W Tczewie nie ma dużego zainteresowania kupnem węgla w preferencyjnej cenie. Do tej pory z 312 ton sprowadzonego do miasta surowca, sprzedano 90.
Jak poinformował podczas ostatniej sesji rady miejskiej prezydent Mirosław Pobłocki, do tej pory MOPS wydał ok. 550 zaświadczeń uprawniających do zakupu węgla. Łącznie może je odebrać 2,5 tysiąca mieszkańców.
Zaświadczenia uprawniające do nabycia do 3 ton węgla w preferencyjnej cenie można zrealizować jeszcze do końca kwietnia. Obecnie dostępna frakcja surowca na składach w Tczewie to kostka i groszek. Sprzedaż prowadzą trzy firmy na ternie miasta.
Mieszkańcy gminy Tczew mogą otrzymywać ważne informacje lokalne na telefon. Gmina dołączyła do aplikacji mobilnej „Blisko”.
Udostępniane powiadomienia dotyczą m.in. wydarzeń kulturalnych, występujących awarii, terminów wywozu odpadów czy opłat i podatków. Rejestracja w lokalnym systemie informacji jest bezpłatna. Osoby, które nie chcą pobierać aplikacji, mogą zamówić powiadamianie esemesowe. Specjalny formularz jest dostępny na stronie gmina-tczew.pl.
Wirtualne Muzeum Miasta Dawny Tczew świętuje 12-lecie działalności.
Wśród planów jest między innymi projekt budowy Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy. Miałoby ono stanąć na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego.
– Mamy wiele setek części nagrobków, które zostały wydobyte, przede wszystkim w rakcie remontu ulicy Chopina. Mieszkańcy domów na Starym Mieście także zgłaszali nam gdzie te nagrobki pełniły role płyt chodnikowych lub utwardzeń w piwnicach – informuje członek grupy Dawny Tczew Łukasz Brządkowski.
Realizację projektu wstrzymuje spór prawny dotyczący terenu. Działki, gdzie mieścił się cmentarz, należą do miasta, a wcześniejszy właściciel – gmina ewangelicka – chciałaby otrzymać za nie odszkodowanie.
W tczewskiej Fabryce Sztuk zostanie dzisiaj otwarta wystawa poświęcona lokalnemu przemysłowi.
W Tczewie od ponad 50 lat powstają przekładnie samochodowe, wykorzystywane w autach ciężarowych i autobusach.
W skład wystawy wchodzą opracowania na planszach, ale jej częścią są także dokumenty jak licencje patentowe oraz prawdziwe przekładnie samochodowe.
Otwarcie wystawy odbędzie się dzisiaj o 18:00 w budynku Fabryki Sztuk przy ulicy 30 stycznia.
Hanna Brzezińska/Filip Jędruch/raf