Kończy się rozbudowa remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Tokarach w gminie Przodkowo. Prace zostały zrealizowane ze środków Funduszu Inwestycji Lokalnych, przeznaczonych dla gmin, w których funkcjonowały PGR-y.
– Ten boks garażowy był dla nas bardzo istotny dlatego, że oto punkt bardzo istotny jeśli chodzi o kwestie wyjazdowe, szczególnie wypadki. Liczymy, że w nowym garażu zmieści się średni wóz gaśniczy. Przyda się on szczególnie po oddaniu do użytku obwodnicy metropolitalnej – mówi wójt Andrzej Wyrzykowski. – Jedyną „armią”, którą dysponuje wójt czy burmistrz, jest Ochotnicza Straż Pożarna. To ludzie, którzy rzucają wszystko i biegną, by nieść pomoc. Ratują zdrowie, mienie i życie ludzkie – podkreślał wójt.
PIENIĄDZE POMAGAJĄ W ROZWOJU
Inwestycja była finansowana z poprzedniego rozdania Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a gmina otrzymała 400 tys. zł. Do pomorskich gmin, na terenie których funkcjonowały zlikwidowane przedsiębiorstwa państwowej gospodarki rolnej trafiło blisko 31 milionów złotych. – To w skali regionu duże i bardzo ważne pieniądze dla mniejszych miejscowości – mówił wiceminister Marcin Horała.
– Te tereny jeszcze jakiś czas temu były nazywane „Polską B”. Rozwój, który można było obserwować w dużych miastach, tutaj był niedostrzegalny. Dla młodych mieszkańców często jedyną opcją, by ułożyć sobie życie, był wyjazd z tej miejscowości i przeprowadzenie się do innej – zaznaczał wiceminister.
INWESTYCJE W MAŁYCH OJCZYZNACH
– 80 miliardów złotych przekazanych dla wszystkich samorządów w Polsce przekłada się właśnie na takie inwestycje w małych ojczyznach. Wieś Tokary to wieś popegeerowska, ale dzięki wspólnym wysiłkom samorządu, środków europejskich, środków rządowych i przede wszystkim lokalnej społeczności, to nie musi oznaczać opóźnień cywilizacyjnych czy braku możliwości rozwoju. Ta wieś, jak wspominał pan wójt, rozwija się bardzo dobrze – tłumaczył Horała.
– Bardzo ważne jest, aby to były inwestycje, które dużo zmieniają. Żeby mieszkańcy to odczuli – dodał wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Dodał, że ma nadzieję, iż w przyszłym roku średni samochód trafi do tej miejscowości. Drelich powiedział też, program inwestycyjny dla gmin popegeerowskich będzie miał drugą edycję, w której zostaną przyznane środki na rozwój tych miejscowości.
Do końca czerwca będzie wiadomo, które miejsca otrzymają wsparcie dla gmin popegeerowskich w ramach Polskiego Ładu. W skali kraju do rozdysponowania jest dwa i pół miliarda złotych.
Posłuchaj rozmowy Sebastiana Kwiatkowskiego z Marcinem Horałą, Dariuszem Drelichem i Andrzejem Wyrzykowskim:
Sebastian Kwiatkowski/ua