W piątek w Strachocinie na Podkarpaciu odbyła się uroczystość uruchomienia połączenia gazowego Polska-Słowacja z udziałem premierów Polski Mateusza Morawieckiego i Słowacji Eduarda Hegera. Jak podkreślił szef polskiego rządu, gazociąg ten jest dowodem, że połączenia północ-południe mogą wzmacniać bezpieczeństwo między naszymi krajami.
– Gazociąg między Polską a Słowacją jest dowodem, że połączenia północ-południe mogą wzmacniać bezpieczeństwo między naszymi krajami. To także inwestycja Trójmorza, państw Europy Centralnej, które w ten sposób konstruują swoje bezpieczeństwo – powiedział Morawiecki.
Szef rządu podziękował premierowi Słowacji Eduardowi Hegerowi za osobiste zaangażowanie w budowę bezpieczeństwa gazowego „opartego o system północ-południe, a nie wschód-zachód i uzależnienie od Rosji”.
– To jest gazociąg pokoju, to jest gazociąg bezpieczeństwa, w przeciwieństwie do tego, który był budowany przez Niemcy i Rosję, ze wsparciem innych krajów, czyli Nord Stream I i II – powiedział premier Morawiecki. – Jak widzimy, to były gazociągi wojny, gazociągi, które doprowadziły nie tylko do destabilizacji w Europie, ale do tego, z czym mierzymy się dzisiaj – dodał.
GAZOCIĄG POZWOLI NA KUPOWANIE GAZU ZE WSZYSTKICH KIERUNKÓW ŚWIATA
– To gazociąg, który tworzy perspektywy zasilania w gaz naszego regionu gazem praktycznie ze wszystkich kierunków świata – powiedział Morawiecki.
Jak dodał, jeśli zajdzie taka potrzeba, dzięki otwieranemu połączeniu gaz może trafić do Polski z Algierii, przez Włochy i Słowację, lub z północy, z Norwegii czy z innych kierunków, przez Polskę do Słowacji.
Premier przypomniał, że obecnie cena gazu osiągnęła kolejny historyczny rekord – ponad 310 euro za MWh. – To dowód bankructwa polityki niemieckiej kupowania tak zwanego taniego gazu z Rosji – zauważył szef rządu. Jak dodał, dzięki podpisanym ze Stanami Zjednoczonymi kontraktom Polska ma szansę na niższe ceny za gaz, ponieważ kontrakty te były podpisywane dwa-trzy lata temu.
🇵🇱🇸🇰 Połączenie gazowe Polska-Słowacja stanowi ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe i jest jedną z kluczowych inwestycji energetycznych w regionie. pic.twitter.com/2fBWbBNPmd
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) August 26, 2022
GRUPA WYSZEGRADZKA PRACUJE NA RZECZ BEZPIECZŃSTWA GAZOWEGO W REGIONIE
– Gazociąg Polska-Słowacja to dowód na to, że Grupa Wyszehradzka, choć dzisiaj z pewnymi kłopotami, odbudowuje swoją siłę, gdyż ten gazociąg biegnie na Słowację, ale później rozprowadzane są te gazociągi także na Węgry i dalej na południe – wyjaśnił Morawiecki.
Dodał, że Polska razem z partnerami z Grupy Wyszehradzkiej pracuje na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa gazowego dla całego regionu, a w perspektywie kolejnych miesięcy także niższych cen. Zaznaczył, że ceny gazu są obecnie dużym wyzwaniem.
– Otwarcie nowych połączeń gazowych to uniknięcie dalszej perspektywy szantażu gazowego ze strony Kremla. Dlatego przyjaźń polsko-słowacka, przyjaźń w ramach Grupy Wyszehradzkiej jest tak ważnym wymiarem współpracy północ-południe, która uzupełnia współpracę wschód-zachód – stwierdził szef polskiego rządu.
Zauważył, że Polska razem ze Słowacją jest „dostarczycielem bezpieczeństwa” także dla partnerów zachodnich. – To też ważne, bo chcemy by Unia Europejska jako całość, także ze wsparciem Polski była bezpieczna gazowo. Dzisiaj to bezpieczeństwo się materializuje – podkreślił Morawiecki.
Jednocześnie podziękował byłemu pełnomocnikowi ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrowi Naimskiemu, który – jak mówił – 6 lat temu zainicjował tę inwestycję. Podziękował też minister klimatu i środowiska Annie Moskwie, b. ministrowi klimatu Michałowi Kurtyce, „wszystkim, którzy wydatnie przyczynili się do budowy architektury bezpieczeństwa gazowego, która ma nas w przyszłości strzec przed jakimkolwiek pistoletem gazowym Putina przyłożonym do głowy jakiegokolwiek państwa Środkowej Europy”.
🇵🇱 🇸🇰 Gazociąg Polska -Słowacja umożliwi przesył gazu w skali roku na poziomie:
✅ 4,7 mld m3 w kierunku Słowacji
✅ 5,7 mld m3 w kierunku Polski pic.twitter.com/4grwza9LGg— Kancelaria Premiera (@PremierRP) August 26, 2022
UNIA EUROPEJSKA ROZMIENIŁA SWOJE WARTOŚCI NA TANIĄ ROPĘ
Według szefa słowackiego rządu Eduarda Hegera Unia Europejska rozmieniła swoje wartości na tanią ropę. – To jest bardzo duże ostrzeżenie dla nas. I cieszę się, że nasze rządy (Słowacji i Polski – przyp. red.) bardzo silnie reagują. To, że stoimy w tym miejscu, jest dowodem, że jesteśmy świadomi zagrożenia ze strony Rosji – zaznaczył.
Uroczyście otwarte w piątek połączenie gazociągowe północ-południe „daje nam nowe poczucie bezpieczeństwa i poczucie wolności, że możemy nabywać z alternatywnych źródeł, które nie będą zależne od gazu rosyjskiego” – podkreślił.
Jak dodał premier Słowacji, oczywiście ważne jest też w tej chwili zrealizowanie tych dostaw, co jest dużym wyzwaniem. – Dzięki temu gazociągowi na Słowację będzie mógł być dostarczany gaz z Norwegii oraz gaz ciekły z polskich portów – podkreślił Heger.
🇵🇱🇸🇰 Interkonektor gazowy Polska-Słowacja ma długość:
✅ 61,3 km po stronie polskiej
✅ 106 km po stronie słowackiej pic.twitter.com/kj6usRItgP— Kancelaria Premiera (@PremierRP) August 26, 2022
GAZOCIĄG POLSKA-SŁOWACJA
Interkonektor Polska-Słowacja to dwukierunkowy gazociąg wysokiego ciśnienia łączący gazowy węzeł krajowego systemu w Strachocinie na Podkarpaciu ze słowackim węzłem Velke Kapuszany przy granicy z Ukrainą. Przebiega tamtędy gazociąg „Braterstwo” – jedna z tras eksportu rosyjskiego gazu na zachód, przez Ukrainę.
Interkonektor Polska-Słowacja liczy 61 km po stronie polskiej oraz 106 km po stronie słowackiej. Po stronie polskiej inwestorem był operator przesyłowy gazu Gaz-System, po słowackiej – tamtejszy operator Eustream. Interkonektor ma mieć maksymalną przepustowość do 4,7 mld m sześc. gazu rocznie w stronę Słowacji lub 5,7 mld m sześc. w stronę Polski.
W czerwcu 2022 ruszył próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację. Połączenie ze Słowacją jest częścią tzw. Korytarza Północ-Południe, czyli infrastruktury umożliwiającej swobodny przesył gazu na trasie między terminalami LNG w Świnoujściu i na chorwackiej wyspie Krk. Słowacki system przesyłowy jest połączony z Austrią, Czechami i Ukrainą, z możliwością przesyłu w kierunku Ukrainy, oraz z Węgrami.
Prezes polskiego operatora Gaz-System Tomasz Stępień przekazał, że „gazociąg jest ukończony, nagazowany, gotowy do przesyłu komercyjnego, który nastąpi w drugiej części tego roku”.
PAP/am