Niemal 27 mld złotych otrzymała Polska z Unii Europejskiej w ramach pierwszej płatności Krajowego Planu Odbudowy. To największy jednorazowy transfer pieniędzy z Unii. Zostaną one wydane m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym. Województwo pomorskie kupi dzięki tym funduszom dziesięć nowych składów kolejowych.
Pieniądze mają zostać wydane na inwestycje i przedsięwzięcia związane między innymi z transportem. To nie tylko sprawy dotyczące modernizacji linii kolejowych, ale także budowy obwodnic, jak również zakup taboru (zarówno kolejowego, tramwajów, bezemisyjnych autobusów dla miast), ale także pojazdów dla komunikacji pozamiejskiej. Województwo pomorskie kupi dzięki KPO dziesięć nowoczesnych składów.
– Głównie chodzi o walkę z wykluczeniem transportowym – mówi Przemysław Kalinka, ekspert do spraw gospodarczych w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie.
DO WYDANIA 256 MILIARDÓW ZŁOTYCH
Wartość polskiego KPO to 256 mld złotych. Pieniądze trzeba wydać do końca roku 2026. Czas jest największym zagrożeniem dla realizacji Krajowego Planu Odbudowy, bo na zrealizowanie inwestycji zostało nieco ponad dwa i pół roku. Polska otrzyma w ramach KPO ponad 113 mld złotych dotacji oraz niemal 155 mld pożyczek. Całość pieniędzy to pożyczka z rynków finansowych. Zobowiązanie po raz pierwszy podjęła Unia Europejska i pożyczyła w sumie 800 mld euro w ramach tak zwanego Funduszu Odbudowy.
WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego.
– Wybierzemy 53 eurodeputowanych. To ważne wybory, bo proszę pamiętać, że niemal dwie trzecie prawa powstaje właśnie w Brukseli czy Strasburgu – mówi Witold Naturski z biura Parlamentu Europejskiego w Polsce.
Posłuchaj rozmowy z Witoldem Naturskim:
Z kolei 1 maja obchodzić będziemy 20-lecie Polski w Unii Europejskiej.
Przemysław Woś/puch/raf