Orlen podpisał w czwartek umowę z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ws. budowy terminalu instalacyjnego w Świnoujściu. W Szczecinie powstanie zaś fabryka elementów do turbin duńskiej firmy Vestas.
Inwestycje zostaną zrealizowane w ramach projektu morskich farm wiatrowych na Bałtyku, przedsięwzięcia Orlenu i kanadyjskiego Northland Power.
Jak zaznaczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas czwartkowej konferencji prasowej w Szczecinie, transformacja energetyczna jest „niezbędna dla naszej gospodarki”. – I to bardzo skutecznie, wytrwale realizujemy. Do 2030 roku planujemy wytwarzać 10 TWh energii zeroemisyjnej, a energii niskoemisyjnej – 12 TWh – powiedział.
KIERUNEK – NOWOCZESNOŚĆ
– Jeden z najnowocześniejszych portów instalacyjnych powstanie w Świnoujściu – ocenił Daniel Obajtek. – Wydzierżawiliśmy 20 ha gruntów – kontynuował, wskazując, że inwestycja zostanie skończona na przełomie 2024 i 2025 roku.
Wskazał, że inwestycja będzie realizowana przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w zakresie toru dojścia i nabrzeża, a inwestorem w zakresie infrastruktury będzie PKN Orlen. Zatrudnienie ma tam znaleźć ok. 100 osób.
GWARANCJA INWESTYCJI
Na teren terminalu dostarczane mają być komponenty morskich farm wiatrowych, w tym turbiny wyprodukowane przez firmę Vestas.
– Powstaną dwa nabrzeża, każde o długości 250 m, które będą mogły obsłużyć największe jednostki pływające do budowy offshore i nie tylko. W tym porcie będzie również można montować wstępnie i turbiny, i maszty do wysokości ponad 100 m, udźwigu 1000 ton. I ten port da nam gwarancję inwestowania na Bałtyku – powiedział Daniel Obajtek.
KU FARMOM WIATROWYM
Długość nabrzeży ma umożliwić operowanie największym dostępnym obecnie specjalistycznym statkom typu jack-up, służącym do instalacji elementów morskich farm wiatrowych.
Pierwszym projektem realizowanym przy wykorzystaniu terminalu instalacyjnego w Świnoujściu ma być Baltic Power, wspólne przedsięwzięcie Grupy Orlen i kanadyjskiej spółki Northland Power.
Farma Baltic Power o mocy do 1,2 GW ma być zlokalizowana ok. 23 km od brzegu na wysokości Choczewa i Łeby. Po zakończeniu budowy w 2026 r. będzie w stanie zasilić w czystą energię ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.
BĘDĄ MIEJSCA PRACY
Daniel Obajtek podkreślił, że powstaną dodatkowe miejsca pracy w Szczecinie i Świnoujściu.
– Tu, w Szczecinie powstanie fabryka gondoli do turbin „piętnastek” Vestas – poinformował Daniel Obajtek. Dodał, że zostanie zakończona w 2024 r. i będzie zatrudniać ok. 700 osób.
W Szczecinie wyprodukowane mają być m.in. elementy 76 turbin o mocy 15 MW każda, które zostaną wykorzystane w Baltic Power. Współpraca z Vestas obejmuje dostarczenie i instalację turbin oraz zapewnienie ich pełnego serwisu przez okres do 15 lat.
JEDEN ELEMENT
Zaznaczył, że „jest to dopiero jeden element etapu w kwestii budowy offshore’u na całej linii naszego Bałtyku” i wskazał, że będą kolejne, „o których niebawem będziecie państwo poinformowani”.
Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś podkreślił, że są już wszystkie niezbędne analizy nawigacyjne, zatwierdzone przez Urząd Morski w Szczecinie, a także pełny harmonogram inwestycji.
PAP/pb