Pierwsze pytanie w referendum będzie brzmiało: Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw? – poinformował w piątek wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Państwo zdecydujecie, czy majątek pokoleń pozostanie w polskich rękach – dodał.
Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w piątek w media społecznościowych spot dotyczący referendum.
– Dla nas decydujący jest głos zwykłych Polaków. Głos zwykłych obcych polityków, w tym niemieckich, nie ma żadnego znaczenia, dlatego w sprawach kluczowych chcemy się odwołać do państwa bezpośrednio, w referendum – mówi w spocie Jarosław Kaczyński.
– Pierwsze pytanie będzie brzmiało: Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw? – poinformował prezes PiS.
– Niemcy chcą osadzić Tuska w Polsce, aby wyprzedawać wspólny majątek. Jego zaplecze mówi o tym wprost – podkreśla.
✅ Dla nas zawsze decydujący jest głos zwykłych Polaków. Od dziś przez kolejne dni będziemy prezentować pytania referendalne. Pierwsze pytanie będzie brzmiało 👇#OddajmyGłosPolakom pic.twitter.com/CCzlol1gtq
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) August 11, 2023
OPOZYCJA CHCE PRYWATYZACJI
W dalszej części spotu umieszczono archiwalną wypowiedź ekonomisty Bogusława Grabowskiego ze stycznia br., który w Radiu Zet pytany, czy opozycja – jeśli przejmie władzę – powinna odwrócić proces, który ma miejsce w przypadku Orlenu i go rozbić, odpowiedział: „Absolutnie tak”.
– Firmy paliwowe, energetyczne, porty mają być prywatne? Lotniska? Tak – mówił Grabowski.
MAJĄTEK POKOLEŃ POZOSTANIE W POLSKICH RĘKACH
– Nie możemy się na to zgodzić – komentuje tę wypowiedź w spocie Kaczyński.
– Państwo zdecydujecie, czy majątek pokoleń pozostanie w polskich rękach – podkreśla prezes PiS.
AKCJA OBOZU ZJEDNOCZONEJ PRAWICY
Jak podało Polskie Radio 24, przekazana przez prezesa PiS informacja ws. pierwszego pytania referendalnego rozpoczyna akcję obozu Zjednoczonej Prawicy. Przez kolejne dni (12, 13 i 14 sierpnia) będą publikowane filmy z kolejnymi pytaniami referendalnymi.
W czerwcu wicepremier Kaczyński oświadczył, że kwestia relokacji migrantów w UE musi zostać poddana pod referendum. Zamiar przeprowadzenia referendum razem z przypadającymi na jesieni wyborami parlamentarnymi potwierdził premier Mateusz Morawiecki.
16 i 17 sierpnia odbędzie się dwudniowe posiedzenie Sejmu; zgodnie z harmonogramem, ma zająć się m.in. rozpatrzeniem wniosku o zarządzenie ogólnokrajowego referendum.
PAP/aKa