Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało prawie 22 tysiące Polaków. Dokładnie 80 lat temu ukrywana przez Sowietów zbrodnia została oficjalnie ujawniona przez Niemcy. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczczono w wielu miejscach na Pomorzu. Upamiętniająca uroczystość odbyła się między innymi w Tczewie.
Przedstawiciele władz powiatu i miasta, organizacji samorządowych, rodzin katyńskich, zaproszeni goście oraz uczniowie tczewskich szkół zebrali się przy Panteonie Katyńskim. Miejsce pamięci przy Drugim Liceum Ogólnokształcącym otwarto w 2017 roku. Znajdują się w nim tablice przedstawiające sylwetki ofiar zbrodni pochodzących z terenu powiatu tczewskiego, aleja dębów pamięci i granitowe epitafium.
PAMIĘĆ PODTRZYMYWANA PRZEZ POKOLENIA
Podczas tczewskich uroczystości najbardziej podkreślano znaczenie pamięci. Dla nastolatków rocznica zbrodni katyńskiej jest ważna również ze względu na wydarzenia dziejące się za naszą wschodnią granicą. Z kolei starsi mają nadzieję, że kolejne pokolenia nie zapomną o tragicznych momentach naszych dziejów.
Posłuchaj materiału naszej dziennikarki:
Hanna Brzezińska/MarWer