1 listopada ruszy nowa forma świadczenia pomocy społecznej – usługi sąsiedzkie. – Będzie to ważne wsparcie przede wszystkim dla osób starszych, które nie potrzebują jeszcze specjalistycznej pomocy, ale trudno im na przykład zrobić większe zakupy – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Ministerstwo rodziny przypomina w komunikacie, że usługi sąsiedzkie są nową formą świadczenia pomocy społecznej, która została wprowadzona pod koniec lipca 2023 roku na mocy nowelizacji Ustawy o pomocy społecznej. Świadczenie wspomnianych usług będzie możliwe od środy, 1 listopada.
– Nie mam wątpliwości, że wprowadzenie usług społecznych będzie miało wpływ na ich rozwój, przede wszystkim dla osób starszych, które nie potrzebują jeszcze specjalistycznej pomocy opiekuńczej, ale mają trudności na przykład z samodzielnym zrobieniem większych zakupów czy sprzątaniem mieszkania. To ważne i potrzebne wsparcie – podkreśla cytowana w komunikacie minister.
Jak wskazuje Maląg, gminy mogą otrzymać wsparcie na realizację usług sąsiedzkich dla mieszkańców w wieku 65 plus w ramach kolejnej edycji Korpusu Wsparcia Seniorów na 2024 rok. Na wspomniany cel zaplanowano prawie 30 milionów złotych.
WSPARCIE DLA SAMOTNYCH
Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, wyjaśnia, że usługi sąsiedzkie to wsparcie skierowane przede wszystkim do osób samotnych, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają wsparcia innych i nie mogą go otrzymać.
– Przepisy umożliwiają jednak gminie rozszerzenie katalogu osób, które będą mogły otrzymać wsparcie. Z pomocy będą mogli więc skorzystać także ci, których rodzina, w tym wspólnie niezamieszkujący małżonek, zstępni i wstępni, nie mogą jej zaoferować – zaznacza, podkreślając, że nie obowiązuje tu kryterium dochodowe – sytuacja finansowa osoby wymagającej usług sąsiedzkich nie będzie brana pod uwagę.
WYMAGANIA WOBEC „SĄSIADÓW”
Świadczeniem usług sąsiedzkich będą mogły zajmować się osoby, które spełnią następujące wymagania:
- ukończyły 18. rok życia; nie należą do rodziny osoby, dla której mają być świadczone usługi;
- nie są zamieszkującym oddzielnie członkiem rodziny (małżonkiem, wstępnym lub zstępnym) osoby, dla której mają być świadczone usługi;
- oświadczyły, że są zdolne pod kątem psychofizycznym do świadczenia tego typu usług;
- zamieszkują w okolicy osoby, dla której przeznaczone są usługi;
- przeszły szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy;
- zostały zaakceptowane przez organizatora usług i osobę, na rzecz której wspomniane usługi mają być świadczone.
Organizatorem usług sąsiedzkich będą gminy właściwe pod względem miejsca zamieszkania osoby, która będzie ubiegała się o przyznanie tego typu usług, albo innego rodzaju podmioty uprawnione do ich prowadzenia.
Tak jak przy pozostałych zadaniach, gmina będzie mogła zadecydować, czy organizując na swoim terenie usługę sąsiedzką, będzie korzystać z możliwości jej zlecenia organizacjom społecznym.
PAP/aKa