Wieś Rokity z gminy Czarna Dąbrówka w powiecie bytowskim zdobyła tytuł Najpiękniejszej Pomorskiej Wsi 2024 roku. W nagrodę otrzymała 30 tysięcy złotych. Wyróżniono tę miejscowość, podkreślając wzorowe utrzymywanie porządku, estetykę, a także kultywowanie lokalnych tradycji.
Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, przyznaje, że wybór był trudny, bo każdy ma własną definicję „pięknej wsi”. – Jedni zachwycają się krajobrazem, inni uporządkowanymi gospodarstwami, jeszcze inni domami i ich elewacjami, a kolejni kulturą danej wsi. To, co pokazują dzisiaj Rokity, które wciągają dzieci do wykonywania kaszubskich pieśni i tańców, jest naprawdę budujące – ocenia.
Sołtys wsi Grażyna Brzeska podkreśla, że tytuł stanowi wyróżnienie dla całej społeczności Rokit. – Sama nie dałabym rady, ale mam drużynę, z którą tu przyjechałam. Należą do niej po prostu mieszkańcy mojej miejscowości. To, że zostaliśmy wyróżnieni, zawdzięczam wyłącznie im. Chodzi nie tylko o piękno przejawiające się między innymi w obecności kwiatów, ale również o podejście ludzi, ich serdeczność i życzliwość wobec innych – wskazuje.
NAJPIĘKNIEJSZA ZAGRODA
Wyróżniono też najpiękniejszą zagrodę na Pomorzu. Nagrodę w tej kategorii odebrała właścicielka Jolanta Koler z Solnicy w gminie Nowy Dwór Gdański, która przyznaje, że nie spodziewała się zdobycia pierwszego miejsca.
– Jestem tak zaskoczona, że aż trudno mi coś powiedzieć. Ogród zawsze był dla mnie miejscem odskoczni od pracy, codziennego trudu, problemów. Przebywanie w nim sprawia mi olbrzymią radość – mówi.
NAGRODY OD MARSZAŁKA I PRZEWODNICZĄCEGO SEJMIKU
Wręczenie laurów odbyło się podczas uroczystej gali. Nagrody przekazali marszałek Mieczysław Struk i Jan Kleinszmidt, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego.
Do konkursu mogły przystąpić zagrody i wsie (z wyłączeniem wsi gminnych). Do etapu wojewódzkiego konkursu zgłoszono 14 wsi i 10 zagród. Komisja konkursowa podczas oceny zgłoszonych wsi zwracała szczególną uwagę na: ogólny wygląd, w tym infrastrukturę techniczną i architekturę, dbałość o stan środowiska przyrodniczego, w tym odnawialne źródła energii, ochronę i kultywowanie dziedzictwa kulturowego i charakteru wiejskiego, w tym upowszechnianie elementów tradycji, a także formy aktywizacji i zaangażowania mieszkańców, w tym aktywność stowarzyszeń oraz aktywność promocyjną wsi. Przy ocenie zagród zwracała uwagę na: stan techniczny oraz ład i porządek, stan sanitarny i jego wpływ na środowisko przyrodnicze, pielęgnowanie tradycji miejsca, czyli między innymi harmonijne wpisanie zabudowy w otaczający krajobraz, oraz zastosowanie rodzimych gatunków roślin.
Oskar Bąk, mat. pras./MarWer