W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej Radio Gdańsk przypomina najważniejsze wydarzenia, które rozegrały się 1 września 1939 roku. Materiały przygotowane przez Daniela Wojciechowskiego będą pojawiać się przez cały dzień na naszej antenie. Zamieszczamy je również na naszej stronie.
Kalendarium II wojny światowej – cz. 10
Około godz. 19 podjęto decyzję o kapitulacji Poczty Polskiej w Gdańsku. Jako pierwszy z płonącego budynku wyszedł dyrektor dr Jan Michoń. Mimo niesionej ze sobą białej flagi został przez Niemców zastrzelony. 125-osobowa załoga Poczty Polskiej broniła się 14 godzin.
Kalendarium II wojny światowej – cz. 9
Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku – około godz. 18 pod pocztę sprowadzono motopompy, które do piwnic wpompowały benzynę, podpaloną następnie przy pomocy miotaczy ognia. W wyniku tych działań żywcem spłonęło prawdopodobnie pięciu pocztowców.
Kalendarium II wojny światowej – cz. 8
Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku – około godz. 15 niemiecki dowódca zarządził przerwę w szturmie i dał pocztowcom dwie godziny na kapitulację. Równocześnie została sprowadzona haubica kaliber 105mm, a saperzy wykonali podkop pod ścianą poczty, w którym założyli ponad półtonowy ładunek wybuchowy.
Kalendarium II wojny światowej – cz. 7
Popołudniem prezydent Ignacy Mościcki wygłosił orędzie do narodu: „Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i historii”.
Kalendarium II wojny światowej – cz. 6
Rankiem rozpoczęła się bitwa pod Mławą, około południa zaczęło się załamywać uderzenie wojsk niemieckich na polskich umocnieniach, których broniła armia Modlin. Mimo wsparcia pięćdziesięcioma czołgami, z których sześć zniszczono, atak został odparty ogniem CKM-ów oraz armat przeciwpancernych, podobnie jak wszystkie kolejne, które nastąpiły tego dnia. Niemcy ponieśli ciężkie straty.
Kalendarium II wojny światowej – cz. 5
Podczas trwającej obrony budynku Poczty Polskiej w Gdańsku około godz. 11:00 siły atakujące zostały wzmocnione dwoma działami kalibry 75 milimetrów. Drugi atak, który miał już wsparcie artyleryjskie, także zakończył się niepowodzeniem napastników. O godz. 11:00 Adolf Hitler wystąpił w Reichstagu, zarzucając Polsce rozpoczęcie akcji zbrojnej przeciwko III Rzeszy.
Kalendarium II wojny światowej – cz. 4
W Wolnym mieście Gdańsku toczyły się walki o budynek Poczty Polskiej. Pierwszy atak niemiecki został odparty. Pracowników, którzy mieli podjąć pracę o godz. 8:00, zatrzymał kordon policji. Rządy Francji i Wielkiej Brytanii ogłosiły mobilizację, komunikat o ataku rzeszy na Polskę podało brytyjskie radio BBC.
Kalendarium II wojny światowej – cz. 3
Nad ranem polski pilot 121 Eskadry Myśliwskiej podporucznik Władysław Gnyś z Armii Kraków strącił dwa niemieckie bombowce, które były pierwszymi zestrzelonymi niemieckimi samolotami. Około 7:00 rano pod Krakowem zginął natomiast pierwszy polski lotnik, kapitan Mieczysław Medwecki.
Kalendarium II wojny światowej – cz. 2
O godz. 4:48 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzeliwanie wojskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte. W następnych minutach atak rozpoczął się także w innych miejscach Polski.
Kalendarium II wojny światowej – cz. 1
Około 1:00 w nocy niemiecka grupa dywersyjna napadła na posterunek celny w Jeziorkach w Wielkopolsce. Co było dalej? Posłuchaj: