Frekwencja w Referendum Ogólnokrajowym 2023 r. wyniosła 40,91 proc. – podano we wtorek na stronie PKW. Oznacza to, że wynik referendum nie jest wiążący.
Wraz z wyborami parlamentarnymi 15 października odbyło się ogólnokrajowe referendum. Polacy odpowiadali w nim na cztery pytania.
Na pytanie 1. „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki”, odpowiedzi „nie” udzieliło – 96,49 proc. głosujących, odpowiedzi „tak” – 3,51 proc.
Na pytanie 2. „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”, odpowiedzi „nie” udzieliło – 94,61 proc. głosujących, odpowiedzi „tak” – 5,39 proc.
Na pytanie 3. „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”, odpowiedzi „nie” udzieliło – 96,04 proc. głosujących, odpowiedzi „tak” – 3,96 proc.
Na pytanie 4. „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”, odpowiedzi „nie” udzieliło – 96,79 proc. głosujących, odpowiedzi „tak” – 3,21 proc.
Zgodnie z przepisami, wynik referendum jest wiążący, jeśli wzięła w nim udział więcej niż połowa osób uprawnionych do głosowania.
PAP/jk