Rumia wprowadza innowacje w systemach grzewczych – m.in. uruchomi powietrzne i gruntowe pompy ciepła. Samorząd podpisał umowę z OPEC Gdynia o współpracy w zakresie „zielonego ciepła”. Każdego roku do miejskiej sieci podłączone zostaną tysiące nowych mieszkań oraz obiekty użyteczności publicznej.
System sterowania ciepłem i energią elektryczną zostanie zbudowany na terenie budynku pływalni. Do tej pory udało się tam zamontować pompy ciepła i zbudować instalację fotowoltaiczną oraz magazyn energii. Samorząd chce w ten sposób obniżyć rachunki i utrzymać ceny oraz dostępność pływalni na dotychczasowym poziomie. Tylko w ciągu minionego roku, dzięki hybrydowemu systemowi udało się zaoszczędzić 150 tysięcy złotych.
Docelowo ma on być przeniesiony na kolejne obiekty publiczne, a może nawet całe miasto. Według założeń, w momencie odcięcia czy awarii, przez jakiś czas budynki podłączone do sieci ciepłowniczej zachowają autonomię.
PILOTAŻOWY PROJEKT
– Współpraca z OPEC w tym zakresie to dla nas jeden z pilotażowych projektów dotyczących transformacji klimatyczno-energetycznej. Doskonale wszyscy wiemy, jak ceny prądu i ciepła oszalały w tych niestabilnych czasach, dlatego realizowanie takich projektów jak ten jest bardzo istotne zarówno w zakresie bezpieczeństwa, jak i w zakresie finansów – podkreślał Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Cieszy nas strategia rozwoju firmy objęta przez OPEC, dostrzegamy nacisk na zdecentralizowane źródła ciepła. Bardzo nam zależy, żeby sieć ciepłownicza rozwijała się i dbamy o to, by inwestorzy budujący domy czy mieszkania wchodzili w tę sieć. Jest to wspólny interes miasta i spółki – dodał.
EUROPEJSKIE STANDARDY
Zadowolenia z podpisanej umowy nie kryje też prezes OPEC Wojciech Folejewski. – Rumia łączy dziś niezwykłą dynamikę rozwoju miasta z proklimatycznym i innowacyjnym podejściem do zarządzania energią. OPEC jest naturalnym partnerem w tym rozwoju i procesie zielonej transformacji. Z jednej strony podłączamy co roku do sieci miejskiej tysiące nowych rumskich mieszkań oraz obiektów użyteczności publicznej o mocy łącznej ponad 5MW/rocznie. Z drugiej, wspieramy aktywność włodarzy miasta we wdrażaniu nowych technologii OZE i dążeniu do samowystarczalności energetycznej komunalnych obiektów Rumi oraz neutralności klimatycznej regionu. To są również nasze priorytety, które zgodnie z przyjętą Strategią OPEC 2023-2040 skutecznie i konsekwentnie realizujemy – podkreśla prezes OPEC. Dodaje, że siłą organizacji jest zapewnienie wysokiego standardu obsługi ciepłowniczej klienta oraz 24-godzinna gotowość Pogotowia Ciepłowniczego do podjęcia natychmiastowej reakcji w sytuacjach awaryjnych. Wojciech Folejewski wskazuje, że na tym polu Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplne osiąga najwyższe standardy europejskie.
oprac. puch