„Gdzie ta keja, przy niej ten jacht? Gdzie ta koja, wymarzona w snach? Gdzie te wszystkie sznurki od tych szmat? Gdzie ta brama… na szeroki świat?” – już wkrótce zanucimy tę jedną z najbardziej znanych polskich szant. Wyruszamy bowiem w rejs! W rejs niezwykły i z pewnością obfitujący w wiele przygód. Skąd o tym wiemy, skoro jeszcze nie wypłynęliśmy? A stąd, że będziemy pokonywać unikatową trasę, podczas której nasz statek będzie pływał… nie tylko po wodzie!
Coroczne rejsy stały się już tradycją Radia Gdańsk. I nie ma w tym nic zaskakującego, bo przecież wszyscy jesteśmy z Pomorza, a zatem w każdym z nas tkwi miłość nie tylko do morza, ale też jezior i rzek, których w naszym przepięknym i zróżnicowanym regionie nie brakuje.
STATKIEM PO WODZIE I PO… TRAWIE
Ostatnio pokonywaliśmy szlaki wodne na Wiśle, tym razem zwiedzimy Kanał Elbląski, który w 2007 r. został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski. Radiowa ekipa wsiądzie na wyjątkowy statek (podczas tego rejsu wiele rzeczy będzie naprawdę niezwykłych, wyjątkowych i unikatowych) i popłynie w rejs z Ostródy do Elbląga. Jedną z największych ciekawostek jest to, że część trasy przebiega pochylniami Kanału Elbląskiego, po której łódki i statki poruszają się nie po wodzie, lecz są przeciągane na specjalnych wózkach po suchym lądzie.
WYSTARTUJEMY Z OSTRÓDY
Radiowa ekipa składać się będzie zarówno z wilków morskich, jak i szczurów lądowych, które dopiero stawiają pierwsze kroki na pokładzie. Ale nikomu z załogantów nie brakuje zapału, determinacji i dużej dawki dobrego humoru, który z pewnością przyda się podczas tej ekscytującej wyprawy.
Wodna przygoda rozpocznie się we wtorek, 14 maja, bo właśnie wtedy zaokrętujemy się na statek. Jednostka na kilka dni stanie się nie tylko salonem, sypialnią i kuchnią dla załogi, ale też przeobrazi się w pływające, radiowe studio, z którego będziemy codziennie nadawać audycję na żywo. Porozmawiamy z rozmaitymi gośćmi, którzy odwiedzą naszą łódź, opowiemy o miejscach, które odwiedzimy, przybliżymy ciekawe i nieznane historie. Z pewnością będzie słonecznie, wesoło i ciekawie. Będziemy podziwiać widoki, poznawać historię i przyrodę, zmierzymy się z wyzwaniem bezpiecznego przeprowadzenia naszego houseboata po pochylniach, popłyniemy przez rezerwat ptaków na jeziorze Drużno.
GDZIE POPŁYNIEMY?
Z Ostródy udamy się trasą do Szeląga Małego i Szeląga Wielkiego, następnie odwiedzimy Piławki i Miłomłyn, Buczyniec i dopłyniemy do Elbląga, skąd poprowadzimy audycję na żywo „Zwiedzaj z Radiem Gdańsk”. W czasie tych kilku dni rejsu odwiedzi nas wielu gości, którzy opowiedzą o historii, ciekawostkach, nie tylko technicznych, atrakcjach turystycznych i wyjątkowości miejsc, które odwiedzimy podczas naszej podróży. Na pokład statku wejdą m.in. Andrzej Ryński, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Paweł Gołębiewski, kierownik Nadzoru Wodnego w Ostródzie, Marek Gołębiewski, kierownik Zespołu ds. Obiektu Hydrotechnicznego Pochylnie Kanału Elbląskiego, Tomasz Wątroba, zastępca dyrektora Zarządu Zlewni w Elblągu, Ewa Wiśniewska z Zespołu Komunikacji i Edukacji oraz Joanna Szymańska, kierownik Wydziału Zarządzania Środowiskiem RZGW w Gdańsku.
JEDEN Z SIEDMIU CUDÓW POLSKI
Kanał Elbląski, najdłuższy kanał żeglowny w Polsce o długości 82 km, jest jedynym na świecie zachowanym obiektem hydrotechnicznym. Ze względu na funkcjonujące na nim od 1860 roku urządzenia hydrotechniczne, jest zaliczany do ewenementów w skali światowej. Różnica poziomów kanału na odcinku 9,6 km wynosi ponad 100 m, które statek pokonuje po lądzie przy pomocy pięciu pochylni (są to szynowe urządzenia, napędzane mechanicznie siłą przepływu wody). Pochylnie kanału to niesamowity system transportowy, który jest jedynym takim w całej Europie.
Ten szlak wodny składa się z trzech odcinków zasadniczych o łącznej długości 115,5 km oraz wielu odgałęzień. Punktem węzłowym jest Miłomłyn. System obejmuje pięć pochylni: Całuny, Jelenie, Oleśnica. Kąty, Buczyniec oraz cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona Ruś, Mała Ruś i Ostróda. Sam Kanał Elbląski, zabytek techniki, został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski. Kanał, poprzez jezioro Drużno i rzekę Elbląg, łączy Zalew Wiślany z systemem jezior Warmii i Mazur.
A zatem: gotowi na wielką, wodną przygodę? Bądźcie z nami codziennie od momentu, gdy ekipa Radia Gdańsk wypłynie z Ostródy na podbój Kanału Elbląskiego! Rejs zakończy się w sobotę.
Partnerem rejsu jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku Wody Polskie.
Rafał Korbut