Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał pozwolenie na budowę dla stacji elektroenergetycznej w Choczewie. To pierwszy obiekt stacyjny, który Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zrealizują dla wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych powstających na Bałtyku.
Jak poinformowało w piątek biuro prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, w ramach inwestycji sieciowych PSE wybudują dwie stacje – jedną w gminie Choczewo, drugą w gminie Słupsk – oraz ponad 250 km linii najwyższych napięć, którymi zielona energia popłynie w głąb kraju. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję „Pozwolenie na budowę dla stacji elektroenergetycznej w Choczewie”.
STACJA MA BYĆ GOTOWA W 2025 ROKU
Stacja Choczewo ma być gotowa do odebrania mocy z morskich wiatraków w 2025 r., a wszystkie prace budowlane związane z docelowym funkcjonowaniem stacji zostaną zakończone dwa lata później. Finalnie energia do odbiorców na Pomorzu, ale też do centrum i na południe Polski, popłynie czterema nowymi liniami wychodzącymi z SE Choczewo.
Jak podkreślił wojewoda Drelich, nowe źródła energii i infrastruktura przesyłowa zwiększą pewność stabilnych i bezpiecznych dostaw energii do wszystkich odbiorców. Nowe instalacje przesyłowe – zarówno stacje, jak i linie – umożliwią również przyłączanie kolejnych odnawialnych źródeł energii na Pomorzu.
CZYM SĄ PSE?
Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (PSE) są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego (OSP) w Polsce. PSE zajmują się przesyłaniem energii elektrycznej do wszystkich regionów kraju.
Spółka odpowiada za bilansowanie systemu elektroenergetycznego oraz utrzymanie i rozwój infrastruktury sieciowej wraz z połączeniami transgranicznymi. Spółka udostępnia także, na zasadach rynkowych, zdolności przesyłowe dla realizacji wymiany transgranicznej. PSE są właścicielem ponad 15 tys. km linii oraz 110 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.
PAP/aKa