Decyzją Komisji Europejskiej, obostrzenia dotyczące dodatkowych zabezpieczeń hodowli nie dotyczą już gmin Cedry Wielkie i Suchy Dąb w powiecie gdańskim, Żukowa, miasta Puck oraz gdańskiego Nowego Portu wraz z okolicami Stogów, Krakowca i Górek Zachodnich.
– Doceniono nasze plany i zabiegi w walce z wirusem ASF – komentuje dr Piotr Zdralewicz, pomorski wojewódzki lekarz weterynarii. – Wprowadziliśmy repelenty, ustawiliśmy barierę zapachową, uszczelniliśmy ogrodzenie wzdłuż całej Obwodnicy Trójmiasta. Wydane zostały rozporządzenia powiatowych lekarzy weterynarii, które nakazują odłów dzików z ich uśmierceniem z terenów miejskich, jak również odstrzał sanitarny z kół łowieckich, które znajdują się w tej strefie. Cały czas monitorujemy sytuację – dodaje dr Zdralewicz.
ŻÓŁTA STREFA
Żółta strefa wciąż obejmuje 11 samorządów – od Pruszcza i Kolbud po Wejherowo i Szemud. Ma obowiązywać do 24 lipca. Aktualną mapę obszarów objętych obostrzeniami można znaleźć TUTAJ.
Od czasu wykrycia pod koniec kwietnia ogniska ASF u dzików w Gdyni, przebadano 252 z nich. Wirusa potwierdzono u 34, w tym u jednego z Sopotu. Dotąd na terenie strefy odłowiono ponad 150 z planowanych do odstrzału dzików.
Od 29 maja także przestał obowiązywać zakaz wstępu do lasów w Gdyni. We wtorek służby leśne, strażnicy miejscy, policjanci oraz łowczy i lekarze weterynarii przeczesywali gdyńskie lasy w poszukiwaniu martwych dzików, które mogą być zarażone wirusem ASF. Więcej o akcji można przeczytać TUTAJ.
Sebastian Kwiatkowski/hb