W sobotę dokładnie 186 osób mierzyło się z językiem kaszubskim w formie pisanej w sześciu kategoriach. Za nami XXII Kaszubskie Dyktando – „Piszã pò kaszëbskù – Królewiónka w Pałacu”, które odbyło się w tym roku w Szkole Podstawowej im. Majora H. Sucharskiego w Chmielnie.
Wydarzenie zgromadziło nie tylko uczestników konkursu, ale także całe rodziny, przyjaciół i przedstawicieli różnych kaszubskich organizacji. Nagrodą im. Grzegorza Szalewskiego został uhonorowany najlepszy maturzysta z języka kaszubskiego. W tym roku egzamin dojrzałości z naszego języka regionalnego na 100 procent napisał Paweł Stoltmann z Bytowa. Otrzymał on nagrodę w wysokości 5 tys. zł.
– Ta matura to ewenement na skalę kraju. Jest to jedyna matura z języka regionalnego. Nagroda musi być na tyle wysoka, żeby sama w sobie stała się motywacją dla młodych osób, które przystępują do tej matury. Mój tata powtarzał, że maturzyści powinni się bić o jak najlepszy wynik. Teraz to się udało i mamy pierwszy raz w historii 100 procent z matury z języka kaszubskiego. Zachęcamy do powtórzenia tego w przyszłym roku – mówi córka Grzegorza Szalewskiego i zarazem fundatorka nagrody Katarzyna Szalewska.
– Jestem dumny z pierwszego miejsca w swojej kategorii. Jestem także dumny z całej naszej reprezentacji z I LO w Kościerzynie. Dzisiaj nagrody dla nas wysypały się z worka. Przygotowywała nas pani Iwona Makurat, dziękujemy jej za wielkie poświęcenie. Widać efekty naszej ciężkiej pracy – podkreśla Adam Szmaglik, zdobywca pierwszego miejsca w kategorii szkół ponadpodstawowych.
– Język kaszubski nas rozwija i daje ogromną wiedzę o naszym regionie. To nie tylko kaszubska ortografia, ale także bogactwo naszej literatury. Przepis na sukces to ciągłe powtarzanie zasad, pisanie, czytanie książek i używanie języka na co dzień. Ważna jest także aktywność w naszym świecie kaszubskim i angażowanie się w te sprawy. Będzie teraz trudniej, bo w przyszłym roku będę już pisać Kaszubskie Dyktando w kategorii szkół ponadpodstawowych. Już duży stres, ale także motywacja – zaznacza Witosława Dziemińska z ZSP Skorzewo, zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii klas VII-VIII.
Kaszubskie Dyktando było także okazją do pokazania bogactwa naszego regionu. Wszyscy brali udział w warsztatach m.in. w pracowni ceramiki kaszubskiej Necel. Były także występy: Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielanie”, grupy teatralnej prezentującej “Legendy Chmieleńskie”, Zespołu Kaszubskiego ze Szkoły Podstawowej w Kożyczkowie czy też koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Łapalice pod wodzą Wojciecha Hewelta.
Wyniki XXII Kaszubskiego Dyktanda w Chmielnie:
I Szkoły podstawowe klasy I-III:
1. Ksenia Zaborowska ZSP Łubiana
2. Michalina Kropidłowska ZSP Łubiana
3. Emilia Jakusz SP Brzeźno Szlacheckie
Wyróżnienia:
– Aleksander Gajęcki SP Kaliska Kościerskie
– Aniela Pażątka-Lipińska SP Brzeźno Szlacheckie
II Szkoły podstawowe klasy IV-VI:
1. Łucja Siedlecka SP Kołczygłowy
2. Zofia Drewczyńska SP Skorzewo
3. Julia Dułak SP Lisie Jamy
Wyróżnienia:
– Maria Reszka SP Podleś
– Paulina Bielawa SP Trzepowo
III Szkoły podstawowe klasy VII-VIII:
1. Witosława Dziemińska ZSP Skorzewo
2. Kamila Pioch SP Mojusz
3. Oliwia Okrój ZK Łubiana
Wyróżnienia:
– Roksana Głodowska SP nr 4 Kościerzyna
– Dominika Gneba SP Lisie Jamy
IV Szkoły ponadpodstawowe:
1. Adam Szmaglik I LO Kościerzyna
2. Antonina Rolbiecka I LO Kościerzyna
3. Aniela Makurat I LO Kościerzyna
Wyróżnienia:
– Kornelia Garstka I LO Wejherowo
– Monika Wenta I LO Kartuzy
V Dorośli:
1. Piotr Kowalewski Somonino
2. Paweł Stoltmann Bytów
3. Rafał Gołąbek Warszawa
Wyróżnienia:
– Adam Lubocki Luzino
– Teresa Klasa Sierakowice
VI. Zawodowcy:
1. Anna Wróbel Dębnica Kaszubska
2. Karol Krefta Tuchomie
3. Agata Grenwald Smolno
Wyróżnienia:
– Olga Kuklińska Łubno
– Henryk Klasa Sierakowice
Nagroda specjalna Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Kaszubskiego „Remusowi Dresze” za estetykę pracy: Maria Hebel.
Nagroda specjalna Prezesa oddziału ZKP Stężyca za bezbłędne prace w I etapie Kaszubskiego Dyktanda: Paulina Bielawa i Anna Wróbel.
Następne, XXIII Kaszubskie Dyktando odbędzie się 16 listopada 2024 roku w Chojnicach.
Robert Groth