Niedziela Miłosierdzia Bożego jest świętem patronalnym Caritas, jednej z największych organizacji dobroczynnych w kraju, która działa we wszystkich diecezjach w Polsce, a także współpracuje z Caritas innych państw. W ramach struktur Caritas w całej Polsce działa ok. 58 tys. wolontariuszy w szkolnych kołach i ok. 30 tys. w parafialnych zespołach. Ponadto w kraju jest 38 centrów wolontariatu Caritas z 2798 wolontariuszami.
– W projekty pomocowe i akcje Caritas zaangażowało się ok. 90 tys. wolontariuszy działających głównie w parafialnych zespołach Caritas (PZC) i w szkolnych kołach Caritas (SKC). PZC to jedna z najstarszych form organizacji wolontariatu w Caritas. Należą do nich głównie dorośli, poświęcając swój czas potrzebującym. W 3250 PZC w kraju działa 30 055 wolontariuszy. Blisko 2700 SKC działa ponad 54 tys. uczniów i ponad 3800 opiekunów SKC. Ich członkowie angażują się w akcje charytatywne takie, jak np. zbiórki żywności, prowadzą korepetycje dla młodszych kolegów, pomagają seniorom, włączają się w lokalne inicjatywy społeczne i ekologiczne – poinformowała koordynator ds. promocji akcji społecznych Caritas Polska Iwona Łobasiuk.
Dodała, że Polsce działa także 38 centrów wolontariatu. Współpracują one z 2798 wolontariuszami w wieku od 11 do 80 lat.
POMAGAJĄ UCHODŹCOM WOJENNYM
– Wolontariusze organizują akcje diecezjalne i ogólnopolskie, pomagają pracownikom Caritas, np. w placówkach wsparcia dziennego i w hospicjach, robią zakupy seniorom, organizują animacje dla dzieci, udzielają korepetycji – powiedziała Łobusiak. Wyjaśniła, że CWC szkolą i integrują wolontariuszy, odgrywają rolę pośredników wolontariatu.
– W 2022 r. wolontariusze Caritas licznie włączyli się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. W szczycie kryzysu uchodźcom pomagało 20 tys. wolontariuszy Caritas, w tym 1300 bezpośrednio na granicy, gdzie dyżurowali w namiotach nadziei, przygotowywali i rozdawali posiłki, opiekowali się dziećmi, organizowali schronienie i transport – powiedziała Iwona Łobasiuk.
Zwróciła uwagę, że wolontariusze Caritas angażowali się w ubiegłym roku także w pomoc uchodźcom za granicą.
– Po gruntownym przeszkoleniu kilkoro pojechało na wyspy greckie Samos i Lesbos, gdzie zlokalizowane są obozy dla uchodźców z różnych krajów. Pomagali oni w dystrybucji żywności, prowadzili zajęcia z języka angielskiego dla dzieci i dorosłych, a także szkolenia z praktycznych umiejętności, które będą przydatne uchodźcom w życiu po opuszczeniu obozów – dodała Łobusiak.
PAP/raf