Indeksy na czołowe uczelnie wyższe, stypendia, nagrody rzeczowe i pieniężne można będzie wygrać w rozpoczynającej się kolejnej edycji „Olimpiady Solidarności”, organizowanej po raz 10. przez Fundację Centrum Solidarności.
Konkurs „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” współorganizowany jest przez Instytut Dziedzictwa Solidarności, a dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizatorzy rozpoczęli rejestrację do X edycji „Olimpiady Solidarności”. W etapie szkolnym zapraszają do udziału całe klasy. Rejestracji do 8 listopada może dokonać nauczyciel klas III liceum i IV technikum >>>TUTAJ.
– Co roku do konkursu przystępuje około 500 szkół z całej Polski. To tysiące uczestników chcących pogłębiać wiedzę historyczną, która jest dla nich wciąż żywa – mówi Wiktor Nowak, odpowiedzialny za „Olimpiadę Solidarności”, koordynator projektów edukacyjnych Fundacji Centrum Solidarności.
– „Olimpiada Solidarności” jest największym i najbardziej prestiżowym konkursem, obejmującym zakres i tematykę związane z opozycją i „Solidarnością” – stwierdza Mateusz Smolana, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności, partner wydarzenia. – To bardzo wartościowy i przyciągający konkurs, stwarzający również młodzieży szanse pogłębienia wiedzy z dwudziestu lat schyłku PRL-u. Co ciekawe, w opinii uczestników, edukatorów i komisji konkursowej, z roku na rok poziom kolejnych edycji wzrasta – dodaje Smolana.
– Konkurs jest dla wszystkich uczestników wspaniałą przygodą. Daje możliwość zdobycia nagród rzeczowych, pieniężnych, indeksów na uczelnie wyższe, czy stypendiów naukowych. To również sposobność poznania wyjątkowych ludzi – zaznacza Wiktor Nowak.
FUNDACJA CHCE UPOWSZECHNIAĆ HISTORIĘ
– Upowszechnianie historii, która dała nam wolność i miała decydujący wpływ na demontaż kurtyny, dzielącej naszą część Europy od wolnego świata, jest jednym z priorytetowych zadań statutowych naszej fundacji – mówi Danuta Kobzdej, pomysłodawczyni konkursu i zarazem prezes zarządu Fundacji Centrum Solidarności. – To wielka satysfakcja dla organizatorów, że rokrocznie w konkursie bierze udział tak dużo młodych ludzi – podkreśla.
– Nauczyciele odgrywają bardzo ważną rolę w budowaniu potencjału intelektualnego młodego człowieka. To od nich też w dużej mierze zależy, z jakim kapitałem wiedzy nasze dzieci wkroczą w życie dorosłe– dodaje Kobzdej.
Pierwszy, szkolny etap konkursu odbędzie się 14 listopada 2023 roku o godzinie 10:00 we wszystkich szkołach, które zgłoszą się do udziału w konkursie. Wojewódzki etap konkursu odbędzie się w marcu 2024 roku w szesnastu województwach jednocześnie, w miejscu wskazanym przez wojewódzkich partnerów. Etap ogólnopolski, czyli finał, odbędzie się w czerwcu 2024 roku w Gdańsku. Weźmie w nim udział szesnaście trzyosobowych zespołów.
Andrzej Urbański/jk