– Uważamy, że Ukraina powinna docelowo stać się członkiem Unii Europejskiej, wręcz uważamy, że to powinno stać się w tempie ekspresowym i w tempie, które nie jest standardową procedurą członkostwa w Unii Europejskiej – powiedział Piotr Müller, który został zapytany podczas konferencji w Kancelarii Premiera Rady Ministrów o poparcie Polski w dążeniu Ukrainy do członkostwa w UE. Rzecznik rządu mówił też o zakupie przez Ukrainę sprzętu obronnego oraz wskazał, że polskie firmy będą odbudowywać infrastrukturę publiczną w Ukrainie.
– Jeżeli Unia Europejska miałaby się w tym procesie zachować w taki sposób, jak to wygląda standardowo wobec wszystkich kandydatów do Unii Europejskiej, to oznaczałoby to, że najbliższe lata, a może dekady, Ukraina nie znalazłaby się w Unii Europejskiej. Widzimy do jakiego marazmu doszło, jeżeli chodzi o proces integracji europejskiej, jeżeli chodzi o Bałkany Zachodnie. Część krajów Europy Zachodniej, niestety przez własne egoizmy, doprowadziła do tego, że proces integracji Bałkanów Zachodnich nie zakończył się, a widzimy, że tam Rosja czy Chiny podejmują swoje działania polityczne, gospodarcze, które mogą w przyszłości być konkurencją dla działań ze strony Unii Europejskiej – ocenił Müller.
POLSKA DOSTARCZY SPRZĘT ZBROJENIOWY
Müller, podsumowując środową wizytę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie powiedział, że podpisany został list intencyjny między Polską a Ukrainą w sprawie współpracy w zakresie zakupu sprzętu obronnego.
– W najbliższym czasie zostaną podpisane umowy na zakup sprzętu przez Ukrainę bezpośrednio z polskich firm zbrojeniowych. Mówimy o 150 Rosomakach, dodatkowych trzech kompanijnych modułach ogniowych Rak oraz 100 pociskach dla zestawów rakietowych Piorun. Drugie porozumienie dotyczy współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej. Trzecim zaś było memorandum o współpracy w zakresie odbudowy Ukrainy podpisane przez ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy – powiedział rzecznik rządu.
Müller zaznaczył, że w rozmowach między premierami Polski i Ukrainy omawiane były również kwestie związane z eksportem zbóż z terenu Ukrainy.
– W ciągu najbliższych kilku dni zostaną wypracowane mechanizmy które powstrzymają ten eksport zboża, który zaburzał do tej pory rynek spożywczy na ternie naszego kraju. Będziemy dbać o to, aby ten eksport odbywał się w taki sposób, aby trafiał bezpośrednio do krajów trzecich, bez rozładowywania towaru na terenie Polski – powiedział.
UDZIAŁ W ODBUDOWIE INFRASTRUKTURY UKRAINY
– Potwierdzam, że jednym z pierwszych projektów, w którym będą uczestniczyły polskie firmy, mają być projekty związane z odbudową infrastruktury publicznej m.in. w Charkowie. Co do szczegółów, będziemy je przedstawiać niebawem, bo siłą rzeczy trwają teraz jeszcze ustalenia kontraktowe w tym obszarze, więc na razie nie chciałbym tutaj więcej tych szczegółów przedstawiać – powiedział Müller.
PAP/raf