Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega: nie wypełniajmy, nie drukujmy i nie wysyłajmy wniosków o wyrównanie świadczenia 500+. Dostępny w internecie formularz „WYR.8P” to fałszywka, która może służyć wyłudzeniu danych osobowych, a przekazywany jest najczęściej w mediach społecznościowych.
Rzekomo jego wypełnienie i wysłanie do ZUS-u pozwoli na podniesienie wypłaty z 500 do 800 złotych wstecznie od sierpnia tego roku. Ale to nieprawda.
– Takie wnioski są fałszywe, bo nie ma możliwości takiego wyrównania. Obecnie to świadczenie wynosi 500 złotych na każde dziecko, więc w takiej sprawie decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zawsze będzie odmowna. Wypełnienie, szczególnie aktywnego, formularza dostępnego w internecie grozi tym, że ktoś podawane tam dane może pozyskać a potem wykorzystać w sposób nielegalny – ostrzega Krzysztof Cieszyński z pomorskiego ZUS.
WNIOSKI WYŁĄCZNIE DROGĄ ELEKTRONICZNĄ
ZUS przypomina, że wszystkie wnioski o świadczenie 500+ przyjmowane są wyłącznie elektronicznie. Można to robić na cztery sposoby: przez bankowość elektroniczną, aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS i portal 'Empatia’. Na dodatek spływające papierowe fałszywe formularze powodują, że – zgodnie z prawem – ZUS musi na nie odpowiedzieć, a to generuje niepotrzebną, dodatkową pracę urzędnikom.
– Każdy taki wniosek musi zostać zarejestrowany, a następnie musi zostać wydana decyzja administracyjna. W tym przypadku, oczywiście, odmowna – tłumaczy Cieszyński.
Urzędnicy przyznają, że widzą zainteresowanie złożeniem tego typu wniosków. Oprócz tych przychodzących pocztą, również w placówkach ZUS pojawiają się osoby z wypełnionymi „dokumentami”. Tam oczywiście są informowane o tym, że wniosek jest fałszywy.
Świadczenie 500+ podniesione zostanie do kwoty 800 złotych automatycznie od 1 stycznia 2024 roku. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych dokumentów.
Bartosz Stracewski/raf