Wieloletnie badania ornitologów, zoologów, biologów i ekologów z całej Europy wykazały, że główną przyczyną zmniejszania się populacji ptaków w Europie i Wielkiej Brytanii są stosowane w rolnictwie pestycydy i herbicydy.
Serwis Phys.org podaje, że w najnowszym badaniu opublikowanym w magazynie „Proceedings of the National Academy of Sciences” grupa ponad 50 ekspertów, chcąc wskazać najbardziej szkodliwe czynniki, zbadała wpływ pestycydów i herbicydów na populacje ptaków w różnych lokalizacjach.
Do opracowania wykorzystano dane z wielu źródeł, w tym raportów naukowców-wolontariuszy z 28 krajów Europy i Wielkiej Brytanii zebranych w ciągu ostatnich czterech dekad. Analiza tego ogromnego zbioru danych nie tylko potwierdziła ogromne spadki liczebności większości gatunków ptaków, lecz także pozwoliła wskazać głównego winowajcę – stosowanie pestycydów i herbicydów. Używane do ochrony roślin środki chemiczne szkodzą ptakom zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio – powodują problemy zdrowotne i wady wrodzone, a także zabijają owady, które stanowią pożywienie tej grupy zwierząt.
PTAKOM SZKODZI SPADEK LICZBY OWADÓW
Badacze ustalili, że od 1980 roku liczba dzikich ptaków, zarówno w Europie, jak i w Wielkiej Brytanii, spadła o 25 proc. Największe spadki odnotowano w populacjach gatunków, które żywią się bezkręgowcami. Okazało się również, że najbardziej, bo prawie o 57 proc., spadła liczebność gatunków ptaków, które żyją na terenach uprawnych. W tym samym okresie liczebność ptaków miejskich spadła o prawie 28 proc., a zamieszkujących lasy – o prawie 18 proc. To dowód, że największym zagrożeniem dla ptaków jest rozwój intensywnego rolnictwa. Drugi główny czynnik to urbanizacja.
PAP/MarWer