puckiego, wejherowskiego, lęborskiego oraz słupskiego. W pozostałej części regionu wiatr ma wiać ze średnią prędkością do 40 km/h, w porywach do 80 km/h. Na terenie reszty województwa obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia.
Drugi stopień zagrożenia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
PAP/ua