Musimy wspierać opozycjonistów na Białorusi, wszystkich opozycjonistów, tych związkowych i walczących o demokrację w tym kraju – podkreślił we wtorek szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Związek potępił działania reżimu Alaksandra Łukaszenki i wezwał go do zaprzestania wojny z własnym narodem.
Podczas wtorkowego posiedzenia w Spale, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uchwaliła stanowisko ws. sytuacji na Białorusi. Podkreślono w nim m.in., że „Solidarność” potępia działania reżimu Alaksandra Łukaszenki i wzywa go do natychmiastowego zaprzestania wojny z własnym narodem.
WSPARCIE DLA OPOZYCJONISTÓW
– Jednocześnie deklaruje niezmienne wsparcie dla białoruskiego społeczeństwa, szczególnie tej jego części, która znalazła schronienie w Polsce. W obliczu agresji Rosji na Ukrainę, na którą skupiona jest uwaga całego świata nie wolno nam zapominać o tragedii narodu białoruskiego – zaznaczono w stanowisku.
Duda wskazał, że trwająca na Białorusi walka z własnym społeczeństwem, niszczenie opozycji politycznej, niezależnych, prodemokratycznych organizacji społecznych, w tym wolnych związków zawodowych przypomina „mroczne lata 80.” w Polsce, kiedy wielu działaczy „Solidarności” było internowanych oraz otrzymywali wyroki więzienia.
– To, co dzieje się teraz na Białorusi, jest pokazaniem tego samego ze strony Łukaszenki. Ale jak to się kończy, wiemy doskonale, bo dziś Polska jest wolnym, demokratycznym krajem i jestem przekonany, że tak samo będzie na Białorusi. Dlatego musimy wspierać opozycjonistów na Białorusi. Wszystkich opozycjonistów, tych związkowych i walczących o demokrację w tym kraju – mówił lider Solidarności.
Dodał, że związek zorganizował m.in. akcję wysyłania do białoruskiej ambasady w Warszawie przez członków Solidarności kartek pocztowych poświęconych uwięzionym białoruskim opozycjonistom. – Na kartkach są twarze ludzi, którzy dostali wysokie wyroki. Jesteśmy zobowiązani do tego, bo pamiętamy solidarność z nami w 1980 roku, jak wówczas wspomagały Polskę kraje Europy Zachodniej – dodał Duda.
WIĘZIENI SĄ TEŻ DZIAŁACZE POLONIJNI
W stanowisku zaznaczono, że szykany reżimu Łukaszenki nie ominęły również polskiej mniejszości narodowej, czego wyrazem są skazywani i więzieni działacze organizacji polonijnych.
– NSZZ „Solidarność” potępia niszczenie białoruskiego wolnego ruchu związkowego. Żąda natychmiastowego zwolnienia z więzień liderów białoruskich związków zawodowych, którzy prowadząc legalną działalność związkową na rzecz pracowników, zostali oskarżeni m.in. o terroryzm. „Solidarność” prowadzi szeroką akcję informacyjną w tej sprawie i wzywa międzynarodowy ruch związkowy o wsparcie akcji na rzecz ich uwolnienia – napisano.
Wezwano także białoruskie władze o zaprzestanie wspierania Federacji Rosyjskiej w agresji przeciwko Ukrainie.
UZNANIE I PODZIW DLA UKRAIŃCÓW
We wtorek Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przyjęła również stanowisko, w którym „w drugim roku totalnej agresji Rosji na Ukrainę wyraża najwyższe uznanie i podziw dla bohaterstwa narodu ukraińskiego i składa hołd obrońcom Ukrainy”.
– NSZZ „Solidarność” i całe polskie społeczeństwo od pierwszego dnia wspiera naród ukraiński w tej walce, organizując wszelką możliwą pomoc, otaczając uchodźców w naszym kraju wszelką możliwą opieką, obejmując ich również ochroną na polskim rynku pracy. W tych działaniach NSZZ „Solidarność” nie zapomina o aktywnym wsparciu ukraińskiego ruchu związkowego zarówno w ogarniętej wojną Ukrainie, ale też na forum międzynarodowym, m.in. dążąc do wyeliminowania rosyjskiej, proputinowskiej Federacji Niezależnych Związków Zawodowych z szeregów międzynarodowej społeczności związkowej. Te wszystkie wysiłki będą kontynuowane aż do zwycięstwa i odbudowy Ukrainy po tej okrutnej wojnie – zapewniono.
WYROKI DLA BIAŁORUSKICH OPOZYCJONISTÓW
Radio Swaboda poinformowało w poniedziałek, że sąd w Mińsku skazał na 15 lat więzienia sądzoną zaocznie liderkę białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłanę Cichanouską. Jej współpracownik – były dyplomata i minister kultury Białorusi Paweł Łatuszka został skazany zaocznie na 18 lat więzienia. Wyroki te zapadły na procesie Cichanouskiej i jej współpracowników; wszyscy oskarżeni są za granicą, a wyroki wydano zaocznie.
Z kolei w zeszły piątek białoruski sąd w politycznym, pokazowym postępowaniu skazał na 10 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze Alesia Bialackiego, białoruskiego obrońcę praw człowieka, laureata Pokojowej Nagrody Nobla i twórcę centrum praw człowieka Wiasna. Trzej inni działacze i bliscy współpracownicy Bialackiego zostali skazani na kary od siedmiu do dziewięciu lat więzienia. Aktywiści zostali zatrzymani 14 lipca 2021 roku i od tamtej pory przebywali za kratami.
PAP/ua