Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wchodzi w życie dziś, w piątek 1 lipca, oznacza, że podatki będą bardziej przewidywalne i bardziej sprawiedliwe – ocenił Artur Soboń, wiceminister finansów. Dodał, że na nowych rozwiązaniach skorzysta 13 milionów podatników.
– Dzięki wchodzącemu w życie 1 lipca nowemu systemowi podatki będą bardziej przewidywalne i bardziej sprawiedliwe, ponieważ system będzie bardziej progresywny. Podatki będą też niższe dla podatników PIT w Polsce, zarówno dla tych, którzy pracują w oparciu o umowę o pracę, jak i dla tych, którzy pobierają emerytury, ale będą też niższe dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy czy ryczałt. Na nowym rozwiązaniu skorzysta 13 milionów podatników dzięki obniżeniu stawki PIT i odliczeniu części składki zdrowotnej od podstawy dla rozliczających się podatkiem liniowym i na ryczałcie – powiedział Artur Soboń.
Wiceminister przyznał, że zaproponowane nowe rozwiązania przecinają swego rodzaju zamieszanie z podatkami, ponieważ wprowadzają jednolity system zaliczek od 1 lipca w rozliczeniach miesięcznych, a w skali roku jeden system podatkowy. – W systemie podatkowym, który wchodzi w życie 1 lipca, najważniejszą kwestią jest obniżka podatków na skali o 5 punktów proc.: z 17 proc. do 12 proc. Tym samym roczna maksymalna korzyść dla podatników to 4 500 złotych – zaznaczył, podkreślając przy tym, że w nowym systemie znalazły się przepisy, które stabilizują dochody samorządów terytorialnych, dają gwarancję większych wpływów dla organizacji pożytku publicznego czy przywracają wspólne rozliczanie się osób samodzielnie wychowujących dzieci.
– Nowy system oznacza też korzyści dla rodzin, w których na przykład są pracujące dzieci. Wchodzące w życie rozwiązania oznaczają też likwidację wielu obowiązków biurokratycznych, uszczelniają system, na przykład w postaci tak zwanej ulgi na zabytki, czy wreszcie oznaczają wycofanie się z pomysłów, które budziły kontrowersje prawne, jak ulga abolicyjna – stwierdził.
ZMIANY BYŁY KONSULTOWANE
Artur Soboń przypomniał, że w zamian za likwidację tak zwanej ulgi dla klasy średniej, czyli rozwiązania dedykowanego dla określonej grupy podatników, wprowadzone jest rozwiązanie systemowe, powszechne i zrozumiałe. Wskazał, że nowe zasady podatkowe powstały wprawdzie w Ministerstwie Finansów, ale były konsultowane z księgowymi, doradcami podatkowymi, biurami rachunkowymi, przedsiębiorcami czy związkami zawodowymi i dzięki tym rozmowom uległy modyfikacjom w toku prac.
– Najważniejsze dwie zmiany dotyczą możliwości ponownej formy wyboru opodatkowania dla przedsiębiorców, ale także przesunięcia dobrych dla podatników rozwiązań w postaci kwoty wolnej jako kwoty pomniejszającej zaliczki każdego miesiąca dla umów zleceń i dzielenie kwoty wolnej na kilka tytułów dochodów – wskazał.
Wiceminister dodał, że zdecydowana część podatników odczuje korzyści w lipcu, a reszta w zeznaniu rocznym za 2022 rok.
PAP/MarWer