XVIII-wieczny kościół świętego Mikołaja w Czapielsku w gminie Kolbudy doczeka się gruntownej renowacji. Prace konserwatorskie obejmą między innymi wymianę drewnianych fragmentów konstrukcji ścian i wykonanie nowych wypełnień ceglanego muru pruskiego.
Andrzej Chruścicki, wójt gminy Kolbudy, zapowiada, że wszystkie drewniane elementy, zgodnie z projektem, zostaną zastąpione drewnem dębowym. – Wkrótce ogłosimy przetarg; jeszcze w tym roku prace powinny się rozpocząć – wyjaśnia.
Konserwatorzy zajmą się także wzmocnieniem konstrukcji zabytkowego chóru i stabilnym posadowieniem kościelnej wieżyczki. Remont świątyni znalazł się na liście obiektów objętych finansowym wsparciem w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, które wyniosło ponad 960 tysięcy złotych.
NAJWIĘKSZY REMONT OD LAT
Ostatni raz kościół przechodził tak gruntowny remont kościół prawie 200 lat temu. – Doraźne remonty były, gmina wspierała kościół dotacjami z budżetu gminy, natomiast teraz, dzięki kwocie prawie miliona złotych, ta renowacja będzie kompleksowa, włącznie z organami, więc tych prac będzie dużo. Okna są drewniane, trzeba zmodernizować wszystkie stropy, przede wszystkim je wzmocnić. Mam nadzieję, że to wszystko zostanie dobrze zorganizowane, bo przecież nie może być tak, że kościół w trakcie remontu nie będzie dostępny dla wiernych – podkreśla Chruścicki.
Wójt przyznaje, że gmina ubiegała się o dofinansowanie tej skomplikowanej operacji od dawna. – Pozyskaliśmy, oczywiście we współpracy z parafią, prawie milion złotych z programu Polski Ład na renowację tego obiektu. Oczywiście obecnie trwają przygotowania, a w okolicach kwietnia powinien zostać ogłoszony przetarg mający wyłonić wykonawcę w okolicach maja, czyli prace powinny zacząć się w czerwcu – tłumaczy.
Prace potrwają do przełomu 2024 i 2025 roku. Kościół świętego Mikołaja w Czapielsku stanowi jeden z najcenniejszych zabytków gminy.
Mateusz Czerwiński/MarWer