Urząd Gminy Żukowo zostanie przebudowany za ponad dziewięć milionów złotych. Inwestycja jest konieczna, ponieważ stara część budynku jest w złym stanie technicznym. Ta część urzędu zostanie całkowicie rozebrana. W tym miejscu powstanie całkowicie nowy budynek i trzykondygnacyjny przeszklony łącznik. – Podniesiemy jakość świadczonych usług oraz poprawimy warunki pracy – mówi burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski.
– Musimy nie tylko dostosować warunki do potrzeb mieszkańców, ale też do potrzeb pracowników. Ta stara część budynku, która jest w samej skarpie, nie jest taka widoczna od strony ulicy i jest po prostu w fatalnym stanie. Nie mówię już o kwestii dostępności tego budynku dla niepełnosprawnych. Ten stary, pierwotny budynek, który jest tuż obok parkingu, ma permanentnie zalaną piwnicę. Najwyższy czas, abyśmy zrobili z tym porządek – dodaje Wojciech Kankowski.
Samorząd pierwotnie zabezpieczył w budżecie około 6 mln zł. Radni zaakceptowali podniesienie wkładu o ponad 3 mln zł na budowę nowej części urzędu w Żukowie. Według założeń nowa cześć budynku ma powstać do końca 2023 roku.
Inżynierowie badają możliwość połączenia przyszłego węzła Glincz Obwodnicy Metropolitalnej z trasą do Kartuz. Na terenie gminy Żukowo rozpoczynają się prace geologiczne, związane z przygotowaniem studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego ewentualnej inwestycji.
Specjaliści proszą mieszkańców okolicznych nieruchomości o możliwość wejścia na ich teren. Wcześniej takie informacje wysyłali listownie. Badania, jak podkreślają, są nieinwazyjne. Będą one prowadzone w sierpniu i wrześniu.
Gmina Kartuzy wraca do pomysłu zagospodarowania terenu po dawnym wysypisku śmieci. Na zrekultywowanej działce przy ulicy Węglowej w Kartuzach ma powstać farma fotowoltaiczna.
Aby inwestycja mogła dojść do skutku, trzeba zbadać teren po dawnym wysypisku. Samorząd w tej chwili szuka wykonawcy ekspertyzy sanitarnej, geotechnicznej i zagrożenia gazem. Wyniki badań mają być znane jeszcze w tym roku. Bezpośrednim inwestorem miałby być Zakład Energetyki Cieplnej Spec-Pec, który należy do gminy.
W Przyrowie stanął nowy krzyż oraz tablica z historią Gryfa Pomorskiego. Gmina Stężyca oraz Kaszubsko-Kociewskie Stowarzyszenie im. Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski chce upamiętnić dowódców oraz oddać cześć rodzinom, które pomagały partyzantom.
– Musimy edukować społeczeństwo i przekazywać historię młodzieży – mówi prezes stowarzyszenia Roman Dambek.
– Nowy krzyż, odnowiony pomnik pamięci oraz tablicę z historią TOW Gryf Pomorski poświęci biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj. Będzie to dla nas niezwykle ważna uroczystość. Będziemy chcieli w ten sposób oddać hołd dowódcom Gryfa Pomorskiego, którzy w Przyrowie, u miejscowych gospodarzy, mieli swoje kryjówki. Stamtąd prowadzili oraz dowodzili Tajną Organizacją Wojskową Gryf Pomorski. W ten sposób oddamy cześć i podziękujemy rodzinom, które wspierały bohaterów kaszubskich, walczących o polskość – dodaje prezes Roman Dambek.
Uroczystości związane z upamiętnieniem dowódców Gryfa Pomorskiego mają odbyć się 15 sierpnia w Przyrowie o godzinie 12:30. Po 13:00 uroczysta msza w Wygodzie Łączyńskiej wraz z obchodami dożynkowymi.
Robert Groth/Sebastian Kwiatkowski/pb