Ponad trzy miliony złotych dofinansowania na remonty lokalnych dróg otrzymała gmina Starogard Gdański. Większość kwoty zostanie przeznaczona na przebudowę trasy z Owidza do miejscowości Barchnowy.
– Tu mamy dwa kilometry drogi do realizacji. Budujemy chodnik, ścieżkę pieszo-rowerową na całej długości drogi i przebudowujemy istniejącą drogę w kierunku Barchnów, czym dokończymy łącznik w kierunku Owidza – informuje wójt Magdalena Forc-Cherek.
Z kolei za prawie 700 tysięcy złotych zostanie zbudowana ulica Grzybka w Kokoszkowach, która będzie stanowić uzupełnienie części trasy wybudowanej wcześniej przez miasto. Środki na realizację inwestycji pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Gmina Gniew rezygnuje z Budżetu Obywatelskiego, a środki przeznaczone na to zadanie wykorzysta, żeby zainwestować w drogi. Na meliorację i profilowanie dróg gruntowych zostanie wydane 100 tysięcy złotych, przeznaczonych wcześniej na projekty.
– Sytuacja na drogach jest wyjątkowo trudna, stąd propozycja zawieszenia Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. Pomysł uzyskał już aprobatę Rady Miejskiej w Gniewie. Zmiana wynika przede wszystkim z potrzeby. W gminie Gniew jest około 150 kilometrów dróg gruntowych, które przy obecnej aurze pogodowej wymagają natychmiastowych działań – mówi Maciej Czarnecki, burmistrz Gniewu.
Na działania drogowe gmina Gniew wyda w najbliższym czasie łącznie 350 tysięcy złotych. Na podjęcie decyzji wpłynęło to, że projekty Budżetu Obywatelskiego były realizowane głównie na obszarach wiejskich, a profilowane mają być drogi właśnie na tych obszarach. Prace mają się rozpocząć w najbliższym czasie.
257 uczniów ze szkół podstawowych i średnich ze Starogardu Gdańskiego dostanie nowy sprzęt komputerowy.
Miasto otrzymało prawie 700 tysięcy złotych w ramach rządowego projektu wsparcia w rozwoju cyfrowym dzieci z rodzin byłych pracowników PGR-ów.
Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup nowych laptopów wraz z oprogramowaniem.
Przystań nad Wisłą w Tczewie zostanie ponownie otwarta. Po latach nieudanych prób sprzedaży obiektu miasto zdecydowało się na jego dzierżawę.
– Mamy inwestora, który planuje zagospodarować to na działalność gastronomiczną. Bardzo się cieszymy. Umowa została już podpisana. Mam nadzieję, że po przeprowadzeniu podstawowego remontu instytucja niebawem zacznie działać – mówi Adam Burczyk, wiceprezydent Tczewa.
Formalne przekazanie nieruchomości na bulwarze nadwiślańskim nastąpi w ciągu trzech miesięcy. Nowy dzierżawca planuje prowadzenie w nim między innymi sklepu z produktami lokalnych producentów żywności.
Hanna Brzezińska, Filip Jędruch/MarWer