Rozpoczął się okres rozliczeń PIT za 2022 rok, który potrwa do 2 maja. Jak podaje Ministerstwo Finansów, w usłudze Twój e-PIT na podatników czekają zeznania przygotowane przez administrację skarbową. Przedsiębiorcy będą mogli wysłać PIT poprzez system e-Deklaracje.
W ramach usługi na podatników czekają zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38, PIT-28 i PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej oraz oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1,5 proc. podatku organizacji pożytku publicznego. Dodatkowo nowością jest PIT-DZ – informacja o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+.
MOŻLIWE ZATWIERDZENIE ROZLICZEŃ
W usłudze Twój e-PIT deklaracje można uzupełnić o przysługujące odliczenia, a także zadeklarować przekazanie 1,5 proc. swojego podatku dla dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego. Do 2 maja 2023 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia. Jeżeli ktoś nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., to z upływem 2 maja zostanie ono automatycznie zaakceptowane.
Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym na stronie podatki.gov.pl. Zalogować można się Profilem Zaufanym, e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną, aplikację mObywatel lub podając dane podatkowe. Formularze dla osób prowadzących działalność gospodarczą: PIT-28, PIT-36 i PIT-36L są dostępne w systemie e-Deklaracje.
DEKLARACJĘ MOŻNA TEŻ WYPEŁNIĆ RĘCZNIE
MF przypomniało, że deklarację PIT można także wypełnić w formie papierowej i wysłać pocztą lub złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym. W tym roku po raz pierwszy podatnicy mogą złożyć PIT w dowolnym z 380 urzędów skarbowych (z wyłączeniem wyspecjalizowanych urzędów), niezależnie od miejsca zamieszkania czy prowadzenia działalności – przekazał resort.
Jak przypomniano podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie – do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do 3 miesięcy.
UTRUDNIENIA W DZIAŁANIU SYSTEMU
Jak poinformowało na Twitterze Ministerstwo Finansów występują utrudnienia w e-Urzędzie Skarbowym. – Część użytkowników może mieć kłopot z zalogowaniem się lub korzystaniem z usług. Nasz zespół IT pracuje nad tym, aby wszystko jak najszybciej wróciło do normy. Przepraszamy za utrudnienia – przekazał resort.
📣 Występują utrudnienia w e-Urzędzie Skarbowym.#TwójeUS #TwójePIT
Część użytkowników może mieć kłopot z zalogowaniem się lub korzystaniem z usług. Nasz zespół IT pracuje nad tym, aby wszystko jak najszybciej wróciło do normy. 🔧
Przepraszamy za utrudnienia. pic.twitter.com/QnZsGRLt4g— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) February 15, 2023
NOWE ULGI DLA PODATNIKÓW
W tym roku pojawiły się nowe preferencje i ulgi, z których można skorzystać, a zwrot podatku może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych w przypadku rodziny. Jak zaznaczono, dane dotyczące ulg i odliczeń podatnik musi uzupełnić samodzielnie. Według ekspertów bywają sytuacje, że rodzice lub opiekunowie spełniają warunki do korzystania z ulgi prorodzinnej, lecz nie posiadają wystarczających dochodów, w konsekwencji czego ich podatek do zapłaty jest niski i nie mają od czego odliczyć ulgi na dzieci. Jednak nawet wówczas możliwy jest zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi prorodzinnej.
– W takiej sytuacji podatnicy mogą wnioskować o zwrot nieodliczonej nadwyżki ponad kwotę, którą odliczyli, lub też o całą wartość ulgi na dziecko, w przypadku gdyby ich podatek wynosił zero złotych. Istnieje jednak limit, do wysokości którego rodzice mogą odzyskać kwotę ulgi, nie mogąc odliczyć jej od podatku – wskazano w informacji.
KORZYSTNE ZMIANY DLA RODZICÓW
Jak podano, ulga na dzieci jest nadal aktualna. W rozliczeniach za 2022 r. możliwe jest nie tylko odliczenie tej ulgi od kwoty podatku do zapłaty, ale także zwrot w gotówce lub na rachunek bankowy niewykorzystanej ulgi, której podatnik nie zdołał odliczyć ze względu np. na niskie wynagrodzenie.
– Co ważne, ulga prorodzinna jest nielimitowana liczbą dzieci. Oznacza to, że kwota odliczenia lub zwrotu przysługuje na każde dziecko, którego status spełnia ustawowe wymogi. Odliczenie stosuje się od podatku, co w konsekwencji pozwala na znaczną oszczędność i spore kwoty powracające do portfeli rodziców – wskazano.
Jak dodano, nowe przepisy przewidują też kilka korzystnych zmian dla rodziców dorosłych dzieci. Od tego roku z ulgi na dziecko będą mogli skorzystać także ci, których dziecko właśnie kończy naukę lub ci, którzy wychowują dziecko z niepełnosprawnością.
Podatnicy wychowujący czworo lub więcej dzieci mają prawo skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego dla przychodu do wysokości 85 tys. 528 zł rocznie. Zwolnienie dotyczy rodziców i opiekunów, a zatem każda z takich osób pełniąc swoją rolę w stosunku do dziecka ma prawo do skorzystania z niego niezależnie.
PAP/ua