Nie można mówić o skutecznym usunięciu Prokuratora Krajowego ze stanowiska, doszło do złamania prawa; zwróciłem się do premiera Donalda Tuska, aby przywrócił porządek w tym zakresie i porozmawiał na ten temat z Adamem Bodnarem, szefem Ministerstwa Sprawiedliwości – oświadczył w poniedziałek, 15 stycznia prezydent Andrzej Duda.
W piątek, 12 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że Dariusz Barski nie pełni funkcji Prokuratora Krajowego; resort poinformował również, że Jacek Bilewicz, prokurator Prokuratury Krajowej, został pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego.
W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem. Wcześniej tego dnia rozmawiał z prokuratorem Dariuszem Barskim i zastępcami Prokuratora Generalnego.
Duda przekazał, że podczas spotkania z Tuskiem zrelacjonował mu rozmowę z prokuratorami. Podkreślił, że nie przeprowadzono z nim żadnych konsultacji w sprawie zmian w Prokuraturze Krajowej ani nie otrzymał we wspomnianej sprawie żadnego dokumentu pisemnego. – Żadnego wniosku, stanowiska w tej sprawie nie wyrażał, w istocie więc uważam, że do żadnych czynności prawnych nie doszło – ocenił.
Trwa spotkanie Prezydenta @AndrzejDuda z Premierem @donaldtusk. pic.twitter.com/gPO9jhZPl2
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) January 15, 2024
ODWOŁANIE TYLKO PO KONSULTACJI
Jak podkreślił polski przywódca, odwołanie Prokuratora Krajowego może nastąpić wyłącznie po konsultacji, która ma być przeprowadzona pomiędzy premierem a prezydentem i wymaga zgody prezydenta na piśmie.
– Zaapelowałem do pana premiera, aby przywrócić jednak sytuację zgodną z prawem; nie tylko z ustawą, ale także z konstytucją, dlatego że obydwaj mamy swoje kompetencje. Prokurator Generalny powinien do niego wystąpić o odwołanie Prokuratora Krajowego, a pan premier powinien wystąpić do mnie o wyrażenie zgody – zauważył.
Duda zaznaczył, że przed powołaniem nowego Prokuratora Krajowego prezydent wydaje opinię pisemną. – Są tryby jasno opisane w ustawach w tej sprawie. W związku z tym nie ma żadnych wątpliwości, że doszło tutaj do złamania prawa. W związku z powyższym absolutnie nie można mówić tutaj o jakimkolwiek skutecznym usunięciu Prokuratora Krajowego ze stanowiska. Zwróciłem się do pana premiera, aby przywrócił porządek w tym zakresie i porozmawiał na ten temat z ministrem Bodnarem, bo to, co obserwujemy, jest po prostu niepoważne, a wzbudza ogromne niepokoje w kraju – oświadczył.
OSOBISTY APEL PREZYDENTA
Prezydent ponowił też apel do Adama Bodnara, szefa Ministerstwa Sprawiedliwości i prokuratora generalnego, o zawieszenie wykonywania kary i zwolnienie z aresztu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Poinformował, że we wspomnianej sprawie zwrócił się „z osobistym apelem” do premiera Donalda Tuska, aby ten wpłynął na podwładnego. Podkreślił też, że kwestia uwięzienia Kamińskiego i Wąsika wzbudza wiele emocji społecznych.
– Zaapelowałem do pana premiera o to, aby minister sprawiedliwości, prokurator generalny pan Adam Bodnar spełnił jednak wniosek, z którym się do niego zwróciłem. Oczekuję spełnienia tego wniosku, że w związku z rozpoczętym postępowaniem ułaskawieniowym wobec pana Mariusza Kamińskiego i pana Macieja Wąsika panowie posłowie zostaną na czas tego postępowania uwolnieni z zakładu karnego, że będą mogli spokojnie wrócić do domu – podkreślił.
„PRZEDE WSZYSTKIM SPRAWA PRAWA”
Duda zaznaczył, że Kamiński i Wąsik „pełnili i pełnią ważne funkcje publiczne”. Zaznaczył, że według niego są oni posłami, czyli są „z powszechnego wyboru” i mają mandaty poselskie. Według niego wola wyborców Kamińskiego i Wąsika „powinna zostać uszanowana” jak dobry obyczaj. Podkreślał, że w sprawie sytuacji obu polityków „jest spór prawny, który jeszcze się nie zakończył” i „są jeszcze możliwe działania realizowane przez sądy w tym zakresie”.
– One powinny zostać zrealizowane i o to zwróciłem się do pana premiera, żeby na czas, kiedy te postępowania trwają, panowie zostali zwolnieni i mogli spokojnie wrócić do domu. To sprawa fundamentalna, sprawa humanitarna, sprawa przyzwoitości, ale przede wszystkim sprawa prawa, porządku społecznego. Wiemy, jak bardzo wiele emocji społecznych wzbudza ta kwestia. Zdecydowałem się na wszczęcie tego postępowania ułaskawieniowego, na jego zainicjowanie, między innymi po to, by te emocje uspokoić – wyjaśnił.
ZAWIESIĆ KARĘ
Prezydent przypomniał, że zwrócił się do „jedynego władnego obecnie w tym zakresie podmiotu, jakim jest minister, prokurator generalny”, aby skorzystał z prawa i dokonał zawieszenia wykonywania kary Kamińskiego i Wąsika.
– Jeszcze raz apeluję do pana ministra, zwróciłem się w tej sprawie także z osobistym apelem do pana premiera, by wpłynął na swego podwładnego, by zostało to po prostu zrealizowane – oświadczył.
ARESZTOWANIE I PONOWNE UŁASKAWIENIE
20 grudnia 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie skazał Kamińskiego i Wąsika na dwa lata więzienia za nadużycie władzy w czasie, gdy byli oni szefami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w związku z tak zwaną aferą gruntową. We wtorek, 9 stycznia policja zatrzymała obu polityków, którzy później zostali osadzeni w zakładach karnych. Prezydent Duda poinformował w czwartek, 11 stycznia o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego na podstawie Kodeksu postępowania karnego wobec Kamińskiego i Wąsika na prośbę ich żon. Zwrócił się też do prokuratora generalnego, aby zawiesił wykonywanie kary i zwolnił ich z aresztu na czas postępowania ułaskawieniowego.
W piątek, 12 stycznia Bodnar potwierdził, że otrzymał pismo prezydenta w sprawie Kamińskiego i Wąsika, i że wszczął postępowanie ułaskawieniowe na podstawie Kodeksu postępowania karnego. – Na obecnym etapie jeszcze żadne inne decyzje nie zapadły, jeśli chodzi o dalsze postępowanie w sprawie – dodał.
SYTUACJA W MEDIACH PUBLICZNYCH
Duda poinformował, że podczas rozmowy zwrócił uwagę premierowi, że działania dotyczące mediów publicznych miały być zgodne z konstytucją i obowiązującymi przepisami, a jednak „doszło do rażącego naruszenia norm, co było oczywiste od razu dla wszystkich”.
– Minister Sienkiewicz działając na podstawie uchwały Sejmu, która absolutnie nie była żadnym aktem powszechnie obwiązującym, dokonywał jednoosobowych działań z naruszeniem ustawy i konstytucji, wobec organów mediów publicznych. Sąd rejestrowy nie miał innego wyjścia, tylko musiał tutaj odmówić wykonania tego wpisu – powiedział prezydent.
Ocenił, że w kontekście mediów publicznych są formy działania, także współdziałania pomiędzy organami, które można zrealizować.
W rozmowie z premierem, Duda również zaznaczył, że jest zawsze otwarty na rozmowy i debaty na temat ewentualnych zmian legislacyjnych. Poinformował również, że odbył wcześniej spotkania z KRRiT i RMN i prosił o to, by przedstawiły swoje stanowiska w tej sprawie.
– Uważam, że rozwiązania ustawowe, co do przyszłości mediów publicznych, powinniśmy spokojnie i konsekwentnie wypracować. Mam nadzieję, że tak się też w przyszłości stanie – dodał Duda.
BEZPIECZEŃSTWO POLSKI I SPRAWA UKRAINY
– Bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo Polski, jeszcze raz bezpieczeństwo Polski. Mogę państwu powiedzieć, że absolutnie rozumiem, że jesteśmy z panem premierem zgodni co do tego, że tu kierunek jest jeden – powiedział prezydent.
Prezydent poinformował premiera, że w Davos będzie rozmawiał na temat Ukrainy. – Mam przewidziany cały szereg też spotkań w ramach Domu Ukrainy, który Ukraina tam zorganizowała w Davos – powiedział.
Jak dodał, kolejną, ważną sprawą będzie kwestia rozmów o rozwoju, współpracy z krajami Trójmorza. – Jesteśmy jako Polska współorganizatorem Domu Trójmorza, w którym zaplanowana jest bardzo szeroka agenda spotkań, także właśnie dotyczących bezpieczeństwa, jak również rozwoju współpracy, przede wszystkim tej współpracy infrastrukturalnej w ramach Trójmorza – powiedział Duda. Jak mówił, będzie to z udziałem amerykańskiego think–tanku Atlantic Council.
– Tych zadań, które mamy do wykonania w Davos, jest bardzo wiele. Ale chcę podkreślić z całą mocą: dla mnie to jest przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Oczywiście to jest forum ekonomiczne i to też jest element bardzo ważny. Na pewno tematy ekonomiczne, inwestycyjne też się pojawią, ale przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa – powiedział Duda.
Jak mówił, ma również zachęcać do umacniania wschodniej flanki NATO. – O tym na pewno będę rozmawiał z naszymi sojusznikami, bo uważam to za jedno ze swoich absolutnie cały czas najważniejszych zadań – podkreślił prezydent.
Prezydent Andrzej Duda dniach 16–18 stycznia (wtorek–czwartek) weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym (World Economic Forum) w Davos (Szwajcaria). W programie wizyty przewidziane jest m.in. jego spotkanie z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
PAP/MarWer