Nowy blask zyskają pojazdy konne w Muzeum Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich. Pochodzą z dworu ziemiańskiego w Luzinie oraz Wytwórni Wozów Konnych rodziny Przewoskich ze Starogardu Gdańskiego.
Program prac nad konserwacją pojazdów ze zbiorów Muzeum-Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izdyora Gulgowskich we Wdzydzach został przewidziany na dwa lata. 14 stycznia zakończył się jego pierwszy etap.
– Placówka otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na renowację ośmiu obiektów, wśród nich są wozy i sanie – wyjaśnia Sonia Klein, kustosz wdzydzkiego muzeum.
MAJĄ PONAD STO LAT
Pojazdy pochodzą z terenów Pomorza i powstały pod koniec XIX lub na początku XX wieku. Wśród nich znajdują się sanie wyjazdowe z nadsaniem wykonanym z plecionki, jadwagen, czyli pomorska bryka myśliwska, dwukołowa polówka oraz sanie pomorskie wyjazdowe z tylnym koziołkiem. Są one związane z dworem w Luzinie, który został relokowany do muzeum i jest najstarszym obiektem udostępnionym do zwiedzania.
Dofinansowanie pozyskane poprzez Narodowy Instytut Muzealnictwa wynosi 83 tysiące złotych rozłożone na dwa lata. Cały koszt renowacji wynosi 118 tysięcy złotych. W 2022 roku muzeum zamierza przystąpić do drugiego etapu konserwacji kolejnych czerech pojazdów, które będą prezentowane na wystawie w listopadzie.
Adam Hebel/ua