W wielkim skrócie można powiedzieć, że to szkoła empatii, choć tak naprawdę „Areopag Etyczny” to warsztaty z komunikacji na linii lekarz-pacjent. Po raz 15 organizuje je Puckie Hospicjum pw. Św. Ojca Pio. Inauguracja odbyła się w niedzielę w Jastarni, ale zajęcia będą prowadzone przez cały tydzień w Pucku.
– Chętni znajdą u nas wykłady ekspertów w dziedzinie medycyny, psychologii, etyki czy prawa oraz warsztaty z udziałem profesjonalnych aktorów – mówi Anna Jochim Labuda, dyrektor hospicjum w Pucku.
– Wszyscy oni dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby przyszli lekarze byli przygotowani do różnych sytuacji, aby nie bali się trudnych rozmów z pacjentami i ich najbliższymi, aby nabrali pewności siebie i lepiej reagowali na potrzeby drugiego człowieka. Aby byli po prostu bardziej empatyczni – dodaje Anna Orłowska, psycholog z hospicjum w Pucku.
NAUKA WYRAŻANIA TRUDNYCH EMOCJI
W związku z wrześniową premierą filmu „Johnny” o założycielu hospicjum w Pucku, jednym z prelegentów jest odtwórca roli ks. Jana Kaczkowskiego, Dawid Ogrodnik. – Przez cały tydzień będziemy rozmawiać o tych sytuacjach w zawodzie lekarza, które są podobne do sytuacji w życiu zawodowym aktora – tłumaczy gwiazdor. – To są sytuacje trudne i emocjonalne, w których emocje są spotęgowane trudnymi sytuacjami. Można wtedy wybrać drogę ucieczki albo metodę „rozpoznania się” i wyrażania trudnych emocji – tłumaczy swoją rolę Dawid Ogrodnik.
W tym roku uczestnicy Areopagu Etycznego przejdą też kurs windsurfingu, który ma być okazją do poznania wartości zrównoważonego rozwoju.
Tegoroczną edycję warsztatów zwieńczy gala podsumowująca 15 lat Areopagu Etycznego, na którą są zaproszeni m.in. uczestnicy poprzednich edycji, którzy mają opowiedzieć o tym, co w ich życiu zawodowym dały te zajęcia.
Piotr Lessnau/jk