Ogłoszono wyniki drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Do jednostek samorządu terytorialnego na Pomorzu trafi ponad 1,5 miliarda złotych, a zrealizowanych ma zostać 245 zadań. Z kolei dla samorządów w całej Polsce łącznie przeznaczona zostanie kwota 30 miliardów złotych.
– Na teren województwa pomorskiego trafi 1 516 000 000 złotych. To największa jednorazowa kwota przekazywana samorządom w dużej części na inwestycje w infrastrukturę. Są też inwestycje w zakresie gospodarki wodnościekowej, oświaty, infrastruktury sportowej – wyliczał na konferencji wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
Jak podkreślił, województwo pomorskie jest liderem, jeśli chodzi o wskaźniki demograficzne. – Znajduje się wśród tych województw, w których liczba ludności w ostatnich latach wzrosła, a co nas najbardziej cieszy – wzrosła także na terenach wiejskich. To świadczy o tym, że pieniądze przeznaczane na infrastrukturę, przede wszystkim komunalną, która podnosi komfort życia, są dobrze inwestowane. To zachęca mieszkańców do osiedlania się poza dużymi miastami. Jesteśmy z tego bardzo dumni – wyjaśnił wojewoda pomorski.
ŚRODKI, JAKICH SAMORZĄDY NIE BYŁYBY W STANIE WYGENEROWAĆ
Pierwsza edycja Polskiego Ładu objęła w województwie pomorskim 200 zadań za kwotę ponad 1,2 miliarda złotych. Teraz inwestycji dofinansowanych z programu będzie 245.
– W ciągu roku na inwestycje samorządowe pójdzie więcej środków z budżetu państwa niż samorządy byłyby w stanie wygenerować ze wszystkich swoich budżetów. To program zupełnie dodatkowy, program wsparcia, którego przed rokiem 2015 nie było. Rząd Zjednoczonej Prawicy uważa, że na pierwszym miejscu są potrzeby Polaków – podkreślał Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej
– Ten program, zwłaszcza druga edycja, zmierza ku realizacji w sposób widoczny. Jestem przekonana, że inwestycje, które są zaplanowane, na które przeznaczone są kwoty z budżetu państwa, będą inwestycjami przynoszącymi korzyść mieszkańcom. Będą mogli oni żyć wygodniej. Takie inwestycje w małych gminach czy większych miastach powiatowych powodują, że kwitnie przedsiębiorczość lokalna – dodała europoseł Anna Fotyga.
PIENIĄDZE DLA DUŻYCH I MNIEJSZYCH OŚRODKÓW W REGIONIE
Wagę rozdysponowania środków podkreślił poseł Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński. – Te środki płyną i to rzeczywiście na skalę dotąd niespotykaną. Jako mieszkaniec Gdańska, Pomorza, bardzo się cieszę, że zarówno Gdańsk, jak i mniejsze miejscowości, gminy otrzymują te pieniądze w bardzo dużej skali. Na pewno będą dobrze zagospodarowane. Czekamy na następną, trzecią już edycję tego programu. Zastanawiam się czasami, skąd taka ilość tych środków. Jeszce 8-10 lat temu takich pieniędzy nigdy dla samorządów nie było. To cieszy, bo pokazuje, że rząd PiS potrafi znajdować bardzo duże środki, a my z tego wszyscy potem możemy korzystać – podkreślił.
– Prowadząc politykę solidarnościową, przede wszystkim inwestujemy w te mniejsze miejscowości, oczywiście nie zapominając o tych dużych. Przykładów w obecnym rozdaniu Polskiego Ładu jest bardzo dużo. Mamy inwestycje, które bez wsparcia rządu nigdy by nie zaistniały – przyznał poseł PiS Kazimierz Smoliński.
– Mam nadzieję, że kolejne transze będą niwelowały różnicę między dużymi, a małymi miastami. Nasza część województwa pomorskiego w wielu kwestiach jest pokazywana jako „biała plama”, szczególnie w kwestii komunikacyjnej. Te programy pokazują, że jest to do zrobienia – mówił Jerzy Barzowski, radny sejmiku województwa pomorskiego.
Promesy inwestycyjne udzielane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
GDYNIA Z 40-MILIONOWYM WSPARCIEM
Władze Gdyni aplikowały o dofinansowanie trzech inwestycji w ramach Polskiego Ładu i środki w oczekiwanej przez siebie wysokości otrzymały. To w sumie 40 milionów zł.
Lwia część tej kwoty, czyli ponad trzy czwarte, przeznaczona zostanie na wyczekiwaną od lat przez mieszkańców przebudowę ul. Unruga na Obłużu na odcinku między Estakadą Kwiatkowskiego i ul. Bosmańską. Reszta wykorzystana zostanie na budowę obiektów sportowych przy dwóch podstawówkach.
– Ulica Unruga, przy której się znajdujemy, jak doskonale widać i słychać, to ulica niezwykle ruchliwa i często zakorkowana. Dzięki środkom z Polskiego Ładu to się zmieni. Zostanie przebudowana tak, aby mieszkańcy mogli się szybciej i w bardziej komfortowych warunkach przemieszczać – mówił Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, który wręczył we wtorek władzom Gdyni promesę na dofinansowanie.
Niewykluczone, że prace na ul. Unruga rozpoczną się jeszcze w tym roku. Miasto bowiem od dłuższego czasu szykowało się do tej inwestycji.
– Mamy już dokumentację projektową, a lada moment składamy dokumenty, aby uzyskać pozwolenie na budowę – powiedział Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni. – W efekcie powstaną po 2 pasy jezdni w obu kierunkach oraz buspasy na odcinku między Estakadą Kwiatkowskiego a ul. Bosmańską. Liczę, że jeszcze w tym roku uda nam się wyłonić wykonawcę przedsięwzięcia.
Oprócz tego z Polskiego Ładu powstaną w Gdyni też obiekty sportowe przy dwóch szkołach podstawowych – SP 20 przy ul. Starodworcowej doczeka się nowej sali gimnastycznej, a przy SP 44 na Obłużu powstanie kompleks boisk.
– W tym roku inwestycje samorządowe, dzięki wsparciu z Polskiego Ładu, zostaną podwojone – powiedział Marcin Horała. Podkreślił, że sektor samorządowy w zeszłym roku jako całość zanotował historyczną nadwyżkę operacyjną, jeżeli chodzi o sytuację finansową. – Rośnie gospodarka, rosną wpływy z podatków, i rosną też budżety samorządów – zaznaczył.
DO REGIONU SŁUPSKIEGO TRAFIĄ 164 MILIONY ZŁOTYCH
Ponad 164 miliony złotych dostaną samorządy regionu słupskiego na inwestycje z rządowego programu Polski Ład. Najwięcej, ponad 32,6 miliona złotych, otrzyma Słupsk. Miasto przeznaczy fundusze między innymi na renowację stadionu przy ulicy Zielonej, modernizację szkół oraz przebudowę ulic Portowej i Morskiej. Wręczając samorządowcom promesa na inwestycje, rzecznik rządu minister Piotr Müller podkreślał, że program Polski Ład ma równoważyć rozwój państwa.
W regionie słupskim zostanie zrealizowanych 28 projektów. Dzięki środkom powstaną m.in. hala sportowa i boisko wielofunkcyjne w Charnowie, a także kompleks boisk i bieżni w miejscowości Objazda.
– To bardzo dobra wiadomość dla regionu słupskiego. Ponad 164 miliony złotych na inwestycje, które wskazały samorządy. To gminy ustalają swoje priorytety. Co ważne, te środki mają służyć realizacji zasady zrównoważonego rozwoju. Do mniejszych gmin i powiatów trafia proporcjonalnie więcej środków niż do wielkich miast. To jest działanie celowe, by nadrobić różnice, które pojawiły się przez 30 lat w nieproporcjonalnym rozwoju Polski – dodawał minister Piotr Müller.
NAJWIĘKSZE WSPARCIE DLA SŁUPSKA: „DLA NAS TO OGROMNY ZASTRZYK PIENIĘDZY”
Słupsk dostał 32,5 mln złotych na przebudowę ulic Portowej i Morskiej, trzeci etap modernizacji stadionu przy ulicy Zielonej oraz modernizację budynków szkół publicznych w Słupsku.
– Mamy zasadę, że wraz z radnymi siadamy i ustalamy listę inwestycji do realizacji. Poprawiamy infrastrukturę drogową w kierunku Ustki. Temu ma służyć modernizacja ulic Morskiej i Portowej, a także przebudowa stadionu przy ulicy Zielonej, który będzie pięknie widoczny z czwartego etapu ringu miejskiego – mówiła prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka.
– Dla nas to ogromy zastrzyk pieniędzy. Mamy nieco ponad 30-milionowy budżet, a na inwestycje dostaliśmy prawie jedną trzecią tej kwoty. To, co nas bardzo cieszy, to modernizacja przejętej od PKP ulicy Kolejowej, a także przebudowa oczyszczalni ścieków – mówi wójt Damnicy Andrzej Kordylas.
W całym kraju w ramach tej edycji Polskiego Ładu samorządy mają otrzymać wsparcie o łącznej wartości 30 mld złotych. Lista zadań realizowanych w regionie słupskim z programu Polski Ład dostępna jest poniżej:
SAMORZĄDY W POWIECIE LĘBORSKIM OTRZYMUJĄ 68 MILIONÓW ZŁOTYCH
68 milionów złotych z rządowego programu Polski Ład dostaną samorządy z powiatu lęborskiego. Wsparcie otrzyma 13 projektów.
Jak mówi burmistrz Lęborka Witold Namyślak, miasto między innymi zrewitalizuje otoczenia węzła transportowego, ale też zainwestuje w kulturę.
– Adaptujemy dawny budynek banku na Bank Kultury, czyli bibliotekę. Mamy nadzieję, że uda się inwestycję skończyć w najbliższych latach – skomentował Namyślak.
Lębork dostał 14 milionów złotych na dwa zadania. Natomiast powiat lęborski za ponad 16,5 miliona rozbuduje szpital o Oddział Opiekuńczo-Lecznicy oraz doposaży i zmodernizuje oddziały ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny i pediatryczny.
Rzecznik rządu minister Piotr Muller zachęcał samorządy z powiatu lęborskiego do stworzenia związku powiatowo-gminnego, który ma dodatkowe możliwości złożenie trzech wniosków o dofinansowanie lokalnych inwestycji.
– To są dodatkowe pieniądze i możliwość realizacji inwestycji spójnościowych dla kilku samorządów. Powiat słupski zyskał prawie 20 milionów na takim rozwiązaniu – podkreślał rzecznik rządu.
Pełna lista inwestycji w powiecie lęborskim dostępna jest poniżej:
PONAD 72 MILIONY ZŁOTYCH DLA POWIATU PUCKIEGO
Ponad 72 mln złotych z Programu Inwestycji Strategicznych pozyskały miasta i gminy Ziemi Puckiej oraz powiat pucki. We Władysławowie wiceminister infrastruktury Marcin Horała wręczył samorządowcom promesy na te środki.
Powiat pucki otrzymał wsparcie na pierwszy etap przebudowy drogi łączącej Odargowo i Dębki w gminie Krokowa, a także na remont dachu starej części Szpitala Puckiego – dawnego klasztoru sióstr Elżbietanek.
Gmina Władysławowo otrzymała 15 mln zł na budowę węzła integracyjnego oraz rozbudowę ul. Dworcowej – od ul. Błękitnej Armii do ulicy Żeromskiego wraz z przebudową DW 215.
Gmina Puck, miasto Puck oraz gmina Krokowa otrzymały środki głównie na remonty i rozbudowę się sieci wodno-kanalizacyjnej. Gmina Puck otrzymała też blisko 5 mln złotych na przebudowę i doposażenie szkoły w Leśniewie
Dotacja dla gminy Kosakowo i miasta Jastarnia zostaną przeznaczone na remonty dróg lokalnych, a także – w przypadku Jastarni – na budowę boiska w Kuźnicy oraz adaptację budynku w Juracie na potrzeby Domu Dziennej Opieki dla seniorów.
Z kolei miasto Hel – dzięki wsparciu z Polskiego Ładu – zrealizuje 3 etap zagospodarowania Bulwaru Nadmorskiego.
PRAWIE 100 MILIONÓW Z POLSKIEGO ŁADU DLA KASZUBSKICH SAMORZĄDÓW
Kaszubskie samorządy mogą liczyć na prawie 100 milionów złotych z Polskiego Ładu. Promesy dla gmin i powiatów wręczył we wtorek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.
Jak mówił, te pieniądze w praktyce podwajają samorządowe inwestycje. – Tyle, ile samorządy inwestują w rok, drugie tyle jest dołożone z Polskiego Ładu. To przekłada się w dół. Na przykład w powiecie kartuskim każda gmina otrzyma wsparcie w kwocie od kilku do kilkunastu milionów złotych – zauważył Horała.
– To są przede wszystkim inwestycje oświatowe, szkoły i przedszkola. To bardzo cieszy, bo to inwestycja w przyszłość – dodał wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
Na rządowym wsparciu podwójnie zyska Żukowo. W ramach inwestycji powiatu powstanie tu hala widowiskowo-sportowa przy Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. 14 milionów złotych trafiło natomiast do gminy Żukowo, która zamierza rozbudować szkołę przy ul. Lotniczej w Baninie. – Dziś uczy się tam 200 dzieci. Ma być miejsce dla 700 – mówi burmistrz Wojciech Kankowski. Przetarg ruszy jeszcze w czerwcu. Inwestycja powinna zacząć się jesienią. Obecnie w Baninie naukę pobiera 1500 dzieci.
Rządowe środki trafiły też do Chmielna na rozbudowę sieci wodociągowej i gospodarki odpadami, do Przodkowa na gospodarkę ściekową i do Stężycy na stację uzdatniania wody. W Sierakowicach powstanie centrum kultury, w Goręczynie i Sulęczynie przedszkola, a hala sportowa także przy podstawówce numer 2 w Kartuzach.
DO POWIATU TCZEWSKIEGO TRAFIŁO PONAD 130 MILIONÓW
Rekordowe dofinansowanie w wysokości ponad 130 mln zł otrzymał z drugiej edycji Polskiego Ładu powiat tczewski. Dwie największe inwestycje, jakie będą realizowane dzięki rządowym środkom, to wznowienie remontu zabytkowego mostu na Wiśle oraz rozbudowa kompleksu basenów w Tczewie.
Na Pomorzu wyższe dofinansowania otrzymały tylko powiaty słupski i starogardzki, które obejmują więcej gmin. Rządowe środki pozwolą na zrealizowanie inwestycji ważnych dla mieszkańców. Jak podkreśla poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński, będą to nie tylko remonty dróg, ale też budowa szkoły, kanalizacji czy oczyszczalni ścieków. – Na te zadania nie zawsze są dofinansowania z innych źródeł. Teraz jest dużo większa gama możliwości wydatkowania środków z Polskiego Ładu – komentuje poseł Smoliński. Samorządy mają sześć miesięcy na rozstrzygnięcie przetargów.
Największe dofinansowanie otrzymał powiat tczewski. Prawie 62 mln zł pozwolą na wznowienie przerwanego w 2019 roku remontu zabytkowego mostu na Wiśle. – To bardzo dobra informacja. Właściwie będziemy rozpoczynać drugi etap przebudowy. Co najważniejsze dla naszego samorządu to to, że finansowanie jest stuprocentowe – mamy 95% z Polskiego Ładu i 5% z Ministerstwa Kultury przez Muzeum II Światowej – mówi starosta tczewski, Mirosław Augustyn. Na razie trwają prace projektowe związane z częścią mostu od strony Tczewa. Budowlane rozpoczną się prawdopodobnie wiosną przyszłego roku.
Drugą największą inwestycją w powiecie będzie rozbudowa kompleksu basenów w Tczewie. Miasto otrzymało na ten cel 25 mln zł. Koszt inwestycji może sięgnąć nawet 40 mln. O pozostałe środki miasto będzie wnioskować do Ministerstwa Sportu. – Liczymy tu na wsparcie w wysokości ok. 5 mln zł. Brakującą kwotę będzie musiała pozyskać spółka, która została właśnie w tym celu powołana – mówi prezydent miasta Mirosław Pobłocki. – Planujemy dobudowanie do istniejącego kompleksu basenowego nowego 25-metrowego basenu z wymianą całej części technologicznej. Będzie też m.in. basen dla dzieci, zjeżdżalnia, jacuzzi i kompleks saun – wylicza prezydent Tczewa.
10 mln zł na remont 10 kilometrów dróg wykorzysta z kolei gmina Pelplin. – To rekordowe dofinansowanie w historii naszego samorządu – zaznacza burmistrz Mirosław Chyła. – Prace będą prowadzone na drogach niemal we wszystkich sołectwach, na odcinkach najważniejszych dla naszych mieszkańców. Będzie to pierwszy etap remontów. Liczymy na to, że przetargi okażą się skuteczne i jak najbardziej efektywne – dodaje burmistrz.
Środki z drugiej edycji Polskiego Ładu otrzymała też gmina Tczew. Za 8,5 mln zł zostanie zrealizowany pierwszy etap budowy szkoły podstawowej w Lubiszewie Tczewskim. Do gminy Gniew trafi łącznie prawie 10 mln zł na remonty dróg, pierwszy etap budowy oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją sanitarną w miejscowości Opalenie oraz na budowę kanalizacji sanitarnej w Piasecznie. Za ponad 6 mln zł gmina Morzeszczyn wybuduje drogę na ul. Polnej oraz wodociąg od Majewa do Bielska, przeprowadzi też termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Gmina Subkowy za 9,5 mln zł rozbuduje oczyszczalnię ścieków.
PONAD 117 MILIONÓW DLA POWIATU BYTOWSKIEGO
Prawie 117,5 miliona złotych przekazano samorządom z powiatu bytowskiego w drugim rozdaniu funduszu Polski Ład. Tym razem gminy postawiły przede wszystkim na zadania związane z modernizacją dróg, rozbudową sieci wodno-kanalizacyjnej i modernizacją gminnych budynków.
We wtorek rzecznik rządu minister Piotr Müller wręczył samorządowcom promesy. – To często duże projekty, na które nie mogą sobie pozwolić małe samorządy bez pomocy z zewnątrz – wyjaśnił Müller. – W niektórych gminach powiatu bytowskiego mamy do czynienia z sytuacją, że przychody własne samorządu pozwalają na to, aby zrealizować inwestycję na poziomie 0,5-1 miliona złotych. W tej chwili gminy z regionu otrzymają środki na poziomie około 10 milionów złotych każda. To pokazuje skalę tych inwestycji – że w niektórych przypadkach jest to pięcio-, sześcio- czy nawet dziewięcioletni własny fundusz inwestycyjny gminy. Właśnie w taki sposób chcemy nadrabiać zaległości w takich miejscach, jak powiat bytowski – dodał.
Największe dofinansowanie – w wysokości 15 milionów złotych – otrzymał powiat bytowski. Samorząd za otrzymane środki chce stworzyć bazę sportowo-rehabilitacyjną, a także zaadaptować powiatowe budynki na potrzeby Zespołu Usług Społecznych. Większość gmin otrzymała środki w wysokości około 10 milionów złotych, z których – według składanych wniosków – zrealizują od jednego do trzech zadań.
– Dla naszej gminy to naprawdę ogromna pomoc – mówił wójt Kołczygłów, Artur Kalinowski. – To są inwestycje, które przez lata były odkładane na półki, a teraz dzięki środkom z Polskiego Ładu możemy chociażby modernizować nasze budynki.
Również Andrzej Lemańczyk, wójt gminy Lipnica, przyznaje, że tak wysokie środki zewnętrzne pomagają w prowadzeniu inwestycji, na które mieszkańcy czekają od lat. Gminna Lipnica z Polskiego Ładu otrzymała prawie 11,5 miliona złotych.
– To jest gigantyczna kwota, o której nawet nigdy nie marzyłem, że gmina Lipnica ją otrzyma – przyznał Lemańczyk. – Kiedyś, lata wstecz, marzyłem, żeby jakiś milion dodatkowy wpadł do budżetu gminy, że dzięki temu tyle zrobimy. A tu mamy kwotę wielokrotnie większą. 11,5 pół miliona złotych, a w poprzednim rozdaniu 8 milionów. Te nowe środki zostaną przeznaczone na modernizację oczyszczalni ścieków w Upiłce oraz na budowę sali wiejskiej w sołectwie Mielno, gdzie do tej pory mieszkańcy spotykają się tylko w swoich domach, bo brakuje miejsca integracji – dodał.
Pełna lista wysokości dofinansowań oraz zadań dostępna jest poniżej:
Marta Włodarczyk/Marcin Lange/Przemysław Woś/Piotr Lessnau/Sebastian Kwiatkowski/Hanna Brzezińska/Kinga Siwiec/ua/am