Marszałek województwa i zarazem przewodniczący pomorskiej Platformy Obywatelskiej Mieczysław Struk zwrócił się z apelem do posłów z regionu o poparcie senackiej poprawki przywracającej w budżecie państwa na 2022 rok kwotę subwencji oświatowej przyznawanej na nauczanie w szkołach języków mniejszościowych, w tym języka kaszubskiego. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że apel oparto na nieprawdziwych informacjach, a środków nikt nie planuje zmniejszyć.
– Nie ma i nie będzie żadnego ograniczania środków na naukę języka kaszubskiego. Nieprawdziwe informacje o zmniejszaniu środków na naukę języków wszystkich mniejszości i grup, w tym języka kaszubskiego, to manipulacja Platformy Obywatelskiej – zareagował Piotr Müller. – Stosowne przepisy wykonawcze (rozporządzenie) są przyjmowane po zakończeniu procedowania ustawy budżetowej. Poprawka do projektu ustawy budżetowej dotyczyła wyłącznie języka niemieckiego – dodał rzecznik rządu, załączając kopię dokumentu potwierdzającego jego słowa.
Szanowni Państwo ❗ Drodzy mieszkańcy Kaszub ❗ Nie ma i nie będzie żadnego ograniczania środków na naukę języka…
Opublikowany przez Piotra Müller Wtorek, 25 stycznia 2022
APEL MARSZAŁKA STRUKA
Treść apelu marszałka do posłów przekazał mediom rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku Michał Piotrowski. – Na Pomorzu po 1989 roku przy dużym zaangażowaniu społeczników konsekwentnie popularyzowane i rozwijane jest nauczanie języka kaszubskiego. W 2005 roku został on uznany za jedyny język regionalny w Polsce – czytamy w apelu Struka.
– Wielu rodziców na Pomorzu posyła swoje dzieci na lekcje kaszubskiego i oczekuje dalszego wsparcia państwa dla działań na rzecz zachowania rodzimej kultury, tradycji i związanych z nią wartości. Jako polscy obywatele mają do tego pełne prawo. Dbałość o rozwój społeczności kaszubskiej jest bowiem powinnością władz publicznych i leży w interesie Rzeczypospolitej – podkreślił marszałek pomorski.
Zwrócił uwagę, że duża liczba dzieci uczących się języka regionalnego na Kaszubach sprawia, że jedna trzecia środków przeznaczanych na subwencję oświatową w Polsce z tytułu nauczania języków mniejszościowych trafia właśnie do gmin i powiatów w województwie pomorskim.
– Ewentualne obcięcie tej kwoty mocno uderzy we wspólnoty lokalne i rodziny na Pomorzu. Doprowadzi to również do ograniczenia oferty edukacyjnej – zauważył Struk.
Z dokumentu zaprezentowanego przez rzecznika rządu wynika jednak, że obawy marszałka nie były zasadne.
DLACZEGO MNIEJSZE ŚRODKI NA NAUKĘ JĘZYKA NIEMIECKIEGO?
Zapowiedź poprawki rządowej, zakładającej zmniejszenie w 2022 roku finansowania nauki języka niemieckiego dla mniejszości niemieckiej o co najmniej 39 milionów złotych, zapowiedziano w grudniu.
Podczas prac parlamentarnych minister Czarnek wyjaśniał potem, że nie może być tak, że w Polsce płacimy na mniejszość niemiecką i język niemiecki, a w Niemczech nie ma ani jednego euro dla mniejszości polskiej.
– Żądamy, żeby Republika Federalna Niemiec zaczęła przestrzegać zobowiązań międzynarodowych i praw człowieka. Jeśli to będzie, przywrócimy te pieniądze – deklarował szef MEiN.
PAP/am