Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Społeczna odpowiedzialność spółek skarbu państwa. Jak Orlen inwestuje w globalny i lokalny sport?

13 października 2023 15:45
w Elbląg
A A
(Fot. Radio Gdańsk/Bartosz Stracewski)

(Fot. Radio Gdańsk/Bartosz Stracewski)

Choć Orlen musi dbać o bezpieczeństwo energetyczne, to powinien również spełniać zadania społeczne, a częścią społecznej odpowiedzialności biznesu są m.in. inwestycje w sport. Podczas konferencji na stadionie w Elblągu prezes koncernu Daniel Obajtek, minister Andrzej Śliwa oraz prezesi elbląskich klubów sportowych wypowiedzieli się na temat planów oraz już wykonanych realizacji związanych ze sportem w mieście.

Energa z Grupy Orlen aktywnie działa w województwie pomorskim. Koncern realizuje w regionie nie tylko działalność biznesową czy inwestycyjną, ale jednocześnie wypełnia zadania z obszaru społecznej odpowiedzialności. Mowa tu zwłaszcza o inicjatywach sportowych – zarówno zawodowych, jak i amatorskich oraz szkoleniowych, których wciąż przybywa wśród projektów wspieranych przez firmę z Gdańska – czytamy w komunikacie prasowym.

(Fot. Radio Gdańsk/Bartosz Stracewski)

OBAJTEK: ZADANIA SPOŁECZNE TRAKTUJEMY JAKO POWINNOŚĆ

Dotychczasowe realizacje i działania na rzecz sportu, określając je jako misję Orlenu, wymienił prezes koncernu Daniel Obajtek. – Orlen to firma, która przede wszystkim musi dbać o bezpieczeństwo paliwowo-energetyczne naszego kraju. Oczywiście musi przy tym też pracować na rzecz akcjonariusza, a jednym z większych akcjonariuszy jest nasz Skarb Państwa, jednak wszystkich akcjonariuszy musimy traktować równo. Orlen przy swoim rozmiarze musi również spełniać zadania społeczne. I to coraz więcej tych zadań społecznych. To nie tylko nasza chęć, ale my to traktujemy jako pewną powinność, obowiązek. Żyjemy w społeczeństwie, pracujemy z nim i musimy w zamian inwestować nie tylko w infrastrukturę krytyczną, ale również w działania społeczne – podkreślał Obajtek.

– Orlen bardzo mocno inwestuje w kluby sportowe. Inwestujemy w dwa związki olimpijskie, w 11 związków sportowych, w dwa komitety i w około 70 klubów. Już nie wspomnę indywidualnych umów ze sportowcami, których jest ponad 100. To także tysiące dzieci i młodzieży uczestniczących w różnych zajęciach finansowanych przez Orlen. I to nie tylko sam koncern finansuje, ale również wszystkie fundacje Orlenu finansują bardzo mocno sport, a w tym zarówno sport globalny, jak i przede wszystkim sport w mniejszych i trochę większych miastach. Jeżeli porównamy 2015 i 2022 rok, to inwestycje w sport wzrosły o 180 procent. A wzrost inwestycji właśnie w sport nazywam inwestycją, bo to jest budowa marki, budowa rozpoznawalności. To aktywizacja dzieci i młodzieży. I nie patrzymy tylko na ten sport główny, czyli na tych 11 związków, ale schodzimy do Polski samorządowej, schodzimy do mniejszych i większych miast oraz do gmin. Uczestniczymy w różnych programach, zwiększamy finansowanie klubów sportowych. W 2015 było ich siedem, a teraz mamy ponad 70 klubów sportowych. To jest 10 razy więcej. Wcześniej finansowany był jeden klub, a dziś finansujemy cztery i to nie tylko jako Grupa Orlen, gdyż w naszej grupie jest również firma Energa, która działa na tym terenie i to bardzo aktywnie – wyliczał prezes Orlenu.

(Fot. Radio Gdańsk/Bartosz Stracewski)

AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA GRUPY ORLEN W ELBLĄGU

Obajtek odniósł się także do lokalnych działań, wymieniając aktywnych w tej kwestii polityków. – Wspieramy tutejszy sport. Jeżeli chodzi o Elbląg, to jest około 1000 dzieci i młodzieży, uczestniczących w różnych zadaniach zrealizowanych przez Orlen i cały czas będziemy w to jeszcze bardziej inwestować, ponieważ uważamy, że to jest nasza misja. Z tego miejsca również chciałbym podziękować panu ministrowi, parlamentarzystom, których gościłem – wcześniej jako prezes Energi, a teraz jako prezes Orlenu – niejednokrotnie. Rozmawiałem z panem ministrem Śliwką, który bardzo mocno wspiera ten teren, z panem posłem Krasulskim, ale również ze świętej pamięci posłem Wilkiem, którego teraz reprezentuje żona. Te wszystkie rozmowy zawsze cechowała myśl przewodnia, żeby jak najwięcej środków szło na tę społeczność. To były zawsze bardzo interesujące rozmowy, zważywszy na wpływy do budżetu i patrząc na misję Orlenu – wspominał.

ANDRZEJ ŚLIWKA: TRZEBA POKAZYWAĆ, JAKĄ ROLĘ ODGRYWAJĄ SPÓŁKI SKARBU PAŃSTWA

Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka również mówił o zauważalnych efektach współpracy spółek Skarbu Państwa z lokalnymi samorządami w dziedzinie sportu. – To jest potrzebne i bardzo ważne wydarzenie, żeby pokazywać, jaką rolę odgrywają spółki skarbu państwa, jaką rolę odgrywa Orlen w odpowiedzialności społecznej. Widać to namacalnie właśnie tutaj w Elblągu, jak wygląda to wsparcie. (…) Muszę powiedzieć to z dumą i z wielką radością, że od momentu, kiedy tutaj jestem, to widzę wsparcie ze strony Orlenu i również słyszę od mieszkańców Elbląga, od rodziców, a także od działaczy sportowych, że jest ono widoczne, a kluby sportowe mogą być spokojne o swoją przyszłość. Mogą planować działania, mogą rozpoczynać kolejne elementy związane z treningiem, z planowaniem szkoleń czy też z wyjazdami. Część dzieci, których nie było stać, żeby uczestniczyć w wielu zajęciach, może teraz w tych zajęciach uczestniczyć. To też pokazuje jaką rolę odgrywają spółki skarbu państwa, a Orlen jest tą perłą w koronie – oceniał minister.

Od czasu połączenia Energi z Orlenem, który jest największym sponsorem sportu w Polsce, liczba projektów wspieranych przez Energę na Pomorzu zaczęła wzrastać rok do roku. Tylko w 2023 roku realizowanych jest dwa razy więcej inicjatyw, niż było to trzy lata temu. Warto podkreślić, że w samym Gdańsku co piąta złotówka z budżetu sponsoringowego Energi przeznaczana jest w tym roku m.in. na działalność sportową. Z kolei połączenie Grupy Lotos z Grupą Orlen przyniosło dodatkowo możliwości, jeśli chodzi o sponsoring sportowy. Dla porównania – w 2015 roku tylko w przypadku Gdańska działania Energi i Grupy Lotos oraz ich fundacji na projekty sponsoringu sportu, ale także kultury, społeczne oraz pomocowe wyniosły łącznie 18,2 mln zł. W 2023 kwota przeznaczona przez spółki i fundacje Grupy Orlen dla Gdańska i jego mieszkańców dotycząca działalności w tych obszarach wzrosły do 27 mln zł – informuje koncern.

(Fot. Radio Gdańsk/Bartosz Stracewski)

CORAZ WIĘCEJ MEDALI I POMORSCY AMBASADORZY SPORTU 

O realnych efektach inwestycji w sport związanych zwłaszcza ze wsparciem mniejszych jednostek i ośrodków, wypowiedział się prezes UKS Silvant Kajak Elbląg Wojciech Załuski. – Wszystkie wskaźniki, wszystkie słupki pokazują, że w ostatnich latach nasi reprezentanci wracają do ojczyzny z zawodów międzynarodowych, a w tym z różnych mistrzostw, z większą ilością medali. I to jest fakt. To nie tylko finansowanie tych największych związków sportowych, ale przede wszystkim – i co najważniejsze – to także finansowanie tych mniejszych ośrodków – oceniał Załuski.

W tym roku Pomorze zyskało też nowych ambasadorów sportu. To utalentowani zawodnicy i zawodniczka, którzy mają na koncie medale olimpijskie czy tytuły zdobyte na mistrzostwach świata i Europy. Sukcesy odnoszą w sportach wodnych. Z logo Energi na koszulkach trenują Karolina Naja, Piotr Myszka, Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, a także Paweł Tarnowski. Nie brakuje wśród nich talentów młodzieżowych. We wrześniu do sportowej rodziny Energi dołączyła Magdalena Woyciechowska, która dopiero rozpoczyna swoją karierę jako kitesurferka, a już może pochwalić się tytułem młodzieżowej wicemistrzyni świata.

DZIAŁANIA ENERGI W REGIONIE

Działalność Energi jest widoczna we wszystkich częściach regionu. W tym roku koncern objął patronat nad XI Międzynarodowym Turniejem Deyna Cup 2023 w Starogardzie Gdańskim czy nad VI Biegowym Grand Prix Kociewia 2023. Wspiera też klub Jedynka Pelplin, angażując się w szkolenie dzieci i młodzieży, a także drużynę seniorską Decka Pelplin, grającą w sezonie 2023/2024 w I lidze polskiej koszykówki mężczyzn. Energa była też sponsorem X edycji Grand Prix Tczew Karate WKF 2023 w Tczewie.

Bartosz Stracewski/mat.pras./ol

Tagi: Daniel ObajtekElblągEnergainwestycjekraj/świat TLOrlensport

REKLAMA

NAJNOWSZE

Morska farma wiatrowa Baltic Power. Szerokie ujęcie przedstawiające morską farmę wiatrową na otwartym morzu. Na pierwszym planie widoczna jest ciemnoniebieska, lekko pofalowana powierzchnia wody. W oddali, na linii horyzontu i przed nią, wznosi się kilkanaście białych turbin wiatrowych. Jedna z nich, usytuowana po prawej stronie kadru, znajduje się bliżej i jest wyraźniejsza, podczas gdy pozostałe są rozproszone w tle i maleją wraz z odległością. Nad horyzontem rozciąga się jasnobłękitne, lekko zamglone niebo. Po lewej stronie, na samym skraju kadru w oddali, majaczy zarys małej platformy morskiej
Region

Morska farma wiatrowa Baltic Power z 50 zainstalowanymi turbinami

Na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowano 50...

u.adahs
23 czerwca 2026 - 07:15
Dwie osoby siedzą przy drewnianym stole prezydialnym w zabytkowej sali obrad Rady Miasta Chojnice o ciemnych, bogato rzeźbionych drewnianych ścianach. Po lewej stronie siedzi kobieta o blond włosach w białej sukience, patrząca w stronę obiektywu. Po prawej stronie siedzi uśmiechnięty burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po otrzymaniu absolutorium i wotum zaufania. Burmistrz jest w białej koszuli z krótkim rękawem. Przed nimi na stole znajdują się mikrofony, dokumenty, długopis oraz butelka wody
Kaszuby

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po raz 27. z absolutorium i wotum zaufania

Radni Chojnic większością głosów udzielili burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi...

Piotr Puchalski
22 czerwca 2026 - 21:04
Grupowe zdjęcie uczestników, pracodawców i przedstawicieli władz Gdańska na scenie Instytutu Kultury Miejskiej podczas gali 24. edycji programu Wakacyjny Staż
Trójmiasto

Od studenckiego Radia MORS do Radia Gdańsk. Laureatka miejskiego programu rozpoczyna staż

1390 studentów i absolwentów ubiegało się o 261...

k.pius
22 czerwca 2026 - 20:22

ZOBACZ TAKŻE

Mgiełka wodna wystawiona na placu przed Forum Gdańsk
Wiadomości

Gdańsk i Elbląg reagują na upały. Na ulicach działają już mgiełki i kurtyny wodne

2026-06-20
Tarcza Wschód była tematem forum w Elblągu. Na zdjęciu uczestnicy wydarzenia
Elbląg

Bezpieczeństwo nie tylko wojska, ale też mieszkańców. Tarcza Wschód tematem rozmów w Elblągu

2026-06-17
Będzie nowe połączenie kolejowe z Elbląga do Gdańska
Elbląg

Będzie nowe połączenie kolejowe z Elbląga do Gdańska

2026-06-16
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.