Święto rolników i pracowników gospodarstw, a także podziękowanie za tegoroczne plony – w niedzielę na stadionie w Trąbkach Wielkich odbywają się Dożynki Archidiecezjalno-Samorządowe. Zgodnie z tradycją uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w maryjnym sanktuarium.
Według tradycji dożynki symbolicznie kończą żniwa. W Trąbkach Wielkich zaczęły się od dziękczynnej mszy świętej koncelebrowanej przez księdza Wiesława Szlachetkę, biskupa pomocniczego Archidiecezji Gdańskiej.
– Dziękujemy Bogu za ten chleb powszedni, owoc ziemi i pracy rąk ludzkich. Ten powszedni chleb jest naszym codziennym pokarmem, podtrzymuje nasze doczesne życie. Bóg karmi nas, ludzi, owocami ziemi przy współudziale naszej pracy i modlitwy. Dziękujemy rolnikom za ich pracę i trud. Oby w naszym ojczystym domu sam Jezus Chrystus był gospodarzem, któremu niesiemy plon, bo tylko on uczy nas dzielić chleb z miłością, czyli tak, aby nikomu go nie brakowało – mówił do zgromadzonych wiernych.
MISJA, POWOŁANIE I PASJA
Po mszy dożynkowy korowód przeszedł na gminny stadion, który stał się centrum dożynkowych atrakcji. Przed rozpoczęciem biesiady odczytano list od ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
– Święto dziękczynienia za plony to nasza wspólna tradycja. W zbiorach towarzyszą człowiekowi wielomiesięczna ciężka praca, troska o uprawy i lęk o dobrą pogodę. Każdy, kto mieszka na wsi albo jest z nią związany, wie, że praca rolnika to misja i powołanie bez wolnych weekendów i urlopów. To pasja, często przekazywana z pokolenia na pokolenie, a także odpowiedzialność i szacunek wobec tradycji. Za ten wysiłek i oddanie polskiej wsi składam wszystkim rolnikom i ich rodzinom wielkie podziękowania – pisał Henryk Kowalczyk.
– Pięknym zwyczajem jest dzielenie się chlebem upieczonym z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów, ofiarowanym przez dożynkowych starostów. Chleb jest symbolem sytości i dostatku; dzielenie się nim to także gest jedności, szacunku wobec drugiego człowieka. Jestem dumny z was, rolników i gospodarzy, którzy potraficie nie tylko zapewnić nam żywność, ale dzielić się nią z innymi. Szczególnie dziękuję tym, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców z Ukrainy – dodał minister rolnictwa.
– Dzięki wam możemy myśleć o Polsce silnej, dostatniej, o Polsce ludzi żyjących w dobrobycie. Dzięki pracy waszych rąk i waszemu wysiłkowi nie tylko przy żniwach, ale przecież przez cały rok, możemy patrzeć spokojnie w przyszłość – podkreślał Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.
W trakcie dożynkowej biesiady rozstrzygnięty został powiatowy etap konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”, a także gminny konkurs „Piękna Wieś”. Odbyła się też tradycyjna loteria fantowa.
Bartosz Stracewski/MarWer